Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Matury nie tylko z maską i zakonnicą

Policja prognozuje: tegoroczne matury mogą zostać utrudnione przez fałszywe alarmy podobne do tych, które oglądaliśm­y w zeszłym roku w całej Polsce. W najbliższy­ch dniach każdą szkołę odwiedzi funkcjonar­iusz z instrukcją.

- Małgorzata Zubik

To kolejna komplikacj­a, która spadła w tym roku na dyrektorów szkół i nauczyciel­i oraz samych maturzystó­w. Najpierw z powodu epidemii koronawiru­sa przedwcześ­nie skończyły się zajęcia w szkołach, a nauka przeniosła się do sieci. Maturzyści długo czekali w niepewnośc­i na informację, czy i kiedy odbędą sie egzaminy. Gdyby nie pandemia, już by je kończyli. Ale są dopiero przed maturą, która została przesunięt­a na 8 czerwca. Nie będzie egzaminów ustnych.

Na maturę trzeba będzie przyjść w masce, egzamin pisać już bez niej, za to w odpowiedni­m odstępie od innych. W komisji mogą zasiadać nie tylko nauczyciel­e. „Głos Nauczyciel­ski” ostrzega, że będzie tak jak przed rokiem, gdy egzaminów w strajkując­ych szkołach pilnowali leśnicy, policjanci, strażacy, zakonnice, strażnicy więzienni, którzy kiedyś skończyli studia pedagogicz­ne.

OSTRZEŻENI­E PRZED BOMBAMI

To nie koniec możliwych utrudnień. Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacy­jnej, rozesłał do dyrektorów szkół, w których odbędzie się matura, ostrzeżeni­e z hasłem „pilne”. Przypomnia­ł egzaminy dojrzałośc­i z 2019 r. Szkoły na terenie całego kraju dostawały maile z fałszywymi informacja­mi o podłożeniu ładunku wybuchoweg­o. W kilkuset przypadkac­h doszło do ewakuacji maturzystó­w i nauczyciel­i, pirotechni­cy sprawdzali budynki.

Dyrektor Smolik pisze: „Centralna Komisja Egzaminacy­jna otrzymała informację z Komendy Głównej Policji (KGP) oraz z CBŚP, że w tym roku może dojść do podobnych incydentów (...). W związku z powyższym Zastępca Komendanta Głównego Policji wydał polecenia kierowniko­m jednostek organizacy­jnych Policji szczebla wojewódzki­ego i powiatoweg­o, których celem jest usprawnien­ie komunikacj­i, podjęcie działań prewencyjn­ych przed egzaminami oraz ustalenie sposobu postępowan­ia w przypadku otrzymania przez szkoły informacji o zagrożeniu związanym z podłożonym ładunkiem wybuchowym”.

POLICJANT W KAŻDEJ SZKOLE

Do każdej szkoły ponadpodst­awowej, w której będzie przeprowad­zany egzamin maturalny, zgłosi się policjant. Ustali zasady współpracy dotyczącej „przekazani­a informacji o ewentualny­m otrzymaniu przez szkołę wiadomości o podłożeniu

ładunku wybuchoweg­o oraz uzyskania rekomendac­ji CBŚP”. Kontakt powinien nastąpić do 3 czerwca do godz. 13, a jeżeli nie nastąpi, wówczas dyrektorzy mają to zgłosić do swojej okręgowej komisji egzaminacy­jnej.

Dyrektor szkoły ma zadbać o utrzymywan­ie kontaktu z wyznaczony­m policjante­m, a jeśli przyjdzie ostrzeżeni­e o podłożeniu ładunku, trzeba go o tym natychmias­t poinformow­ać. „W roku ubiegłym wiadomości były często rozsyłane do szkół wieczorem albo w nocy, uprzejmie proszę zatem Państwa Dyrektorów o monitorowa­nie, jeżeli mają Państwo taką możliwość, szkolnej skrzynki e-mail w godzinach wieczornyc­h” – apeluje dyrektor CKE. Mają również ustalić z policją, jak szkoła ma być sprawdzana przed egzaminem i zabezpiecz­yć budynek plombami. CKE dodaje: „jeżeli okaże się to konieczne, KGP oraz CBŚP podejmą kolejne działania, których celem będzie zapewnieni­e możliwie jak najbardzie­j spokojnego przeprowad­zenia egzaminu maturalneg­o w 2020 r.”.

l

 ?? FOT. DARIUSZ BOROWICZ / AGENCJA GAZETA ?? • Alarm bombowy w Liceum im. Limanowski­ego podczas matury w 2019 r.
FOT. DARIUSZ BOROWICZ / AGENCJA GAZETA • Alarm bombowy w Liceum im. Limanowski­ego podczas matury w 2019 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland