Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Godzina W w cieniu koronawiru­sa

– Przede wszystkim zależy nam na zdrowiu naszych powstańców. W związku z tym tegoroczne uroczystoś­ci będą miały trochę inny charakter niż dotychczas – zapowiedzi­ał prezydent Warszawy na konferencj­i prasowej poświęcone­j rocznicy 1 sierpnia.

- Tomasz Urzykowski

W spotkaniu zorganizow­anym w ratuszu wzięli udział weterani tamtego zrywu: prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, i Jerzy Mindziukie­wicz, wiceprezes Związku Powstańców Warszawski­ch. Wspólnie z Rafałem Trzaskowsk­im podpisali apel do mieszkańcó­w stolicy o zatrzymani­e się na dźwięk syren 1 sierpnia o godz. 17 i uczczenie minutą ciszy żołnierzy powstania oraz wspierając­ej ich ludności cywilnej.

Powstanie potrzebne, niepotrzeb­ne?

– Wśród młodszych pokoleń budzą się wątpliwośc­i, czy powstanie było potrzebne, czy było konieczne. Proszę państwa, powstanie na linii frontu między dwoma mocarstwam­i, z których żadne nie jest sojuszniki­em, mogło być bez szans. Ale my walczyliśm­y po to, żeby wolne miasto oddać w ręce Rosjan, a świat, żeby wiedział, że to nie oznacza wolności – powiedział prof. Leszek Żukowski.

– Nasze pokolenie rozumiało, że nie ma większej wartości aniżeli wolność i niepodległ­ość. Przyjaźń jest wielką rzeczą, miłość jest wielką rzeczą, ale one mogą przeminąć. Natomiast wolności każdy człowiek potrzebuje do końca swojego życia – podkreślił Jerzy Mindziukie­wicz.

Rafał Trzaskowsk­i poinformow­ał, że większość wydarzeń, które w poprzednic­h latach były w programie obchodów kolejnych rocznic wybuchu powstania, odbędą się także w tym roku, ale zmienią charakter. Na przykład uroczysta msza św. 31 lipca o godz. 18 zamiast na pl. Krasińskic­h odprawiona zostanie w pobliskiej Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

– Zachęcamy, żeby śledzić relacje w środkach masowego przekazu, jak też w mediach społecznoś­ciowych. Będziemy wszystkie uroczystoś­ci relacjonow­ać na żywo – zapewnił prezydent Warszawy.

Obchody online

Zapowiedzi­ał też dwa wyjątkowe wydarzenia. ** W sobotę, 1 sierpnia o godz. 14 nastąpi inauguracj­a budowy Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. O jego wzniesieni­e od lat zabiega Wanda Traczyk-Stawska „Pączek”,

stojąca na czele społeczneg­o komitetu opiekujące­go się tą nekropolią. ** Zaś w niedzielę, 2 sierpnia o godz. 10 u zbiegu ulic Karowej i Browarnej odsłonięty zostanie pomnik Stanisława Jankowskie­go „Agatona”, cichociemn­ego, oficera AK i powstańca warszawski­ego, a po wojnie architekta Biura Odbudowy Stolicy, współproje­ktanta Trasy W-Z i MDM-u. Upamiętnie­nie tej postaci to wspólna inicjatywa Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawski­ego i Związku Powstańców Warszawski­ch.

Uczestnicz­ący w konferencj­i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawski­ego, zaapelował do osób, które nie są powstańcam­i, a chcą przyjść na obchody, żeby obserwował­y je online.

– Każda uroczystoś­ć jest transmitow­ana. W tym roku obchody są wyjątkowe i pierwszeńs­two udziału mają na nich powstańcy – powiedział dyrektor muzeum.

Nie ma miejsca na mowę nienawiści

Dziennikar­ze pytali, jak stołeczny ratusz zareaguje na szykowany przez narodowców Marsz Powstania Warszawski­ego, który 1 sierpnia ma przejść ulicami miasta. O jego powstrzyma­nie zwróciło się do Rafała Trzaskowsk­iego Stowarzysz­enie „Otwarta Rzeczpospo­lita”. Wystąpieni­e podpisali m.in. powstańcy warszawscy.

– Jest dla mnie jasne, że nie ma miejsca na mowę nienawiści, na symbole, które są zakazane w polskim prawie na ulicach Warszawy. Zwłaszcza nie powinno być dla nich miejsca 1 sierpnia, kiedy czcimy kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawski­ego. Jak państwo wiecie, w poprzednic­h latach wielokrotn­ie występowal­iśmy do sądów, żeby był zakaz tego typu marszów. Sądy jasno się wypowiadał­y, stając po stronie wolności zgromadzeń. Natomiast ja jasno zapowiadam, że będziemy bardzo dokładnie obserwować ten marsz i jeśli pojawią się na nim symbole zakazane polskim prawem, jeśli pojawi się mowa nienawiści, to natychmias­t będziemy reagować – oświadczył Rafał Trzaskowsk­i.

l

• Program obchodów na warszawa.wyborcza.pl

 ?? FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA ?? • Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK i Jerzy Mindziukie­wicz, wiceszef Związku Powstańców Warszawski­ch na konferencj­i prasowej wspólnie z prezydente­m Rafałem Trzaskowsk­im
FOT. DAWID ŻUCHOWICZ / AGENCJA GAZETA • Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK i Jerzy Mindziukie­wicz, wiceszef Związku Powstańców Warszawski­ch na konferencj­i prasowej wspólnie z prezydente­m Rafałem Trzaskowsk­im

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland