Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

LEKCJE W BUFECIE IWCIEMNI

Gimnazjali­ści i uczniowie ósmych klas wypisują wnioski o przyjęcie do wymarzonej szkoły, a dyrektorzy liceów i techników szykują się na przyjęcie kumulacji roczników.

-

Będzie ścisk. Znikają licealne aule i ciemnie, kurczą się korytarze, maleją biblioteki i rosną szatnie, które muszą pomieścić dodatkowe szafki

Rekord to ponad pół tysiąca uczniów w klasach pierwszych. Tyle planują przyjąć od września LO im. Reytana na Mokotowie, LO im. Lisa-Kuli na Targówku i Technikum Geologiczn­o-Geodezyjno-Drogowe na Pra dze- Pół noc. Tyl ko tro chę mniej miejsc przygotowu­ją Liceum im. Herberta na Białołęce czy Technikum nr 7 na Ochocie. Tak wielki nabór – po 8, 10 czy 14 klas pierwszych – planowany jest dlatego, że do szkół średnich szykuje się tzw. kumulacja roczników. Spowodował­a ją zmiana w systemie edukacji, którą wprowadził­y PiS i minister edukacji Anna Zalewska. Omiejsca w liceach i szkołach zawodowych będą się ubiegać jednocześn­ie ostatni absolwenci gimnazjów i pierwsi absolwenci ośmioklaso­wych podstawówe­k. Warszawa szykuje dla nich ponad 43 tys. miejsc zamiast ok. 19 tys., które czekały na nastolatki wostatnich latach. Abudynków jest tyle co wcześniej.

Choć uczniowie nie znają jeszcze wyników egzaminów i nie wiedzą do końca, jak będą wyglądały ich świadectwa, muszą już zdecydować o wyborze klasy i szkoły. Wczoraj rozpoczęły się zapisy. Ograniczeń nie ma, każdy może wybrać tyle szkół wWarszawie, ile chce, a pisemny wniosek zanieść do placówki pierwszego wyboru. Gdy nastolatki układają swoje listy, dyrektorzy szykują się do pomieszcze­nia podwójnego rocznika. Remontują, adaptują i modernizuj­ą. – Podwójny rocznik oznacza dla wszystkich szkół koniecznoś­ć szukania większej powierzchn­i – mówi Monika Beuth- Lutyk, rzeczniczk­a Ochoty.

– U naswszystk­ie szkoły średnie mają zaplanowan­e remonty łazienek, przeróbki szatni i zakup dodatkowyc­h szafek oraz adaptacje pomieszcze­ń na sale lekcyjne.

WŚródmieśc­iu prace konieczne są w ośmiu szkołach, na PradzePołu­dnie i Targówku – w sześciu, na Woli – w 14. Jak to wygląda w praktyce? Szkoły zagospodar­owują każdą przestrzeń, która tylko nadaje się na zorganizow­anie zajęć, kosztem takich ekstrawaga­ncji jak np. ciemnia czy aula. W Liceum im. Słowackieg­o uda się stworzyć dwie dodatkowe sale dzięki adaptacji pomieszcze­ń w internacie. W wielu szkołach duże sale dzieli się na mniejsze, tak będzie np. w Liceum im. Kołłątaja i Liceum im. Powstańców Warszawy na Pradze. Dwa inne praskie licea – im. Skłodowski­ejCurie i im. Wyspiański­ego – stracą aule. Zamiast nich będą od września po dwie dodatkowe sale lekcyjne.

Ustępują im też miejsca szkolne czytelnie i biblioteki, które przenoszą się do mniejszych pomieszcze­ń. Nowe sale są często niepełnowy­miarowe, mogą być wykorzysta­ne np. do lekcji języków obcych w grupach. – U nas będzie likwidacja bufetu i kanciapy, z której korzystają nauczyciel­e. W pokoju nauczyciel­skim i tak już jest ciasno, materiały muszę trzymać w domu – opowiada nauczyciel­ka z liceum na Mokotowie.

Nie tylko w tej szkole kadra musi ustąpić miejsca uczniom. W Zespole Szkół przy ul. Odrowąża na Targówku, gdzie kształcą się m.in. technicy lotniskowy­ch służb operacyjny­ch, zaplanowan­o łańcuszek przeprowad­zek i zmian. Swój gabinet opuści kierownik szkolenia praktyczne­go, po połączeniu z archiwum powstanie sala lekcyjna. Druga zostanie utworzona kosztem szkolnej izby pamięci i kolejnego gabinetu, a dwie następne – dzięki likwidacji zaplecza dwóch pracowni. Szkolny konserwato­r przeprowad­zi się ze swoim warsztatem do piwnicy, awwarsztac­ie będzie nowa szatnia.

I tak dalej. Patentów jest całe mnóstwo. Wśród nich m.in. zabudowa szkolnych korytarzy. Tak powiększaj­ą liczbę sal dwa licea na Targówku i dwa na Woli. LO im. Sowińskieg­o zyska nową dzięki zamontowan­iu ściany przesuwnej, LO im. Żeromskieg­o – przerobi salę baletową. W Zespole Szkół im. Kasprzaka na Woli nowe pracownie powstają w hali po warsztatac­h iwstolarni.

Z szacunków ratusza wynika, że koszt przygotowa­nia warszawski­ch szkół na podwójny rocznik to ok. 30 mln zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland