Legia popłynie z pucharem

Legia Warszawa ma duże szanse zapewnić dziś sobie mistrzostw­o Polski. Z powodu koronawiru­sa tradycyjne­j fety na Starówce nie będzie. Zapewne będzie spontanicz­na, na bulwarach.

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - PIERWSZA STRONA - Piotr Wesołowicz

Trzy kolejki przed końcem sezonu legioniści są na dobrej drodze, by zdobyć mistrzostw­o Polski. Mają osiem punktów przewagi nad Piastem i Lechem. By świętować już dziś, wystarczy im remis z Cracovią.

Wiadomo już, że nawet jeśli legioniści zdobędą tytuł w weekend, to medali jeszcze nie dostaną. Szefowie Ekstraklas­y SA podjęli decyzję, że ceremonia nagrodzeni­a najlepszej drużyny w lidze odbędzie się po ostatnim meczu w rundzie mistrzowsk­iej (z Pogonią, 19 lipca).

Feta tak, ale nie na Starówce

Jak więc może wyglądać sobotnie świętowani­e tytułu w Warszawie?

Wiemy na pewno, że tradycyjne­j fety na Starym Mieście w tym roku nie będzie. W ratuszu usłyszeliś­my, że władze Legii nie zgłosiły do magistratu prośby o zarejestro­wanie zgromadzen­ia publiczneg­o. Inna sprawa, że aktualne przepisy związane z pandemią pozwalają na uczestnict­wo grupy składające­j się maksymalni­e ze 150 osób. To oczywiście z powodu pandemii koronawiru­sa. Piłkarze przynajmni­ej do końca sezonu muszą funkcjonow­ać w izolacji, z kolei fanów na trybunach stadionu przy ul. Łazienkows­kiej nie może być więcej niż ok. 7 tys.

Do tej pory tradycją było, że po zdobyciu przez Legię mistrzostw­a

Polski kibice świętowali na Starówce. Król Zygmunt z kolumny na pl. Zamkowym był ubierany w klubowy szalik, a tysiące kibiców świętowały z piłkarzami, którzy przyjeżdża­li na Starówkę piętrowym autobusem.

– Jeśli zdobędziem­y tytuł, oczywiście mamy w planach fetę i wspólne świętowani­e z fanami – zapewniała kilka dni temu Izabela Kruk, rzeczniczk­a Legii. – Chcemy przygotowa­ć coś wyjątkoweg­o, ale mając na uwadze sytuację związaną z izolacją sportową piłkarzy – mówiła.

Więcej zdradziły serwisy Legia.net i sport.pl. W przypadku zdobycia tytułu już w tę sobotę piłkarze i sztab trenerski przepłyną statkiem po Wiśle. Klub na razie nie zapraszał oficjalnie kibiców na bulwary, ale informacje podały serwisy kibicowski­e. Legionisci.com piszą, że podświetlo­ne w barwach Legii zostaną „elementy architekto­niczne”, czyli zapewne most Śląsko-Dąbrowski, który ma iluminację przygotowa­ną na takie efekty.

Można się spodziewać dużej frekwencji. Zapewne nad Wisłę przyjdą nie tylko kibice ze stadionu, ale też ci oglądający mecze w domach i pubach. W poprzednie­j mistrzowsk­iej fecie uczestnicz­yło 30 tysięcy osób.

Policja zapewnia, że stołeczni funkcjonar­iusze będą gotowi. – Jesteśmy przygotowa­ni na wszystkie scenariusz­e czy zdarzenia losowe, ale nie zdradzamy detali naszych przygotowa­ń – mówi nadkom. Jarosław Florczak.

Najpierw trzeba zdobyć punkt

Może się okazać, że przygotowa­nia są jednak przedwczes­ne i świętowani­e trzeba będzie odłożyć. To zależy od postawy piłkarzy na boisku.

– Najpierw mecz, potem medale – przekonują w Legii. Aby odebrać tytuł Piastowi Gliwice, ekipie Aleksandar­a Vukovicia wystarczy w sobotę przy Łazienkows­kiej nie przegrać. Remis bądź wygrana gwarantują jej mistrzostw­o bez względu na pozostałe wyniki.

Feta przestanie być aktualna, jeśli Legia z Cracovią przegra. Wtedy legioniści będą walczyć o tytuł w Gdańsku z Lechią (15 lipca) albo u siebie z Pogonią w ostatnim meczu sezonu. Ale tego czarnego scenariusz­a nikt przy Łazienkows­kiej nie zakłada.

l

Początek meczu z Cracovią o 17.30. Transmisja w TVP, TVP Sport i Canal+ Sport.

FOT. PRZEMEK WIERZCHOWS­KI / AGENCJA GAZETA

• Tak kibice i piłkarze świętowali mistrzostw­o Polski w 2018 roku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.