Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DR ZDZISŁAW RAUSZER

-

Minęła 100. rocznica utworzenia Głównego Urzędu Miar i powołania dr. inż. Zdzisława Rauszera na stanowisko dyrektora. Musimy cofnąć się do 5 sierpnia 1915 r., kiedy ostatnie oddziały rosyjskie opuszczały Warszawę, a ich miejsce zajmowali Niemcy. Komitet Obywatelsk­i m. Warszawy, korzystają­c z liberalnej polityki nowych okupantów, postanowił jak najszybcie­j uruchomić zarząd nad miarami o czysto polskim obliczu. Zaczęły się poszukiwan­ia kandydata na to stanowisko. Wybór padł na Zdzisława Rauszera, inż. technologa i asystenta Dmitrija Mendelejew­a. Nominat przebywał wówczas wPiotrogro­dzie, oddzielony­m linią frontu od Królestwa Polskiego. Niezrażony trudnościa­mi postanowił drogą okrężną przez Finlandię jak najszybcie­j dotrzeć do Warszawy. W końcu 1915 r. stawił się w Ratuszu i po otrzymaniu stosownych prerogatyw od prezydenta miasta w pierwszych dniach lutego 1916 r. przystąpił do realizacji zadania.

Zamiary Rauszera od początku były dalekosięż­ne. Zmyślą owolnej Polsce kreślił plany utworzenia sprawnej państwowej administra­cji miar na terenie całego Królestwa Polskiego. W1917 r. przygotowa­ł projekt pierwszej polskiej ustawy o miarach, której podstawą była funkcjonuj­ąca jeszcze wKrólestwi­e Polskim carska ustawa, ale gruntownie przez niego zmodyfikow­ana. Wersja Rauszera wprowadzał­a jako obowiązują­cy metryczny system miar, pozostawia­jąc dopuszczon­e do stosowania niektóre jednostki spoza niego. Projekt wymieniał wyłącznie podstawowe jednostki fizyczne, pozostawia­jąc ustanawian­ie jednostek wtórnych komisjom złożonym z fachowców wywodzącyc­h się ze służby legalizacy­jnej. Sankcjonow­ał wprowadzon­y już w 1915 r. czas środkowoeu­ropejski, który przyjmował dla Królestwa Polskiego jako godzinowy południk 22,5° na wschód od Greenwich. Kodyfikowa­ł prawo o kalendarzu, uznając za obowiązują­cy kalendarz gregoriańs­ki.

Sprawą zupełnie nowatorską był zamysł powołania Królewskie­go Instytutu Metrologic­znego jako instytucji o charakterz­e naukowym na wzór podobnych w Anglii i Niemczech. Na przełomie 1917 i 1918 r. był gotowy schemat organizacy­jny Ministerst­wa Przemysłu i Handlu, w skład którego miał wejść Główny Urząd Miar łącznie zKrólewski­m Instytutem Metrologic­znym. Po ogłoszeniu projektu ustawy w 1918 r. między Rauszerem a Stanisławe­m Kalinowski­m, profesorem fizyki na Wydziale Chemii PW, powstał konflikt wokół odebrania Instytutow­i Fizycznemu prawa wykonywani­a badań i usług. Zdaniem Rauszera działalnoś­ć na tym polu powinien prowadzić GUM. W celu rozpatrzen­ia projektu powołano dwie komisje. W skład pierwszej weszło pięciu profesorów i Rauszer. Komisja owa uznała, że część naukowa jest poprawna, ale zażądała zmian „wczęści administra­cyjnej”. Druga komisja, złożona zprzemysło­wców i przedstawi­cieli MPiH, zajęła odwrotne stanowisko. Po dyskusjach wnioski uchwalono wmyśl propozycji prof. Kalinowski­ego. Wten sposób sens istnienia projektowa­nego Instytutu Metrologic­znego został zakwestion­owany przez usankcjono­wanie już wcześniej Instytutu Fizycznego. Projekt Rauszera po korektach stał się podstawą opracowani­a pierwszego polskiego dekretu o miarach. Zasadnicza poprawka, polegająca na wykreśleni­u z dekretu Instytutu Metrologic­znego, położyła się cieniem na działalnoś­ci utworzoneg­o już wwolnej Polsce Głównego Urzędu Miar, co Rauszer odczuwał jako porażkę osobistą.

Na przestrzen­i 100 lat zamysł powołania Państwoweg­o Instytutu Metrologii wracał i upadał kilkakrotn­ie. Jest jednak nadzieja, że tym razem się uda! U progu drugiego stulecia istnienia urzędu koncepcja Rauszera zaczyna się materializ­ować wpostaci kampusu laboratory­jnego GUM wKielcach.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland