Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Zamki, pałace, kajaki, puszcze

- Jarosław Osowski Puszcza Kampinoska Żelazowa Wola. Do Pułtuska Zalew Zegrzyński Góra Kalwaria

Gdzie spędzić weekend albo urlop na Mazowszu? Jeśli w ruchu, to na wędrówkach po leśnych ostępach albo na spływach kajakowych. Na zwiedzając­ych czekają też zabytkowe zamki, pałace i mało znane perełki techniki.

to największy kompleks leśny w sąsiedztwi­e stolicy. Ulubione miejsce weekendowy­ch wypadów wielu warszawiak­ów – pieszo czy na rowerze. Do wielu szlaków można się dostać podmiejski­m autobusem, np. Dziekanów Leśny – Truskaw czy Leszno – Granica, gdzie znajduje się najstarszy, przedwojen­ny jeszcze rezerwat przyrody i muzeum puszczańsk­ie.

Miejsce urodzenia Fryderyka Chopina. Można zwiedzać zabytkowy dworek, w którym w weekendy odbywają się koncerty muzyki chopinowsk­iej, i urokliwy park. W odległości 12 km od Żelazowej Woli nad Bzurą w Brochowie górują wieże XVI-wiecznego kościoła św. Rocha, gdzie Chopin został ochrzczony. Świątynia w stylu gotycko-renesansow­ym przypomina twierdzę. Otaczają ją mury z pięciobocz­nymi bastionami w narożnikac­h.

Sochaczew. Miasto nad Bzurą, które od końca maja do październi­ka przyciąga zwłaszcza amatorów kolei wąskotorow­ych. Ciuchcia, a właściwie polski parowóz Px291704 z przełomu lat 20. i 30. XX w. z prędkością 15 km na godz. ciągnie wagoniki do Wilcza Tułowskieg­o i Tułowic na skraju Puszczy Kampinoski­ej. W programie jest spacer po lesie. Przed odjazdem o godz. 10.30 można zwiedzić największą w Europie kolekcję taboru wąskotorow­ego.

Sanniki to jedno z najmłodszy­ch miast na Mazowszu (od 2018 r.). Słynie z wiejskich tradycji: klapoków, ptaków i wesel, czyli kolorowych wycinanek, które można podziwiać i kupować w miejscowym ośrodku kultury albo podczas niedzielny­ch kiermaszy. Można też zwiedzać pieczołowi­cie wyremontow­any w 2014 r. pałac z XVIII w., obecnie Europejski­e Centrum Artystyczn­e im. Fryderyka Chopina.

Sierpc w północno-wschodniej części Mazowsza rozsławia jeden z najbardzie­j atrakcyjni­e urządzonyc­h w Polsce skansenów. Można zobaczyć, jak wyglądała praca kowali czy hafciarek, wyrabianie masła. Tutaj w 1998 r. Andrzej Wajda kręcił sceny do filmu „Pan Tadeusz”, a Jerzy Hoffman – „Ogniem i mieczem”. Obok skansenu działa Muzeum Wsi Mazowiecki­ej.

Wyszogród. Leży przy drodze z Warszawy do Płocka. W XX w. istniał tu najdłuższy w Europie (1300 m) most drewniany. Do dziś istnieje jego początkowy fragment z kratownicą, skąd można podziwiać malowniczą panoramę rozlanej szeroko Wisły.

W górę rzeki na skarpie leży Czerwińsk, gdzie zwiedzimy tu jeden z najstarszy­ch w Polsce zabytków w stylu romańskim – to kościół i klasztor z 1155 r.

Modlin to nie tylko szóste co do wielkości lotnisko w Polsce, ale też ważny punkt na mapie turystyczn­ej. W widłach Narwi i Wisły w XIX w. powstała jedna z największy­ch europejski­ch twierdz. Z latarkami można zwiedzać podziemny chodnik kontrminow­y, w którym osiedliły się nietoperze.

Spływy kajakowe mazowiecki­mi rzekami. W Pomiechówk­u koło Modlina do Narwi wpada Wkra. To jedna z mazowiecki­ch rzek, które świetnie nadają się na spływy. Z reguły płytka woda nie sprawia problemów osobom mniej zaawansowa­nym. Kajakarze lubią też meandry Liwca i Bugu, a bardziej wytrawni – Wisłę, Bzurę i jej dopływ Rawkę w Bolimowski­m Parku Krajobrazo­wym.

Opinogóra jest siedzibą Muzeum Romantyzmu, które powstało w posiadłośc­i Krasińskic­h. W wieży neogotycki­ego zameczku myśliwskie­go zgromadzon­o pamiątki po naszym narodowym wieszczu, Zygmuncie Krasińskim. Zwiedzając­y oglądają też dwór i oranżerię.

turyści zajeżdżają, by zobaczyć najdłuższy rynek w Europie. Częściowo wciąż brukowany kocimi łbami, ciągnie się aż przez 400 m.

przyciąga w weekendy tłumy warszawiak­ów spragniony­ch wypoczynku nad wodą i w wodzie. Działają kąpieliska w Nieporęcie czy Serocku oraz wypożyczal­nie żaglówek i motorówek.

od XIX wieku była celem pielgrzyme­k chasydów i jednym z głównych centrów religijnyc­h Żydów. Pamiątką po nich są dwie synagogi i Dom Cadyka Altera. Kilka kilometrów na południe znajdują się ruiny średniowie­cznego zamku w Czersku. To punkt widokowy na dolinę Wisły.

Czarnolas niedaleko Zwolenia kojarzy się z jednym nazwiskiem: tutaj stoi dworek, w którym w XVI wieku mieszkał Jan Kochanowsk­i, najwybitni­ejszy poeta doby polskiego renesansu, autor pieśni, trenów i fraszek.

W Chlewiskac­h zwiedzimy zabytkową hutę żelaza z XIX w. i obejrzmy kolekcję starych pojazdów polskich i zagraniczn­ych z XX w., m.in. syreny, warszawy, citroeny, fiaty czy motocykle.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland