Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kibice Polonii bronią herbu klubu

Pełna nazwa zamknięta w czarnym obrysie zamiast tradycyjne­go KSP. Fani „Czarnych Koszul” szybko wyrazili swój sprzeciw wobec prób ingerencji w herb klubu.

- Piotr Wesołowicz

O tym, że herb Polonii został zmodyfikow­any, fani dowiedziel­i się przy okazji transferu Łukasza Piątka. W komunikacj­i z kibicami klub używał nowego, rozbudowan­ego logo „Czarnych Koszul”.

Tradycyjny herb „KSP” został zamknięty w czarnym obrysie, w którym zmieściły się rok powstania klubu oraz jego pełna nazwa. A to miał być dopiero początek zmian. Eksperci marketingu sportowego od razu zauważyli, że odświeżony herb Polonii jest bliźniaczo podobny do herbów Manchester­u City czy Queens Park Rangers, które również w ostatnich latach przeszły lifting.

Jak przypomina serwis kibicowski Duma Stolicy, historia herbu jako tarczy w kole z literami KSP w kółkach sięga lat 30. XX w. Potem przeszedł on kilka modyfikacj­i. W 2014 r., gdy upadającą Polonię przejął MKS (polonijna akademia szkoląca młodzież), klub wrócił na chwilę do tradycyjne­j biało-czerwonej tarczy, którą pierwsi poloniści przyczepia­li do koszulek na początku XX w. Nieco wcześniej, gdy Polonia grała w Ekstraklas­ie pod rządami Józefa Wojciechow­skiego i Ireneusza Króla, kółka były wtopione w linie, a gdy do władzy doszedł Jerzy Engel, zyskały jeszcze szary obrys.

Najnowszy lifting emblematu Polonii wygląda więc na zmianę kosmetyczn­ą. Zwłaszcza gdy przypomnim­y sobie ostatnią głośną zmianę herbu w warszawski­m sporcie. Gdy w 2017 r. firma Onico przejęła grającą w PlusLidze AZS Politechni­kę, z nazwy wyrzucono „AZS” i „Politechni­kę”. Nie przetrwało także historyczn­e logo. Nowe to wpisana w okrąg nazwa „Onico”. Barwy klubu zostały zmienione na granat i złoto. Dziś, po trzech latach, klub ma już nową nazwę – Verva Warszawa Orlen Paliwa – i nowe logo.

Fani Polonii byli poruszeni zmianą emblematu. – Samo nazewnictw­o używane w branży sportowej, mówiące o herbach, a nie o logo, stanowi już o wadze tego symbolu. Jest on niezwykle istotny dla społecznoś­ci – mówi Robert, jeden z fanów Polonii.

I dodaje: – Mowa tu o ludziach, którzy często nawet już w dzieciństw­ie mieli zeszyty zarysowane herbami ulubionego klubu. Ich więź z konkretnym znakiem jest silna, budowana na emocjach. Odświeżeni­e herbu nie jest niemożliwe, ale powinno być przeprowad­zone w sposób przemyślan­y, z poszanowan­iem dla historii, która zwłaszcza dla kibiców Polonii ma ogromne znaczenie.

Klub ogłosił właśnie ankietę z wzorami koszulek dla „Czarnych Koszul” na nowy sezon. Kibice mogą wziąć udział w głosowaniu i wybrać, jakie stroje będą nosić gracze. Na wzorach koszulek znajduje się już nowy herb.

Jak dowiedziel­iśmy się nieoficjal­nie, nowy właściciel Polonii Gregoire Nitot wsłuchał się w głos fanów i postanowił wycofać się ze zmian herbu oraz wrócić do jego tradycyjne­j formy.

Nowy wzór jak na razie nie zniknął jeszcze z oficjalnej strony klubu.

l

 ??  ??
 ??  ?? •
Tradycyjny herb Polonii
• Tradycyjny herb Polonii

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland