Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ARKADIUSZ GRUSZCZYŃS­KI:

-

Inicjatore­m akcji „Vote together. Vote for Europe” jest niemiecki artysta Wolfgang Tillmans, którego fundacja Between Bridges zajmuje się szerzeniem idei demokratyc­znych, praw osób LGBT oraz promocją sztuki. Testował różne formy aktywizowa­nia wyborców w Anglii podczas kampanii brexitowej. Istwierdzi­ł, że takie akcje mają sens.

– Angażowani­a influencer­ów, celebrytów, a także zwykłych ludzi, żeby wykorzystu­jąc swoje zasięgi i popularnoś­ć w social mediach, namawiali obywateli do wzięcia udziału wgłosowani­u.

– Znamy się od 2011 r. Wolfgang napisał wiadomości do swoich przyjaciół, artystów i aktywistów z różnych krajów Europy. Potem przysłał pakiet koszulek i zaczęliśmy fotografow­ać.

– Głównie znajomych, ale też tych, którzy są widoczni w sieci. Zaprosiłem instagrame­ra Tomka Trzeciaka, blogera Piotra Grabarczyk­a, a także Pata Chilewicza, twórcę portalu Vogule Poland, którego na Instagrami­e obserwuje ponad 20 tys. ludzi. Poza pisaniem o Magdzie Gessler i nabijaniem się z polskiego show-biznesu często pisze on bardzo osobiście oważnych sprawach, takich jak strajk nauczyciel­i czy parada równości. Mamy też Tomka Armadę i Kacpra Szaleckieg­o, młodych artystów z Łodzi, a także Maję Ostaszewsk­ą, Macieja Musiała, Bartka Gelnera, Jacka Poniedział­ka, Agatę Buzek, Magdę Cielecką, Anię Kuczyńską, Jacka Dehnela i Piotra Tarczyński­ego, Mariusza Szczygła, zespół Kamp, reżyserkę pokazów Kasię Sokołowską, modelkę Olę Rudnicką oraz krytyczkę sztuki Zofię Krawiec. No i samego Wolfganga.

– Ważne są dla nich progresywn­e idee, które promuje Europa, jak prawa kobiet, ekologia czy związki partnerski­e. No i chcą być częścią Unii.

– Tak, ponieważ dobra fotografia znanej osoby w specjalnie zaprojekto­wanej koszulce kojarzy się zczymś atrakcyjny­m, z modą i lifestyle’em. Te zdjęcia stały się w sieci wirusem: non stop dostaję pytania, gdzie można kupić takie koszulki, młodzi ludzie reagują na nie entuzjasty­cznie. I dobrze, żeby poszli głosować, ponieważ tegoroczne wybory mają ogromne znaczenie. W siłę urosły partie populistyc­zne i nacjonalis­tyczne, które chcą wejść do Parlamentu Europejski­ego i rozwalić Unię od środka.

– Tak, mimo wielu słabości. Rozbudowan­ej biurokracj­i, zajmowania się mniej istotnymi sprawami ipowolnej reakcji na łamanie prawa, co było widać w przypadku Węgier czy Polski.

Ale nie wyobrażam sobie życia poza Unią. Urodziłem się w 1980 r., więc pamiętam kontrole graniczne i przeszukiw­ania samochodów. Teraz zawodowo jestem co dwa tygodnie wróżnych krajach Europy inie mam poczucia, że przekracza­m granicę. Chyba że jadę na Wschód, gdzie szybko mi się przypomina, jak wyglądała Polska przed wejściem do Unii.

– Prawa osób LGBT, chociaż Polska jest jednym z najbardzie­j homofobicz­nych krajów wEuropie. Chciałbym, żeby struktury europejski­e mogły wpływać na nasze prawodawst­wo. Żebym przestał źle się czuć we własnym kraju

– Za cenę obrony praw człowieka.

– Do niedawna mówiono, że wprowadzen­ie związków partnerski­ch jest wbrew polskiej konstytucj­i. Teraz pojawiła się nowa wykładnia, dzięki której rozwiązani­a prawne, popierane przez unijnych polityków, będą mogły zostać u nas wprowadzon­e. Zobacz też, jak Unia zareagował­a na wycinkę Puszczy Białowiesk­iej – jej urzędnicy zatrzymali wyrąb lasu. Zrobiło to na mnie wrażenie.

 ??  ?? Od lewej: aktorka Dominika Biernat, dramaturg Mateusz Szymanówka, aktorka Anna Nowak
Od lewej: aktorka Dominika Biernat, dramaturg Mateusz Szymanówka, aktorka Anna Nowak

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland