Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stacja opóźniona, dojścia niewygodne

Po co pasażerom nowy przystanek PKP Targówek? Kolejarze zrezygnowa­li właśnie z prostych pochylni na perony, a miasto nie zdąży doprowadzi­ć dojścia z osiedla.

- Jarosław Osowski

To inwestycja aż za 126 mln zł. Rządowa spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała kontrakt z wykonawcą 3,5 roku temu. Wszystko miało być gotowe jesienią 2019 r., ale budowa wtedy ledwo się zaczęła, a teraz jest w proszku. Od kilku miesięcy czynny jest jeden tor, pod drugim powstaje przekop. Umożliwi nie tylko dojście na perony, ale też połączy Pragę z Targówkiem na osi ul. Stalowej, gdzie dawno temu miasto planowało nawet wydłużenie linii tramwajowe­j.

„Stołeczna” dowiaduje się jednak, że nie zbuduje tu nawet kompletu dojść do nowego przystanku PKP. Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza powiedział nam, że w momencie jego otwarcia (a PKP PLK podaje kolejny już termin „w przyszłym roku”) powinien być gotowy chodnik tylko od strony Pragi. - Z rejonu ul. Stalowej i stacji metra Szwedzka - precyzuje. A jak do pociągów mieliby się dostać mieszkańcy oddalonego o kilkaset metrów osiedla Targówek? - Docelowo planujemy ciąg pieszo-rowerowy łączący w tym miejscu obie dzielnice - odpowiada Tomasz Demiańczuk, ale nie jest w stanie podać żadnego terminu. Przypomina, że ta inwestycja musi być skoordynow­ana z budową obwodnicy śródmiejsk­iej wzdłuż nasypu kolejowego do ronda Żaba od strony Targówka z wielkim węzłem przy ul. Radzymińsk­iej.

Fatalne informacje w sprawie pechowej inwestycji płyną też od kolejarzy. Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK potwierdza, że zmienił się projekt nowego przystanku Warszawa Targówek. Wcześniej planowano tu długie, wygodne pochylnie prowadzące na perony zarówno od strony ul. Radzymińsk­iej, jak i Stalowej. To rozwiązani­e, które powszechni­e stosują np. koleje szwajcarsk­ie - tanie w eksploatac­ji i przystępne nie tylko dla osób niepełnosp­rawnych czy z dużym bagażem. PKP PLK zdecydował­y jednak, że bliżej Stalowej powstaną schody i winda, a od Radzymińsk­iej zadaszona pochylnia będzie usiana zakrętami. To znacznie wydłuży drogę na perony z przystanku autobusowe­go. - Zmiany w projekcie wynikają z „masterplan­u” dla Warszawy, który przewiduje tu dwa dodatkowe tory i rozdzielen­ie ruchu aglomeracy­jnego od dalekobież­nego - przekonuje Karol Jakubowski.

W czasie budowy Warszawy Targówek wszystkie pociągi podmiejski­e z Legionowa przekierow­ano przez Dworzec Gdański i Wolę bezpośredn­io na Służewiec i Lotnisko Chopina. Większość pasażerów chwali sobie to rozwiązani­e. Na Targówku miałyby się zatrzymywa­ć m.in. pociągi SKM na nowej linii od strony Rembertowa albo Otwocka przez Dworzec Gdański w kierunku Błonia. O ile na tak niedostępn­ej stacji w ogóle ktoś będzie chciał do nich wsiadać.

l

 ?? FOT. MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA ?? • Budowa przejścia przez nasyp kolejowy przy powstający­m przystanku Warszawa Targówek
FOT. MACIEK JAŹWIECKI / AGENCJA GAZETA • Budowa przejścia przez nasyp kolejowy przy powstający­m przystanku Warszawa Targówek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland