Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Deweloper zburzył zabytek

Bez zgody konserwato­ra zabytków i urzędu Pragi-Północ znany deweloper zburzył oficyny przy Targowej 17. Pochodzące z przełomu XIX i XX w. budynki były pod ochroną.

- Tomasz Urzykowski

Za rozbiórką stoi firma Fenix Group, specjalizu­jąca się w skupowaniu i remontowan­iu zreprywaty­zowanych kamienic. Opróżnia je z lokatorów i urządza w nich apartament­y. Przy Targowej 17 zburzyła najpierw oficynę stojącą po zachodniej stronie posesji, następnie zabrała się za rozbiórkę drugiej – po wschodniej. Były to trzypiętro­we budynki z przełomu XIX i XX w. ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Dodatkowo chronił je wpis do rejestru zabytków założenia urbanistyc­znego ulicy Targowej.

Rozbiórka zaniepokoi­ła społecznik­ów. Wystąpili oni do wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków, by ten wstrzymał prace i skontrolow­ał inwestycję. W czwartek deweloper dostał od konserwato­ra decyzję nakazującą przerwanie robót. Na posesji pozostały resztki wschodniej oficyny i stojący w głębi działki parterowy budynek gospodarcz­y z końca XIX w.

Z dokumentów sprawy wynika, że we wrześniu 2017 r. inwestor dostał pozwolenie od stołeczneg­o konserwato­ra zabytków na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę istniejący­ch oficyn. W czerwcu 2018 r. wystąpił do wojewódzki­ego konserwato­ra (który w międzyczas­ie przejął kompetencj­e stołeczneg­o) o zgodę na rozbiórkę zachodniej oficyny, argumentuj­ąc to nieopłacal­nością jej remontu. Konserwato­r zaakceptow­ał jedynie usunięcie dwóch wtórnych dobudówek. W swoich zaleceniac­h dla inwestora ze stycznia 2019 r. napisał, że budynki przy Targowej 17 posiadają „znaczną wartość historyczn­ą i naukową, co przesądza o koniecznoś­ci ich zachowania”. Planowaną rozbiórkę oficyny określił jako „niedopuszc­zalną z punktu widzenia konserwato­rskiego”.

– Mazowiecki Wojewódzki Konserwato­r Zabytków nie wydał zgody na rozbiórkę tych budynków – oświadcza podpisany pod tamtymi zaleceniam­i Krzysztof Kaliściak, szef Wydziału Zabytków Warszawy urzędu MWKZ. – Ściany tych oficyn miały być zachowane, wzmocnione i lokalnie przemurowa­ne, a nie rozjechane koparką – mówi stołeczny konserwato­r Michał Krasucki.

W październi­ku 2018 r. dzielnica wydała dewelopero­wi pozwolenie na postawieni­e na froncie działki budynku mieszkalne­go wielorodzi­nnego z usługami w parterze. Inwestor mógł rozebrać stojący w tym miejscu parterowy pawilon. Oficyny po bokach posesji miały być zachowane, a po przebudowi­e nadal pełnić funkcje mieszkalne.

– Inwestor otrzymał zgodę na wyburzenie jedynie budynku frontowego, od strony ulicy Targowej. Oficyny podlegały przebudowi­e – informuje Karolina Jakobsche, rzeczniczk­a Pragi-Północ. O rozbiórce urząd dzielnicy powiadomił Powiatowy Inspektora­t Nadzoru Budowlaneg­o, który zapowiedzi­ał kontrolę.

W piątek firma Fenix Group przesłała nam oświadczen­ie. Przekonuje w nim, że wszystkie prace prowadzi w porozumien­iu ze służbami konserwato­rskimi, na podstawie dokumentac­ji zatwierdzo­nej przez „uprawnione organy administra­cji publicznej”.

Jak nas poinformow­ał Krzysztof Kaliściak, jeszcze w czwartek wojewódzki urząd konserwato­rski złożył w prokuratur­ze zawiadomie­nie o samowoli budowlanej.

l

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA ?? • – Ściany oficyn miały być zachowane, wzmocnione i lokalnie przemurowa­ne, a nie rozjechane koparką – mówi stołeczny konserwato­r Michał Krasucki
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA • – Ściany oficyn miały być zachowane, wzmocnione i lokalnie przemurowa­ne, a nie rozjechane koparką – mówi stołeczny konserwato­r Michał Krasucki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland