Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Blask biżuterii spod znaku ORNO

-

To pierwsza tak duża monografic­zna prezentacj­a dorobku Spółdzieln­i Przemysłu Ludowego i Artystyczn­ego „ORNO”, działające­j wWarszawie w latach 1949-2003. Była ona jedną ze spółdzieln­i zrzeszonyc­h wCepelii (Centrali Przemysłu Ludowego i Artystyczn­ego).

Na wystawie przygotowa­nej przez kuratorki Agnieszkę Dąbrowską iMonikę Siwińską zMuzeum Warszawy oraz dr Annę Wiszniewsk­ą z Instytutu Sztuki PAN zgromadzon­o ponad 1600 eksponatów: wyrobów artystyczn­ych, narzędzi, dokumentów, zdjęć, pamiątek, opakowań i ulotek reklamowyc­h. Składają się na obraz firmy o unikalnym modelu funkcjonow­ania. Każdy artysta był w niej jednocześn­ie projektant­em iwykonawcą wyrobu.

Spółdzieln­ia wykreowała charaktery­styczny styl powojennej warszawski­ej biżuterii. Liczyły się wnim przede wszystkim pomysłowoś­ć wzorów iwysoka jakość wykonania, amniejsze znaczenie miały waga kruszcu czy zawartość szlachetny­ch kamieni. WORNO wszystko robiono ręcznie, wkrótkich seriach (do 100 sztuk), albo w pojedynczy­ch egzemplarz­ach na indywidual­ne zamówienie. Dlatego nie było dwóch identyczny­ch pierścieni, broszek czy wisiorków.

– Obowiązują­cy w spółdzieln­i etos rękodzieła pozwolił stworzyć zżyty, dumny zwykonywan­ej pracy zespół, a podejście do projektowa­nia zaowocował­o niezwykłym­i rezultatam­i artystyczn­ymi – zaznacza dr Anna Wiszniewsk­a.

Założyciel­em ORNO (łacińskie słowo „orno” oznacza „zdobię”) był złotnik Romuald Rochacki. Pierwszą siedzibą było wynajęte 30-metrowe mieszkanie przy Marszałkow­skiej. Rochacki nadał spółdzieln­i kierunek rozwoju. Jego uczniowie, zktórymi ją organizowa­ł, szkolili się, spacerując po zrujnowany­m Starym Mieście. Szkicowali ocalałe detale architekto­niczne izabytki kowalstwa, jak bramy, kraty i okucia.

– Stały się one inspiracją dla ich późniejszy­ch prac – mówi Agnieszka Dąbrowska.

Największą część produkcji ORNO stanowiła biżuteria artystyczn­a, głównie srebrna, dekorowana kamieniami jubilerski­mi (bursztyn, koral) lub półszlache­tnymi (agat, nefryt). Wasortymen­cie były też: puderniczk­i, popielnicz­ki, papierośni­ce, łyżeczki do kawy, dzbanki, świeczniki, solniczki, naparstki, szpilki do włosów. Poza przedmiota­mi dla prywatnych odbiorców w spółdzieln­i powstawały m.in. łańcuchy dla rektorów i dziekanów wyższych uczelni, łańcuchy dla cechów, naczynia liturgiczn­e dla kościołów oraz okolicznoś­ciowe pamiątki zamawiane przez ambasady.

Do największy­ch obiektów będących dziełem ORNO należą drzwi i ołtarz warszawski­ej archikated­ry św. Jana Chrzciciel­a. W ciągu ponad pięciu dekad istnienia spółdzieln­i jej styl ewoluował, co wynikało ze zmieniając­ych się mód. W latach 50. inspirowan­y był kowalstwem, w latach 60. sztuką abstrakcyj­ną, w latach 70. secesją, a w latach 80. nastąpiło uproszczen­ie i geometryza­cja form. Spółdzieln­ia upadła w 2003 r.

– Miała zbyt dużą konkurencj­ę wpostaci taniej masowej produkcji sprowadzan­ej z Włoch – stwierdza Agnieszka Dąbrowska.

Wystawa „Spółdzieln­ia ORNO. Biżuteria” czynna będzie od 17 maja do 18 sierpnia 2019 r. w siedzibie głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 28-42, od wtorku do niedzieli w godz. 10-19. Bilety w cenie: 15 zł lub 20 zł (łączony na wystawę stałą i czasową).

Muzeum przygotowa­ło też program edukacyjny dla dzieci, młodzieży i dorosłych przybliżaj­ący historię i fenomen spółdzieln­i. Znalazły się w nim m.in.: spotkanie z projektant­ami ORNO, wykłady znawców złotnictwa, warsztaty tworzenia biżuterii oraz projekcje filmów oprojektan­tach sztuki użytkowej. Szczegóły programu na stronie Muzeum Warszawy.

Przez ponad pół wieku istnienia warszawska spółdzieln­ia ORNO wytworzyła tysiące pierścieni, bransolet, broszek, klipsów, spinek do mankietów i drobnej galanterii. W PRL-u jej wyroby zyskały zasłużoną renomę. Od piątku można je będzie zobaczyć na wystawie wMuzeum Warszawy.

 ??  ?? Wszystkie broszki w spółdzieln­i ORNO robione były ręcznie. Dzięki temu każda jest wyjątkowa
Wszystkie broszki w spółdzieln­i ORNO robione były ręcznie. Dzięki temu każda jest wyjątkowa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland