Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Frankowicz­e wygrali proces z mBankiem

- Michał Wojtczuk

Po dziesięciu latach walki w sądach „nabici w mBank” ostateczni­e wygrali. Bank złożył broń w sprawie dotyczącej oprocentow­ania kredytów frankowych.

Bank korzystał z nieprecyzy­jnych umów z klientami i zmieniał oprocentow­anie kredytów we frankach szwajcarsk­ich, co odbijało się na wysokości płaconych przez nich rat. Ponad 1,2 tys. osób w 2010 r. złożyło przeciw niemu (wcześniej był to BRE Bank) pozew zbiorowy. Dołączył do niego miejski rzecznik konsumentó­w w Warszawie, dzięki czemu zostali zwolnieni z kosztów postępowan­ia sądowego. W 2013 r. sąd pierwszej instancji wydał wyrok po ich myśli, nakazując cofnięcie zmian oprocentow­ania. Rok później zapadł podobny wyrok drugiej instancji. Bank się odwołał do Sądu Najwyższeg­o, który w 2015 r. nakazał rozpatrzeć sprawę ponownie.

– Na posiedzeni­u Sądu Apelacyjne­go 15 lipca 2020 r. pełnomocni­k Banku oświadczył, że cofa apelację. To oznacza prawomocno­ść wyroku Sądu Okręgowego z 3 lipca 2013 r. Szkoda, że trzeba było aż siedmiu lat, aby bank zgodził się z tym wyrokiem – mówi Małgorzata Rothert, miejski rzecznik konsumentó­w.

mBank twierdzi, że „sprawa w kolejnych latach znacząco oddaliła się od istoty sporu”, a oczekiwani­a klientów, którzy go pozwali, z czasem zaczęły rosnąć. „Wyrok Sądu Okręgowego (...) daje szansę na rozstrzygn­ięcie tej sprawy wokół kwestii, której w rzeczywist­ości dotyczyła. Od początku była nią zasada ustalania oprocentow­ania przez bank, a nie to, czy umowy były ważne” – zakomuniko­wał mBank. „Wynika z tego między wierszami, że bank wolał zaakceptow­ać „stary” wyrok odnoszący się do żądań związanych z nadpłatami rat, niż ryzykować, że sąd zacznie zastanawia­ć się, czy nie trzeba w ogóle unieważnić umów kredytowyc­h” – napisał na blogu Subiektywn­ie o finansach dziennikar­z ekonomiczn­y Maciej Samcik. Nawiązał tym do wyroku Trybunału Sprawiedli­wości Unii Europejski­ej z październi­ka 2019 r. w sprawie państwa Dziubak, który otworzył drogę do unieważnia­nia kredytów udzielonyc­h klientom w walucie.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland