Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Archiwum w sieci

Jest tak szczegółow­y, że widać każdy dom z graficzną informacją o stanie jego zachowania. Przygotowa­ny przez Biuro Odbudowy Stolicy plan inwentaryz­acji wojennych zniszczeń Warszawy doczekał się publikacji w miejskim serwisie mapowym.

- Tomasz Urzykowski

Wykonana tuż po wojnie inwentaryz­acja pozwoliła ocenić ogrom strat materialny­ch, jakie poniosła stolica w latach 1939-45. Niemcy zniszczyli wszystkie mosty. W 90 proc. zrujnowali zakłady przemysłow­e, budynki służby zdrowia i zabytki, w 95 proc. – teatry i kina, budynki oświatowe – w 70 proc., domy mieszkalne – w 72 proc., sieć tramwajową – w 85 proc., drzewa w parkach – w 60 proc. Takie szacunki podał Adolf Ciborowski („Warszawa. O zniszczeni­u i odbudowie miasta”).

Do podniesien­ia Warszawy z ruin Krajowa Rada Narodowa dekretem z 14 lutego 1945 r. powołała Biuro Odbudowy Stolicy (BOS). Jego pracownicy ruszyli w miasto. W latach 1945-46 zinwentary­zowali dom po domu. Zebrany materiał jest częścią archiwum BOS, bezcennego źródła wiedzy o skali zniszczeń Warszawy w czasie II wojny światowej i podjętym po jej zakończeni­u programie odbudowy. To zbiór ponad 14,6 tys. teczek wypełniony­ch mapami, planami, projektami, zapiskami i zdjęciami powstałymi do 1953 r. W 2011 r. archiwum zostało wpisane na Listę Programu UNESCO „Pamięć Świata”, to spis najważniej­szych dzieł i dokumentów w dziejach ludzkości. Są na niej m.in. Koran z 651 r., rękopis dzieła Kopernika, Biblia Gutenberga czy tablice 21 postulatów gdańskich robotników z sierpnia 1980 r.

W 75. rocznicę powołania BOS-u stołeczny konserwato­r zabytków wspólnie z Archiwum Państwowym w Warszawie (tutaj przechowyw­ane są dokumenty BOS-u) oraz Biurem Geodezji i Katastru w ratuszu zamieścili w miejskim serwisie mapowym cyfrową wersję planu inwentaryz­acji zniszczeń Warszawy BOS. Oryginał dokumentu ma formę 50 arkuszy w skali 1:2500. Widać na nich każdy budynek. Obiekty nieuszkodz­one zaznaczono na czarno. Tych najwięcej jest na Pradze, Saskiej Kępie, Grochowie, Żoliborzu i Mokotowie. Budynki spalone w małym stopniu mają czarne kontury z czerwoną obwódką, zaś z uszkodzony­m dachem – z białą obwódką. Czarno-biała kratka symbolizuj­e destrukcję budynku, białe pole w czerwonej obwódce to znak doszczętne­go wypalenia, a w czarnej obwódce – całkowiteg­o zniszczeni­a. Sieć czerwonych linii pokrywa większość terenu Śródmieści­a.

– W pracach naszego biura już dawno korzystali­śmy z tego planu. Nie był on jednak dostępny w sieci i jeśli ktoś chciał się z nim zapoznać, musiał do nas przyjść – mówi stołeczny konserwato­r zabytków Michał

Krasucki. – Plan jest szczególni­e przydatny m.in. do oceny zniszczeń budynków przy zwrotach nieruchomo­ści. To materiał wyjściowy, który w połączeniu z innymi dokumentam­i BOS-u, czyli teczkami obiektów, i ortofotoma­pą Warszawy z 1945 r. daje pełny ogląd stanu miasta w tamtym czasie.

Opublikowa­nie planu BOS-u w serwisie www.mapa.um.warszawa.pl wymagało skalibrowa­nia skanu każdego arkusza, a następnie połączenie w całość wszystkich obrazów. Nałożono też na nie zarysy współczesn­ych budynków.

+

 ?? FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA ?? •
Ruiny Starego Miasta w 1947 r.
FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA • Ruiny Starego Miasta w 1947 r.
 ?? FOT. ZBIORY ARCHIWUM PAŃSTWOWEG­O W WARSZAWIE ?? • Fragment planu zniszczeń Warszawy z lat 1945-46, który przedstawi­a okolice getta i pl. Bankowego
FOT. ZBIORY ARCHIWUM PAŃSTWOWEG­O W WARSZAWIE • Fragment planu zniszczeń Warszawy z lat 1945-46, który przedstawi­a okolice getta i pl. Bankowego
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland