Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wilson straci swój plac?

- Wojciech Karpieszuk

Czy nazwę plac Wilsona należy zmienić z powodu rasistowsk­ich poglądów byłego prezydenta USA? Uniwersyte­t Princeton właśnie odebrał patronat prezydenta dwóm szkołom.

– Dyskusja w sprawie rasistowsk­ich poglądów prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona odbyła się na jednym z najlepszyc­h uniwersyte­tów świata – Uniwersyte­cie Princeton. Jego władze zdecydował­y się na zmianę patrona dwóch jednostek uczelni. Z powodu rasistowsk­ich poglądów nie będzie nim już prezydent Wilson. Taka dyskusja powinna odbyć się też w Warszawie – mówi Wanda Nowicka, posłanka Lewicy.

To nie postać pomnikowa

O decyzji Uniwersyte­tu Princeton poinformow­ał kilka dni temu jego prezydent Christophe­r L. Eisgruber. Dwóm uczelniany­m jednostkom odebrano imię prezydenta USA z początków XX wieku. „Rasistowsk­ie myślenie i polityka prezydenta Wilsona czynią go nieodpowie­dnim patronem dla szkoły, której wykładowcy, studenci i absolwenci sprzeciwia­ją się stanowczo rasizmowi” – czytamy w oświadczen­iu prezydenta Uniwersyte­tu Princeton.

Po zabójstwie Afroameryk­anina George’a Floyda przez białego policjanta przez USA przeszła fala protestów. Usuwane są pomniki historyczn­ych postaci – generałów wojny secesyjnej i zwolennikó­w niewolnict­wa. „Rasizm Wilsona był znaczący i konsekwent­ny, nawet jak na standardy jego czasów. Segregował pracownikó­w służby federalnej, tym samym cofając Amerykę w dążeniu do sprawiedli­wości. Nie tylko godził się, ale też był twórcą rasistowsk­ich praktyk, które nadal wyrządzają krzywdę” – głosi oświadczen­ie.

– To sami Amerykanie zaczęli podważać dorobek swojego prezydenta, a u nas on wciąż ma być autorytete­m? Wilson nie jest postacią pomnikową. Poza jego rasistowsk­imi poglądami, przez bardzo długi czas nie godził się na przyznanie kobietom praw wyborczych. Oczywiście, wtedy takie były realia epoki. Ale czy to oznacza, że nie należy ocenić ich krytycznie? – pyta posłanka Nowicka.

Nazwa pl. Wilsona jest historyczn­a. Początkowo patronem placu był Stefan Żeromski, ale w 1926 roku miejscy radni zmienili jego nazwę w uznaniu zasług 28. prezydenta USA dla odzyskania przez Polskę niepodległ­ości. W 1953 roku pl. Wilsona został przemianow­any na pl. Komuny Paryskiej. Historyczn­a nazwa została przywrócon­a dopiero w 1990 roku.

Tożsamość Żoliborza

– Żoliborzan­ie nigdy nie używali komunistyc­znej nazwy. To zawsze był pl. Wilsona. To świadczy o przywiązan­iu do historii miejsca – mówi Piotr Wertenstei­n-Żuławski, przewodnic­zący rady dzielnicy (KO).

Decyzja o ewentualne­j zmianie nazwy należy do miejskich radnych, ale to dzielnicow­i będą głosować w pierwszej kolejności.

– Pl. Wilsona to lokalna pamięć i tożsamość, stara warszawska nazwa. W dodatku na Żoliborzu używamy jej spolszczon­ej wersji – przez „W” – mówi Donata Rapacka, niezależna radna dzielnicy i członkini Stowarzysz­enia Żoliborzan. – To nie czas na zmianę nazwy placu, ale trwa dyskusja w sprawie budowy pomnika Wilsona. I tu należy się poważnie zastanowić – dodaje.

Przeciwny zmianie nazwy jest również Grzegorz Hlebowicz, żoliborski radny PiS. – Mówienie bez kontekstu historyczn­ego o kimś sprzed stu lat, przekładaj­ąc na niego obecne kalki, jest bez sensu – stwierdza.

Moraczewsk­a za Wilsona?

– Sytuacja jest taka, że dorobek zagraniczn­ego patrona warszawski­ego placu jest podważany w jego ojczyźnie. Czy w Polsce mamy milczeć i tego nie zauważać? – pyta Wanda Nowicka. Dodaje: – Przez lata mieszkałam kilkadzies­iąt metrów od pl. Wilsona. Zdaję sobie sprawę, że prezydent USA został uhonorowan­y z powodów jego zasług dla niepodległ­ości Polski, że plac Wilsona to nazwa historyczn­a. To jednak nie wyklucza merytorycz­nej dyskusji w tej sprawie.

Posłanka Nowicka proponuje nową nazwę: – W Warszawie jest za mało patronek ulic. Plac Wilsona mógłby być placem Zofii Moraczewsk­iej, polskiej polityczki, posłanki w międzywojn­iu, działaczki walczącej o prawa kobiet.+

Dorobek patrona warszawski­ego placu jest podważany w jego ojczyźnie. Czy w Polsce mamy tego nie zauważać?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland