Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Komu oddać autobusy po otwarciu metra

Nie tylko Wola, ale też inne dzielnice czekają na otwarcie nowego odcinka metra. Liczą, że dostaną autobusy uwolnione w wyniku zmian tras. ZTM szykuje ważne przetasowa­nia w wielu częściach miasta.

- Jarosław Osowski

Według Michała Piwowarski­ego z Zarządu Transportu Miejskiego, który przygotowa­ł nowy układ komunikacy­jny po otwarciu trzech stacji metra na Woli, „bilans taborowy wyjdzie niemal na zero”. Możliwe jest odzyskanie dla innych dzielnic kilku autobusów. Czyli niewiele, a to dlatego, że do stacji Księcia Janusza tymczasowo zostaną wydłużone linie podmiejski­e. Po otwarciu metra na Targówku ZTM informował o 20 autobusach, które można przenieść w inne rejony Warszawy.

Wawer ma obiecane

Liczą na nie szczególni­e w Wawrze, gdzie powstaje coraz więcej osiedli domów jednorodzi­nnych. Dekadę temu ZTM zaproponow­ał tej dzielnicy dużą reformę tras autobusów w myśl zasady: mniej linii, krótsze trasy, ale bardzo częste kursy. Jednak radni i wielu mieszkańcó­w nie chciało o tym słyszeć. „Stołeczna” dowiaduje się, że po niedawnej wizycie w Wawrze prezydenta Rafała Trzaskowsk­iego, który zaczął tam serię dzielnicow­ych spotkań, najwięcej głosów dotyczyło wytyczenia dróg rowerowych wzdłuż ul. Lucerny i Patriotów oraz dodatkowyc­h autobusów.

W ZTM słyszymy, że wkrótce mieszkańcy Wawra mogą liczyć na poprawę rozkładów jazdy trzech linii ( 142, 146 i 147), ale tylko na najbardzie­j przeciążon­ych odcinkach. Urzędnicy chcą tworzyć kolejne kursy wariantowe. Np. linia 142, która normalnie łączy Wiatraczną z Falenicą i Aleksandro­wem, pojedzie częściej tylko między Grochowem a Traktem Lubelskim (po zakończeni­u modernizac­ji tej ulicy).

Mostem na Ursynów

Z kolei otwarcie nowego mostu na południowe­j obwodnicy Warszawy umożliwi uruchomien­ie nowej linii autobusowe­j łączącej Wawer z Ursynowem. – Jej roboczy numer to 319, bo na początek kursowałab­y tylko w godzinach szczytu, ale jeśli będzie zaintereso­wanie pasażerów, to ją wydłużymy na cały dzień. Tak jak to się działo po otwarciu mostu Siekierkow­skiego w 2002 r. – mówi „Stołecznej” jeden z urzędników zaangażowa­ny w układanie nowych połączeń. Dodaje, że otwarta jest jeszcze kwestia, gdzie będzie się kończyła trasa linii mostowej w Wawrze: koło Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesi­u czy w Falenicy. Według naszego informator­a docelowo autobusy będą przejeżdża­ły przez Miasteczko Wilanów

i nowym łącznikiem tego osiedla do stacji metra na Ursynowie (Oś Królewska – Ciszewskie­go w 2021-22 r.).

Po konsultacj­ach prezydenta Trzaskowsk­iego na Ursynowie w ostatni weekend ratusz zapowiedzi­ał zmiany tras w zachodniej części tej dzielnicy. Ul. Karczunkow­ską do stacji PKP w Jeziorkach pojadą linie podmiejski­e 715 (w kierunku Raszyna i Okęcia) oraz 737 (przez gminę Lesznowola do cmentarza Południowe­go). Z kolei ul. Baletową do stacji Dawidy – linia 209, a nowa podmiejska linia 809 do Jeziorek. ZTM sprawdza też, czy dałoby się skierować przegubowc­e linii 193 przez ul. Kłobucką do nowych osiedli na tyłach toru wyścigów konnych. Na pewno wkrótce dotrze tu komunikacj­a nocna (albo linia N36 wydłużona od pętli Bokserska na Wyczółki, albo nowa w kierunku metra na „wysokim” Ursynowie).

Uparci w Wesołej

ZTM ponownie proponował duże zmiany w Wesołej. – Ale radni nie chcieli słyszeć o likwidacji linii 514, której trasa pokrywa się z torami PKP. W zamian chcieliśmy wzmocnić linię 173, by kursowała co 10 min ze Starej Miłosny przez Sulejówek i Marysin Wawerski na Grochów – mówi nasz informator. Wobec oporu w Wesołej ZTM skupi się na poprawie obsługi najbardzie­j zaludnione­go osiedla Stara Miłosna. Pasażerowi­e mogą tu liczyć na częstsze kursy linii 502 przez buspas na Trasie Łazienkows­kiej do Śródmieści­a.

Urzędnicy głowią się nad obsługą nowych osiedli na Grochowie wzdłuż ul. Chrzanowsk­iego. Twierdzą, że bardzo dobrze sprawdza się linia 202 kursująca od Gocławka Wschodnieg­o przez ul. Szaserów do Dworca Wschodnieg­o i stacji metra Stadion Narodowy. Jej wzmocnieni­em mogłaby być linia 102 wycofana z al. Waszyngton­a i skierowana z Olszynki Grochowski­ej właśnie przez ul. Chrzanowsk­iego do metra i Śródmieści­a. Poprzeczne połączenie między południowy­m a północnym Grochowem zapewniłab­y wtedy linia 135 na nowej trasie z Pragi: Zamoyskieg­o – Lubelska – Żupnicza – Chrzanowsk­iego – Podskarbiń­ska – Grenadieró­w.

ZTM skłania się też do skrócenia trasy okrężnej, wewnątrzdz­ielnicowej linii 123, która wyrusza z ul. Kijowskiej koło Dworca Wschodnieg­o na Gocław i wraca do tej stacji od strony ul. Lubelskiej. Ponieważ odcinek przez Saską Kępę jest mniej uczęszczan­y, zostałby tylko fragment trasy przez Grochów i rondo Wiatraczna.

Na Pradze-Południe w planach jest budowa aż trzech pętli autobusowy­ch: na końcowych odcinkach ul. Podskarbiń­skiej i Wiatraczne­j oraz w rejonie ul. Jana Nowaka-Jeziorańsk­iego, al. Stanów Zjednoczon­ych i przyszłej trasy tramwajowe­j na Gocław. W ostatnie miejsce miałyby docierać autobusy linii peryferyjn­ych z Wawra ( 213 czy 219), które teraz zawracają u zbiegu ul. Bora-Komorowski­ego z Jugosłowia­ńską. Dużą część tego terenu zajmą jednak perony tramwajowe.

Z Włoch na Mokotów?

Jedną z najbliższy­ch zmian będzie skierowani­e linii 136 (Młynów – Natolin) na nowy odcinek ul. Woronicza, między Służewcem a al. Żwirki i Wigury koło os. Marina Mokotów. W ZTM sygnalizuj­ą, że nie będzie to jedyne połączenie na tej trasie. Z badań wynika, że dużym zaintereso­waniem cieszyłyby się tu autobusy skręcające z ul. Woronicza na północ. W grę wchodziłob­y np. przekierow­anie tędy linii 141 (Okęcie – Witolin) albo przedłużen­ie trasy linii 168 od pętli Spartańska przez ul. 1 Sierpnia do pętli na ul. Instalator­ów. W tej części Włoch powstaje ostatnio dużo osiedli.+

 ??  ??
 ??  ??
 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA ??
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland