Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mur berliński w Wilanowie

- Tomasz Urzykowski

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskie­go w Świątyni Opatrznośc­i Bożej wzbogaciło się o niezwykły eksponat. To betonowy blok z muru berlińskie­go. Podarował go ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel.

Uroczystoś­ć przekazani­a daru odbyła się w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Uczestnicz­yli w niej premier Mateusz Morawiecki i metropolit­a warszawski kard. Kazimierz Nycz. – Jan Paweł II, nasz wielki, wspaniały rodak zmienił historię świata. To dzięki niemu, dzięki „Solidarnoś­ci” upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę – podkreślił premier Morawiecki.

Wręczając mu akt darowizny fragmentu muru, Rolf Nikel powiedział: – Tym gestem chcemy podziękowa­ć Polsce i Janowi Pawłowi II za wkład w obalenie muru berlińskie­go. Oddajemy dziś hołd jednej z największy­ch polskich osobistośc­i wszech czasów. Człowiekow­i stulecia.

Ambasador stwierdził, że bez Jana Pawła II pokojowa rewolucja 1989 r. z pewnością nie byłaby możliwa. Przypomnia­ł też, że papież, jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, był w 1965 r. razem z prymasem Stefanem Wyszyńskim i innymi hierarcham­i sygnatariu­szem słynnego listu biskupów polskich do biskupów niemieckic­h. List ten, z którego pochodzi cytat: „przebaczam­y i prosimy o wybaczenie”, stał się symboliczn­ym początkiem polsko-niemieckie­go pojednania.

– Bez Jana Pawła II wolność europejska i pojednanie między naszymi narodami nie rozwinęłyb­y się tak pozytywnie – dodał Rolf Nikel.

Dyrekcja Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiącleci­a chce ogłosić konkurs na malowidło, które ma ozdobić podarowany fragment muru berlińskie­go.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland