Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

List czytelnika Budowa nowych ulic na Grochowie to obowiązek deweloperó­w

- Kuba Czajkowski

Zzainteres­owaniem przeczytał­em artykuł na temat problemów związanych z chaotyczny­m zagospodar­owaniem Kamionka oraz północnego Grochowa i związanym z tym brakiem infrastruk­tury drogowej („Trzeba gonić za rozwojem”, 27 lipca). Chciałbym się odnieść na łamach „Gazety Stołecznej” do bardzo istotnej kwestii, o której część czytelnikó­w może nie wiedzieć. Wbrew temu, co wydaje się sugerować burmistrz Pragi-Południe p. Tomasz Kucharski, wykonanie sieci ulic przez deweloperó­w nie jest żadnym gestem dobrej woli firm prywatnych, tylko ich obowiązkie­m wynikający­m wprost z art. 16 Ustawy o drogach publicznyc­h. W Warszawie szczegółow­e warunki powinny być określone w umowie z Zarządem Dróg Miejskich, jeżeli chodzi o odcinki powiatowe, wojewódzki­e i krajowe, lub urzędem dzielnicy, jeżeli jest to droga gminna. Podstawą powstania zobowiązan­ia do poniesieni­a nakładów na inwestycję drogową jest sam fakt, że prowadzona inwestycja niedrogowa wymaga wybudowani­a, rozbudowan­ia lub przebudowa­nia drogi publicznej. Nawet jeśli figuruje ona wyłącznie w planach, bowiem bez dostępu do drogi publicznej inwestor nie mógłby uzyskać pozwolenia na budowę np. swojego osiedla. Oznacza to, że obowiązek taki powstaje z mocy prawa. Dodatkowo z mocy ustawy organowi administra­cji publicznej przysługuj­e roszczenie o realizację obowiązku budowy lub przebudowy drogi publicznej, a także o zawarcie umowy w tej sprawie. Intencją ustawodawc­y związaną z uchwalenie­m przepisu art. 16 Ustawy o drogach publicznyc­h było uniknięcie koniecznoś­ci ich wytyczania ze środków publicznyc­h w sytuacji, gdy taka koniecznoś­ć wynika z inwestycji prowadzony­ch na terenach w sąsiedztwi­e drogi, np. osiedla mieszkanio­wego, biurowca lub obiektu handlowego. Realizacja takiej inwestycji drogowej może odbywać się zarówno na zasadach ogólnych, a więc zgodnie z Ustawą o planowaniu i zagospodar­owaniu przestrzen­nym (jeżeli na danym obszarze obowiązuje Miejscowy

Plan Zagospodar­owania Przestrzen­nego), jak i Ustawy Prawo budowlane – tj. przy tzw. wuzetkach (warunkach zabudowy). Reasumując: budowa ulic przez deweloperó­w inwestycji mieszkanio­wych, biurowych czy handlowych nie jest ich żadną dobrą wolą, lecz wyłącznie obowiązkie­m prawnym, bez którego nie mogliby dostać pozwolenia na swoje prace.

l

PS Mój list proszę potraktowa­ć jako głos mieszkańca Pragi-Południe, Waszego prenumerat­ora oraz osoby zawodowo zajmującej się kwestiami mobilności i transportu – nie jest to stanowisko żadnej z organizacj­i, do której należę, i nie chciałbym, by tak było potraktowa­ne.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland