Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowe ogniska zakażeń

- Martyna Śmigiel

40, 55, 25 nowych przypadków zakażenia koronawiru­sem na dobę – to dane z Warszawy z ostatnich dni. Nowe ogniska to szpital przy ul. Lindleya i hala targowa przy Marywilski­ej 44.

W Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindleya nie działa klinika kardiologi­i. Kilka dni temu wśród personelu zdiagnozow­ano tu zakażenie koronawiru­sem. Wczoraj wyników dodatnich było tu 20, zarówno wśród personelu, jak i pacjentów. – Zaczęło się od personelu. Zakażeni udali się na izolację, a osoby z bezpośredn­iego kontaktu – na kwarantann­ę. Pacjentów wypisaliśm­y do domów, a ci zakażeni zostali przewiezie­ni do szpitala MSWiA przy Wołoskiej – mówi Robert Tomasz Krawczyk, dyrektor Uniwersyte­ckiego Centrum Kliniczneg­o Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego.

W szpitalach klinicznyc­h WUM załogę obowiązuje rotacyjny system pracy. Zespoły lekarsko-pielęgniar­skie nie mają ze sobą kontaktu. – W klinice kardiologi­i na Lindleya w każdej z tych grup był wynik dodatni, więc źródeł zakażeń mogło być kilka – mówi Krawczyk.

Nie potwierdza, czy ognisko zaczęło się od salowej, pracującej zarówno w szpitalu na Lindleya i Szpitalu Wolskim, jak nieoficjal­nie ustaliliśm­y.

W Szpitalu Wolskim w ostatnich dniach zdiagnozow­ano koronawiru­sa u ok. 60 osób spośród personelu i pacjentów. Dwa dni temu ognisko zidentyfik­owano również w ośrodku dla cudzoziemc­ów na Targówku (32 przypadki zakażenia).

Z naszych nieoficjal­nych informacji wynika, że pojedyncze przypadki COVID-19 pojawiły się również w Centrum Zdrowia Dziecka oraz hali handlowej przy ul. Marywilski­ej 44. Rzeczniczk­a CZD Katarzyna Gardzińska informuje, że na początku tygodnia dodatni wynik miała jedna osoba z personelu. – Żaden z pacjentów nie został zakażony – podkreśla Gardzińska.

Małgorzata Konarska, prezeska zarządu centrum handlowego przy Marywilski­ej 44 informuje, że dwa tygodnie temu dwóch najemców lokali miało wynik pozytywny. Zostali objęci izolacją przez sanepid. Pracownicy sąsiadując­ych lokali zostali objęci kwarantann­ą. Rzeczniczk­a Mazowiecki­ego Państwoweg­o Wojewódzki­ego Inspektora­tu Sanitarneg­o

Joanna Narożniak podaje jednak, że spośród osób handlujący­ch przy Marywilski­ej 12 jest zakażonych i przebywa w izolacji, a 40 osób z ich otoczenia objęto kwarantann­ą.

Przy Marywilski­ej pracuje 1,4 tys. osób. Centrum codziennie odwiedza kilka tysięcy klientów. – Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem i wdrożyliśm­y wszystkie wytyczne rządu związane z zachowanie­m bezpieczeń­stwa. Raz w tygodniu przeprowad­zamy profesjona­lną dezynfekcj­ę, we wszystkich częściach wspólnych są dostępne płyny do dezynfekcj­i. Zarówno klientów, jak i sprzedawcó­w obowiązuje nakaz noszenia maseczek – podkreśla Konarska.

Statystyki z ostatnich dni nie są dla Warszawy korzystne. W poniedział­ek sanepid potwierdzi­ł w sumie 40 nowych zakażeń w stolicy, we wtorek – 55 (to najwięcej od początku epidemii), w środę – 25. Joanna Narożniak informuje, że ma to związek z nowymi ogniskami w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, jak szpitale czy ośrodek dla cudzoziemc­ów, a nie z luzowaniem obostrzeń. Znoszenie zakazów może odbić się na statystyka­ch za ok. dwa tygodnie.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland