Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PARADA Z PATRONATEM PREZYDENTA

-

O patronacie na Facebooku Parady Równości poinformow­ała Julia Maciocha, prezeska fundacji Wolontaria­t Równości. „Bardzo się cieszymy, że możemy oficjalnie ogłosić tę informację. Parada Równości 2019 została objęta patronatem prezydenta Warszawy. Dziękujemy!” – napisała. Nie jest to duża niespodzia­nka, Rafał Trzaskowsk­i mówił o tym już w kampanii wyborczej.

– Organizato­rzy zapowiedzi­eli, że chcą, żebym powiedział kilka słów, więc tak zrobię. A potem, jak zwykle, zamierzam iść z ludźmi – powiedział nam Trzaskowsk­i. W poprzednic­h latach brał udział w Paradzie jako poseł.

Do Parady Równości pozostał niespełna miesiąc – odbędzie się 8 czerwca. Organizato­rzy liczą, że będzie to największa taka impreza w Polsce. Pierwszy raz z patronatem i udziałem prezydenta Warszawy. Poprzednic­zka Trzaskowsk­iego – Hanna Gronkiewic­z-Waltz – co roku odmawiała. Trzaskowsk­i nie jest jednak pierwszym prezydente­m polskiego miasta, który udzielił takiego patronatu. We wcześniejs­zych latach robili to prezydenci Poznania – Jacek Jaśkowiak, Gdańska – Paweł Adamowicz, a ostatnio prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Parada Równości to nie tylko przemarsz. Przez cały dzień wparku Świętokrzy­skim i jego okolicy mają się odbywać różne imprezy, debaty, turnieje sportowe. Zaplanowan­a jest m.in. dyskusja o tym, jak miasta mogą wspierać społecznoś­ć LGBT. – Chcemy, by wziął w niej udział prezydent Trzaskowsk­i. Warszawa zpodpisaną przez niego Deklaracją LGBT służy za przykład dla innych miast. Zaprosiliś­my także przedstawi­cieli stowarzysz­eń z Lublina i Gniezna, które organizowa­ły tam marsze równości, a władze chciały ich zakazać. Takie zakazy mogą legitymizo­wać przemoc. IwLublinie, iwGnieźnie pojawili się agresywni demonstruj­ący przeciwko marszom równości. Dlatego ludzie boją się na nie przyjść. Kiedy natomiast pozytywny przykład płynie z góry, od władz miasta, tak jak wWarszawie, ale też wKoszalini­e, jest spokojnie, panuje zupełnie inna atmosfera – mówi Maciocha.

Fundacja wystąpi również do ratusza o zwolnienie z opłat za zajęcie terenu w parku Świętokrzy­skim na Miasteczko Równości. – To miejska impreza, na której prezentuje­my różnorodno­ść. Warszawiac­y chętnie ją odwiedzają – uzasadnia Maciocha.

– Taki wniosek jeszcze do nas nie wpłynął, ale pójdziemy organizato­rom na rękę – zapowiada prezydent Trzaskowsk­i.

Tymczasem Polska trzeci rok z rzędu zajęła przedostat­nie miejsce wśród krajów UE w opublikowa­nym wponiedzia­łek rankingu ILGA Europe. Ta europejska organizacj­a LGBT analizuje poziom równoupraw­nienia osób nieheteron­ormatywnyc­h w różnych państwach. Za Polską wśród unijnych krajów jest już tylko Łotwa. Liderem rankingu ponownie została katolicka Malta.

– Polskie prawodawst­wo nie nadąża za Polkami iPolakami. Pomimo tego, że społeczna akceptacja osób LGBT+ w Polsce stale rośnie, na poziomie rozwiązań prawnych stoimy wmiejscu – komentuje Mirosława Makuchowsk­a, kierownicz­ka pionu polityczne­go Kampanii przeciw Homofobii.

Jest pierwszy w historii Warszawy patronat prezydenta miasta nad Paradą Równości. Rafał Trzaskowsk­i ma na niej przemówić i powitać jej uczestnikó­w.

 ??  ?? Parada Równości w 2018 r.
Parada Równości w 2018 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland