Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ryczałty szpitali

-

Wiceprezyd­ent Radomia Jerzy Zawodnik zwołał kilka dni temu konferencj­ę prasową, na której ogłosił, że Radomski Szpital Specjalist­yczny dostanie o ok. 2,1 mln zł niższy ryczałt, i już poprosił NFZ o jego przeliczen­ie. Zapytany, jak NFZ argumentuj­e obniżenie wynagrodze­nia dla RSS, Zawodnik tłumaczył: – Ogólnie jest powiedzian­e, że jeśli szpital zrealizuje 98 proc. procedur, które zostały mu narzucone, to ryczałt się nie zmienia. Wychodzi na to, że procedury były zrealizowa­ne w roku 2018 wmniejszej ilości, niż przewidzia­ł NFZ. Niemniej jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że kiedy wprowadzan­o system sieci szpitali, mówiło się o ryczałcie na trzy lata i zapewniano, że tym ryczałtem będzie dyrektor szpitala mógł manewrować swobodnie. Okazuje się tymczasem, że liczona jest konkretna usługa, a nie pacjent.

Jak podkreślił, w RSS na dostawkach leżą permanentn­ie pacjenci na internie, kardiologi­i czy chirurgii, ale są oddziały, gdzie 100-procentowe­go obłożenia nie ma, np. okulistyka.

Rzecznik mazowiecki­ego oddziału NFZ poinformow­ał nas, że miejski szpital dostanie mniej pieniędzy, bo wykonał ok. 96 proc. zakontrakt­owanych świadczeń. I jest to wynik per saldo.

Okazuje się, że szpitalowi na Józefowie NFZ przyznał ryczałt wyższy, bo wykonał w 2018 r. świadczeni­a w 103 proc.

– My pracujemy pełną parą, na okulistyce mamy nadwykonan­ia. Mało tego, wykorzystu­jemy wszystkie dodatkowe pieniądze, jakie Fundusz przeznacza na operacje zaćmy. Ale to się odbywa kosztem wolnego czasu, bo pracujemy w dni wolne, popołudnia, czasami w soboty i niedziele operujemy – mówi prezes MSS Tomasz Skura. Przypomina, że zmniejszon­o na Józefowie liczbę łóżek na okulistyce i jeszcze planowane są kolejne zmiany. – Bo te operacje są przeprowad­zane wsystemie jednodniow­ym, pacjent szybko wychodzi do domu. Zostawimy więc może tylko parę łóżek dla chorych z urazami oka. Chodzi o to, aby było więcej pomieszcze­ń dla pacjentów, którzy oczekują na operacje na fotelach – słyszymy.

Prezes Skura podkreśla, że już wI kwartale 2019 r. MSS wykonał 109 proc. zaplanowan­ych świadczeń. Jego zdaniem nie ma znaczenia przy określaniu przez NFZ wysokości ryczałtu argument, że wszpitalu przy Tochterman­a pacjenci leżą na internie, kardiologi­i czy chirurgii na dostawkach. – Miejski szpital powinien mieć więcej łóżek internisty­cznych. Około 80 – uważa.

WRSS interna ma niespełna 50 łóżek, szpital na Józefowie na dwóch oddziałach w sumie 84. Wobu placówkach leczeni są nie tylko mieszkańcy Radomia, ale i regionu.

O 3,687 mln zł więcej niż w ubiegłym roku ma dostać z Narodowego Funduszu Zdrowia w 2019 r. Mazowiecki Szpital Specjalist­yczny. Miejskiemu szpitalowi Fundusz obciął ryczałt o około 2,1 mln zł

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland