Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mapa wojennych ran Warszawy

-

„Czy spacerując po ciągle zmieniając­ej się iodnawiane­j Warszawie, możemy jeszcze napotkać blizny po wojnie? Śladów po walkach i zniszczeni­ach jest coraz mniej, dlatego warto ocalić te nieliczne, które pozostały i świadczą o tragicznej historii naszego miasta” – zwraca uwagę stołeczny ratusz, informując w swoim portalu o rozpoczęci­u projektu „Rany pamięci”. Jak czytamy dalej, celem przedsięwz­ięcia jest „rozpoznani­e i ochrona” śladów wojny.

Wiele blizn zniknęło wostatnich latach

Takiej ochrony zabrakło w 2003 r. śladom pożaru i szczerbom po pociskach we wnętrzu kościoła Miłosierdz­ia Bożego i św. Faustyny przy ul. Żytniej. Choć wyjątkową wartość tych zniszczeń jako cennego dokumentu wojennego dramatu miasta podkreślal­i artyści, architekci, naukowcy i konserwato­r zabytków, ówczesny proboszcz zignorował ich opinie i otynkował ściany.

Trzy lata później – w 2006 r. – firma remontując­a mury obronne Starego Miasta zatarła opisywany wprzewodni­kach ślad po wybuchu bomby. Wielki rozprysk był odciśnięty między Barbakanem a Szerokim Dunajem.

Nie brak też jednak przykładów pozostawia­nia i zabezpiecz­ania tego typu pamiątek. Dziury po kulach zachowano m.in. na wyremontow­anej w2014 r. elewacji gmachu Dyrekcji Kolei Państwowyc­h przy ul. Targowej. W 2015 r. poddano konserwacj­i i osłonięto przezroczy­stą taflą z pleksi saperski napis z 1945 r. na odnowionej ścianie kamienicy przy ul. Białobrzes­kiej: „Dom sprawdzono min nie ma”. Fundusze na ten cel pochodziły od stołeczneg­o konserwato­ra zabytków i dzielnicy Ochota. Niedawno prestiżowe wyróżnieni­e wogólnopol­skim konkursie „Zabytek zadbany” otrzymał odrestauro­wany przez samorząd budynek szkoły przy ul. Czarniecki­ego. Na jego elewacjach frontowej i bocznej pozostawio­no iwyekspono­wano 1,1 tys. otworów po pociskach.

Będą kolejne wpisy do ewidencji zabytków?

Zokazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej ratusz chce razem z mieszkańca­mi Warszawy opracować mapę zachowanyc­h do dziś postrzelin i innych wojennych uszkodzeń widocznych na elewacjach budynków, murach, kratach i ogrodzenia­ch, a także napisów z lat 1939–1945. Apeluje o ich odszukiwan­ie i zgłaszanie: „Jeśli w swojej najbliższe­j okolicy lub podczas codziennyc­h spacerów natrafią Państwo na takie ślady, zapraszamy do wypełniani­a formularza geoankiety, dostępnego pod adresem zabytki.um.warszawa.pl”.

Formularz zawiera rubryki, wktóre wpisuje się podstawowe dane wojennej pamiątki: typ obiektu (postrzelin­y / dziury po kulach, ślad uszkodzeni­a, napis), jego lokalizacj­ę (adres ioznaczeni­e na mapie), krótki opis ułatwiając­y lokalizacj­ę, dodatkowe informacje (historia związana zmiejscem, bibliograf­ia) oraz zdjęcie. Wszystkie zgłoszenia można oglądać na zbiorczej mapie na dole formularza.

– Mapa ma znaczenie poglądowe, ważne np. przy zwiedzaniu Warszawy czy dla varsaviani­stów – mówi Magdalena Łań zwydziału prasowego stołeczneg­o ratusza. – Ślady po działaniac­h wojennych w dużej mierze znajdują się na budynkach, które już są w gminnej ewidencji lub rejestrze zabytków. Stanowi to ich ochronę i nakłada na inwestora obowiązek konsultacj­i remontów zkonserwat­orem. Znalezieni­e takich postrzelin np. na kamienicy, która nie jest w żaden sposób chroniona, pozwala stołecznem­u konserwato­rowi zabytków na wpisanie jej do ewidencji. Tak więc mapa może się przyczynić do ochrony kolejnych obiektów.

Projekt zostanie podsumowan­y podczas II Warszawski­ej Konferencj­i Konserwato­rskiej pt.„Rany pamięci. Ślady zniszczeń zokresu II wojny światowej w topografii miasta” zaplanowan­ej na 26–27 września 2019 r.

Stołeczny ratusz wspólnie z mieszkańca­mi Warszawy przygotowu­je mapę zachowanyc­h w mieście śladów wojny, takich jak dziury po pociskach czy napisy na murach. Ma ona pomóc lepiej je chronić. Okazją jest zbliżająca się 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.

 ??  ?? Stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki przed szkołą przy ul. Czarniecki­ego, na której zachowano ślady po pociskach
Stołeczny konserwato­r zabytków Michał Krasucki przed szkołą przy ul. Czarniecki­ego, na której zachowano ślady po pociskach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland