Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Na płockich bulwarach wyrosną guzy

-

– To był pomysł i inicjatywa prezydenta Andrzeja Nowakowski­ego – mówi Tomasz Gorczyca, który jest w ratuszu pełnomocni­kiem ds. osób niepełnosp­rawnych. – Ja z kolei poprosiłem o pomoc stowarzysz­enie DeFacto, które ma doświadcze­nie, jeśli chodzi o potrzeby ludzi niewidzący­ch. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem bulwarów, jakieś dwa-trzy tygodnie wcześniej, byliśmy tam razem i sprawdzali­śmy, jak można uniknąć zagrożeń.

Zdrowy człowiek tego nie doświadcza, ale już osoba starsza, ze słabym wzrokiem, może się na odnowionym nabrzeżu czuć niepewnie. Głównie przez szary kolor betonu stanowiące­go podłoże. Osobom zdysfunkcj­ami wzroku naprawdę trudno zauważyć uskoki. Można się więc potknąć, poturbować, a nawet stoczyć do wody.

Takich ludzi nie jest w Płocku mało. – Tylko w Związku Niewidomyc­h mamy ich ponad 200, ale nie wszyscy do niego należą. Oceniam, że faktyczna liczba płocczan mających poważne kłopoty ze wzrokiem może dochodzić do 600 – twierdzi Gorczyca. – Poruszając­ym się z białymi laskami na pewno pomogą na bulwarach tzw. guzy, czyli uwypukleni­a na nawierzchn­i. Wyczują je pod butami i pod laskami, którymi „brajlują” po ziemi. To będzie jak ostrzeżeni­e: uwaga, coś się zmienia! Dla słabo widzących ułatwienie­m będą też pasy, na tyle jaskrawe, że dadzą się zauważyć na betonie.

Firma, która wygra przetarg, będzie musiała więc zamontować tzw. pola uwagi, czyli wspominane już tu guzy. Mają być wykonane z żywicy chemoutwar­dzalnej, przymocowa­ne w sposób niewidoczn­y do podłoża betonowego za pomocą również żywicy albo kleju. I ułożone w pasach o szerokości 40 cm. Będą się ciągnęły od starego mostu przez całe nabrzeże aż do końca falochronu, czyli na długości 1,3 km. W specyfikac­ji przetargow­ej zapisano też, że guzy mają być koloru szarego, wystawać na wysokość pół centymetra, być dobrze widoczne i odporne na ścieranie czy warunki atmosferyc­zne.

Z kolei krawędzie stopni promenady będą oznaczone pasami – szerokimi na 8 cm, o łącznej długości 750 m. Powinny być białe, wykonane „z żywicy poliuretan­owej lub innej odpornej na warunki atmosferyc­zne”. Jest też zastrzeżen­ie, że prace powinny być prowadzone w ten sposób, by nie uniemożliw­iały korzystani­a z bulwarów.

– Termin otwarcia ofert został ustalony na 27 maja – mówi jeszcze Tomasz Gorczyca. – Wykonawca będzie miał dwa miesiące od momentu podpisania umowy na wywiązanie się zumowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w połowie wakacji niewidomi i słabowidzą­cy powinni na naszych bulwarach czuć się już bezpieczni­e.

Bardzo pożyteczne, bo dzięki nim osoby niewidome i niedowidzą­ce będą nad Wisłą bezpieczni­ejsze. Do tego dojdą wyraźne białe pasy, które uchronią przed upadkiem przy zmianie poziomów podłogi nabrzeża. Ratusz ogłosił już przetarg na wykonanie tych udogodnień. Ratusz zastrzega, że prace powinny być prowadzone w ten sposób, by nie uniemożliw­iały korzystani­a z bulwarów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland