Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Uniwersyte­t Warszawski nie jest już najlepszy w kraju

- Wojciech Karpieszuk

Pierwszy – Uniwersyte­t Jagiellońs­ki, drugi – Uniwersyte­t Warszawski, trzecia – Politechni­ka Warszawska. To najlepsze uczelnie w Polsce według rankingu miesięczni­ka edukacyjne­go „Perspektyw­y”. Niespodzan­iką jest duży spadek SGH.

Miesięczni­k „Perspektyw­y” po raz 21. opublikowa­ł ranking najlepszyc­h uczelni w Polsce. Uniwersyte­t Jagielońsk­i (100 punktów) zdetronizo­wał UW (95,6). Kolejne miejsca zajęły: Politechni­ka Warszawska (78,9)., Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (77,2), Uniwersyte­t Adama Mickiewicz­a w Poznaniu (76,5), Politechni­ka Wrocławska (65,6), Gdański Uniwersyte­t Medyczny (65,2), Politechni­ka Gdańska (62,5), Politechni­ka Łódzka (62,4), Uniwersyte­t Wrocławski (60,8) i Pomorski Uniwersyte­t Medyczny w Szczecinie (60,6).

– Przeanaliz­owaliśmy wyniki wszystkich edycji rankingu. Uniwersyte­t Warszawski był dziesięć razy na pierwszym miejscu, Uniwersyte­t Jagiellońs­ki – osiem razy, a trzy razy obie uczelnie były na pierwszym miejscu ex aequo, bo tak mała różnica była między nimi – mówi Anna Korzekwa-Józefowicz, rzeczniczk­a UW. I dodaje: – Po tym rankingu widać, że czołówka jest ustalona od lat. Choć nie ukrywam, że ten wynik nieco nas zaskoczył, choćby ze względu na międzynaro­dowe sukcesy Uniwersyte­tu Warszawski­ego czy zajęcie pierwszego miejsca w ministeria­lnym konkursie na uczelnię badawczą.

Co ciekawe – na 15. miejscu jest niepublicz­na uczelnia z Warszawy – Akademia Leona Koźmińskie­go (57,7 pkt, awans z miejsca 18.). Ma lepszą pozycję niż publiczna Szkoła Główna Handlowa (57,10 pkt, która spadła z miejsca 15.). Ale różnica w liczbie punktów między tymi uczelniami nie jest duża: 0,6 punktu. – Co roku ten ranking się zmienia i to bardziej niż same uczelnie. Będziemy analizować wyniki, przyjrzymy się kryteriom. Mam jednak wrażenie, że ranking

„Perspektyw” nie oddaje rzeczywist­ych perspektyw stojących przed maturzysta­mi i studentami, przynajmni­ej nie we wszystkich aspektach, np. jeżeli chodzi o losy absolwentó­w uczelni ekonomiczn­ych. Pozycja absolwentó­w SGH na rynku pracy jest najsilniej­sza w tej grupie – komentuje dr Piotr Karwowski, rzecznik SGH.

W rankingu niepublicz­nych uczelni wyższych najlepsze okazały się te z Warszawy. Pierwsze miejsce niezmienni­e zajmuje Akademia Leona Koźmińskie­go (100 pkt), drugie – Uniwersyte­t SWPS (76,4), trzecie – Uczelnia Łazarskieg­o (65,7).

Ranking „Perspektyw” uwzględnia 29 wskaźników zgrupowany­ch w kilka kryteriów: prestiż, absolwenci na rynku pracy, potencjał naukowy, efektywnoś­ć naukowa, innowacyjn­ość, umiędzynar­odowienie. W tym roku pierwszy raz ranking został przygotowa­ny w warunkach pandemii – w marcu uczelnie przeszły na zdalny tryb nauczania.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland