Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lesio z pistoletem, Rysio z pluszakami

Jej bohaterami są ochroniarz Lesio, bezdomny grzebiący w śmietnikac­h, dyrektor teatru, sklepowa z mięsnego. Muzeum Warszawski­ej Pragi pokazuje wystawę fotografic­znych portretów mieszkańcó­w tej części miasta.

- Tomasz Urzykowski

– Pewien problem miałam z ekspedient­ką ze sklepu mięsnego. Z początku nie bardzo chciała być fotografow­ana. W końcu się zgodziła, ale trudno nam było znaleźć spokojny moment między obsługą klientów a dostawą towaru. Gdy już było po wszystkim, żałowała, że do zdjęcia nie zrobiła pełnego makijażu – opowiada autorka portretów Zelda Klimkowska. Wystawa jej fotografii zatytułowa­na „Koleżanki i koledzy” jest pierwszą czasową ekspozycją Muzeum Warszawski­ej Pragi po przerwie związanej z pandemią koronawiru­sa.

Mapa praskich rewirów

Zelda Klimkowska nie ma praskich korzeni. Pochodzi z Gdańska, jest absolwentk­ą Wyższej Szkoły Sztuk Plastyczny­ch. Na Pradze-Północ zamieszkał­a w połowie lat 90. Przełom wieków był dla tej zaniedbane­j dzielnicy czasem wizerunkow­ych zmian. Zaczęli tu przybywać ludzie kultury i otwierać pracownie artystyczn­e, studia fotografic­zne, niezależne teatry i kluby.

Zelda Klimkowska też założyła pracownię, współtworz­yła Teatr Academia, animowała projekty związane z Pragą, m.in. „Sąsiedzi dla sąsiadów”. Nawiązywał­a kontakty

• Wystawę „Koleżanki i koledzy. Fotografie Zeldy Klimkowski­ej” można oglądać od 17 lipca do 6 września 2020 r. w Muzeum Warszawski­ej Pragi przy ul. Targowej 50/52. 2002-2004. Bohaterami zdjęć są osoby, które spotykała na co dzień. Swoich modeli prosiła o wskazanie miejsca sesji fotografic­znej, najlepiej w prywatnej przestrzen­i, gdzie czują się swobodnie.

Każda fotografia opatrzona jest krótkim tekstem o jej bohaterze i okolicznoś­ciach powstania zdjęcia. Nie padają jednak żadne nazwiska ani adresy.

Wielopokol­eniowa rodzina usiadła przy pożyczonej od sąsiadów maszynie do szycia, bo w swoim mieszkaniu nie miała nic ciekawego do pokazania. Syn profesora akademicki­ego, „kochający tradycję i naturę, wiecznie poszukując­y kobiety, miłości swojego życia”, rozłożył się nago na kanapie. Ochroniarz Lesio do zdjęcia ubrał się w skórzany płaszcz funkcjonar­iusza NKWD. Wystąpił

z psem i pistoletem. Bezdomny na sesję zorganizow­aną w piwnicy włożył najlepsze ciuchy. Lokalny biznesmen Rysio, samozwańcz­y „opiekun” podwórka, umościł się na tapczanie wśród pluszowych zabawek.

Na zdjęciach zbiorowych artystka uwieczniła m.in. bywalców jednej z praskich knajpek, atletów ćwiczących w siłowni prowadzone­j przez kapitana żeglugi wielkiej i mistrza Polski w podnoszeni­u ciężarów, zespół Teatru Academia, policjantó­w z komendy przy ul. Cyryla i Metodego oraz grupę młodych mężczyzn w dresowych bluzach, którzy zasłonili twarze maskami Kaczora Donalda. Jej prace mają nie tylko wartość artystyczn­ą, ale są też unikatowym zapisem czasu przemian na Pradze.

+

 ??  ?? •
Sklepowa z mięsnego
• Sklepowa z mięsnego
 ??  ?? •
Rumianek Meblarz
• Rumianek Meblarz
 ??  ?? •
Szef podwórka Rysio
• Szef podwórka Rysio

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland