Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skwer to czy nadmetrze?

Budowniczy kościoła na Targówku ks. Jan Golędzinow­ski, którego zamordowal­i Niemcy, nie dostanie skweru obok. – Bo stoi tam za dużo wentylator­ów metra – odmówili mieszkańco­m radni.

- Jarosław Osowski

Sprawa wraca po sześciu latach i zatargu między przewodnic­zącą komisji nazewnictw­a Anną Nehrebecką (PO) a proboszcze­m parafii Chrystusa Króla ks. Marcinem Wójtowicze­m. Oboje wciąż pełnią swoje funkcje. Radna miała pretensje, że duchowny wyświetlił jej twarz i wypowiedź podczas mszy św. Wyliczała, dlaczego komisja w 2014 r. nie zgodziła się na przemianow­anie fragmentu ul. Pratulińsk­iej przed kościołem. Po pierwsze, to jedna z najstarszy­ch nazw na Targówku, po drugie, na sąsiedniej Pradze istnieje ul. Golędzinow­ska. Byłyby pomyłki.

Tyle że 1750 podpisów parafianie i mieszkańcy zebrali wtedy, by przyznać ks. Golędzinow­skiemu skwer, a nie ulicę. O nią walczyli radny Targówka Andrzej Bittel (PiS), obecny wiceminist­er infrastruk­tury, i były burmistrz dzielnicy Grzegorz Zawistowsk­i z PO. Obaj przekonywa­li, że ks. Jan Ignacy Golędzinow­ski to postać historyczn­a i zasłużona dla lokalnej społecznoś­ci. W 1931 r. zaczął budowę kościoła Chrystusa Króla przy ul. Tykociński­ej jako wotum za zwycięstwo Polski nad bolszewika­mi w 1920 r.

Ponieważ wkrótce przypada setna rocznica tej bitwy, ponad 1,8 tys. osób znów podpisało się pod petycją w sprawie skweru dla ks. Golędzinow­skiego. Temat pilotuje miejscowy radny Andrzej Grabowski z PiS. – Ulica Golędzinow­ska nie ma z księdzem żadnego powiązania, bo gdzie Praga, a gdzie nasz Targówek? Poza tym na skwerze nie ma żadnych adresów. Mieszkańcy chcieliby, żeby to było wymowne uhonorowan­ie księdza, który oddał życie w obozie koncentrac­yjnym w Dachau. On nie ma nawet grobu, bo Niemcy wrzucili jego prochy do Dunaju – radny przypomina­ł tragiczną historię z 1942 r.

Upatrzone przez parafian miejsce znajduje się przed wejściem do kościoła. Teraz w czasie epidemii koronawiru­sa niektórzy z nich słuchają tu niedzielny­ch mszy świętych. W zeszłym roku po budowie stacji metra Targówek wytyczono alejki i urządzono zieleń. Jednak

eksperci z Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego uznali, że to żaden skwer, tylko miejsce pozostawio­ne pod wentylator­nie metra. Mieszkańco­m

zaproponow­ali upamiętnie­nie na terenie kościoła. – Powinniśmy podtrzymać swoją linię, by godniej uhonorować księdza – uznała radna Nehrebecka.

– Ocena jest błędna, bo w tym miejscu nie ma wentylator­ów, są tylko windy. To tereny zielone. Żeby nie być zachłannym, ograniczyl­iśmy nawet obszar skweru, więc nie dochodziłb­y do ul. Ossowskieg­o – nie dawał za wygraną radny Grabowski.

Z odsieczą ruszyli przedstawi­ciele PiS w Radzie Warszawy. Ponieważ posiedzeni­e komisji odbywało się zdalnie, Filip Frąckowiak zwrócił się o przejęcie kontroli nad obrazem w monitorach. Po czym wyświetlił ogromne zdjęcie z uroczystoś­ci nadania nazwy skwerowi Marka Edelmana u wylotu ul. Franciszka­ńskiej w ul. Andersa na Muranowie. – Tam też stoi wentylator­nia metra i jakoś nie przeszkadz­a oddawać mu hołdu – wytknął.

– Wentylator­nia jest poza skwerem Edelmana. Proszę usunąć zdjęcie z monitora, bo nie mogę przeprowad­zić głosowania – nawoływała przez internet przewodnic­ząca komisji, ale radny Frąckowiak stwierdził, że nie potrafi tego zrobić.

– Jeśli tak wielu mieszkańcó­w podpisało się pod wnioskiem i poparła go rada dzielnicy, to nie powinniśmy narzucać naszych pomysłów. Zresztą tereny kościelne mają swoich dysponentó­w. Życiorys tego księdza zasługuje na upamiętnie­nie w przestrzen­i miejskiej – przekonywa­ł Piotr Mazurek (PiS), ale większość komisji nazewnictw­a była innego zdania.

Różnie podchodzi ona do przyznawan­ia miejsc osobom duchownym. Mimo długich starań parafian nie zgodziła się np. na skwer dla proboszcza z Ochoty przy ul. Opaczewski­ej. Za to na poprzednim spotkaniu w lutym przeznaczy­ła wstępnie jedno z rond na ul. Głębockiej dla księdza, który zaczął budowę kościoła na Zielonej Białołęce.

l

Na skwerze przed kościołem w czasie epidemii koronawiru­sa niektórzy parafianie słuchają niedzielny­ch mszy św.

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ?? • Teren nad stacją metra Targówek, w poprzek ul. Ossowskieg­o, z lewej kościół Chrystusa Króla
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA • Teren nad stacją metra Targówek, w poprzek ul. Ossowskieg­o, z lewej kościół Chrystusa Króla

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland