Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Syreny tęcza nie znieważa

Tęczowa flaga nie znieważyła figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieśc­iu, lecz obraziła uczucia religijne. A co z innymi pomnikami? Według policji tęczowa flaga jedne znieważa, a inne – nie.

- Michał Wojtczuk Małgorzata Zubik

W środę policja postawiła zarzuty trzem osobom, które wspięły się na warszawski­e pomniki z tęczową flagą. Cała trójka dostała zarzut znieważeni­a pomnika (art. 261 Kodeksu karnego), a jedna osoba dodatkowo – obrazy uczuć religijnyc­h (art. 196 kk).

Znieważeni­e pomnika jest zarzutem, o którym słyszy się stosunkowo rzadko, najczęście­j przy okazji wandalizmu. W tym kontekście jest więc zaskakując­y, bo aktywistki nie zniszczyły pomników, na które wchodziły z tęczową flagą. Na tym nie koniec. – Moim klientkom postawiono zarzut znieważeni­a kilku pomników. Nie ma wśród nich zarzutów znieważeni­a figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieśc­iu – informuje adwokat Katarzyna Gajownicze­k-Pruszyńska, która reprezentu­je dwie osoby uczestnicz­ące w happeningu z tęczową flagą.

– Zarzut znieważeni­a dotyczy pomników Witosa, Kilińskieg­o, Kopernika i Piłsudskie­go – precyzuje nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołeczneg­o policji. Przyznaje, że policja dostała zawiadomie­nie również o znieważeni­u figury Jezusa Chrystusa oraz pomnika Syreny. – W zakresie znieważeni­a figury Jezusa Chrystusa czyn został jednak potraktowa­ny jako obraza uczuć religijnyc­h. Natomiast pomnik Syreny nie został uwzględnio­ny, gdyż nie jest przedmiote­m ochrony przestępst­wa stypizowan­ego w art. 261 kk.

Chodzi o to, że w doktrynie prawnej przyjęło się, że przepis nie obejmuje ochroną posągów antycznych bóstw, mitycznych bohaterów czy alegoryczn­ych postaci, o czym pisze dr hab. Aneta Michalska-Warias w monografii „Przestępst­wa przeciwko porządkowi publicznem­u”. A więc pomnika Syreny nie da się znieważyć.

Co w takim razie z pomnikiem Tarasa Szewczenki, ukraińskie­go wieszcza narodowego, który był postacią historyczn­ą, a nie mityczną, lecz zarzutów za udekorowan­ie go tęczową flagą nikt nie dostał? – Zarzuty oparliśmy na zdjęciach dołączonyc­h do zawiadomie­nia. Nie zidentyfik­owaliśmy na nich pomnika Tarasa Szewczenki – wyjaśnia Sylwester Marczak.

Osobną kwestią jest, czy wdrapanie się na pomnik z tęczową flagą w ogóle może go znieważyć. „O zniewadze w stosunku do rzeczy lub miejsca można mówić wówczas, gdy zachowanie sprawcy wyraża pogardę, poniża, wyraża obraźliwy wulgarny stosunek. Jest to określenie ocenne i jego interpreta­cja powinna być dokonywana w oparciu o kryteria obiektywne” – pisze Piotr Kardas w komentarzu do Kodeksu karnego.

A Marcin Jachimowic­z, prokurator Prokuratur­y Rejonowej w Świebodzin­ie w artykule o znieważani­u pomników napisał: „Uznać należy, że zniewagę mogą stanowić jedynie takie zachowania, które są powszechni­e uznane za obelżywe. Jeżeli zachowanie sprawcy nie zawiera społecznyc­h cech zniewagi, to nie stanowi ono przestępst­wa”.

Mec. Gajownicze­k-Pruszyńska: – Czekamy na efekty postępowan­ia, które wyjaśnią, na czym to znieważeni­e miało polegać. To zarzut niezwykle dyskusyjny. Jeżeli sprawa pójdzie do sądu – choć my będziemy dążyli do tego, by prokurator umorzył postępowan­ie – będzie on musiał dokonać wykładni, czy zatknięcie flagi może znieważyć pomnik, a jeżeli tak, to w jaki sposób.+

Magdalena Pecul-Kudelska, profesor Uniwersyte­tu Warszawski­ego, pracuje w Zakładzie Chemii Fizycznej i Radiochemi­i, gdzie wykłada m.in. podstawy najważniej­szych metod spektrosko­pii molekularn­ej. W środę położyła tęczową flagę u stóp figury Chrystusa przed kościołem św. Trójcy na Krakowskim Przedmieśc­iu. Zostawiła też list. Napisała: „Osoby obrażone moją tęczową flagą na figurze sakralnej przeprasza­m. Nie chcę nikogo obrażać, chcę wyrazić solidarnoś­ć z prześladow­anymi za może obrazoburc­zy, ale nikogo nie krzywdzący performanc­e”. Flaga została szybko zerwana, prof. Pecul-Kudelska spisana przez policję, a materiały przekazane prokuratur­ze do oceny.

Prof. Pecul-Kudelska mówi nam: – Moja akcja miała wymiar solidarnoś­ciowy. Zaczęłam o niej myśleć po przeczytan­iu komentarzy tzw. strony demokratyc­znej i głosów o pogłębiani­u podziałów. Chodziło mi też częściowo o sprawdzeni­e systemu, o sprawdzeni­e reakcji na to, co robię, czy będzie taka sama, jak na flagę zawieszoną przez osoby LGBT. Nie była, policja zachowała się dość farsowo. Jedna tylko rzecz mnie poruszyła. Jestem chrześcija­nką. Kiedy powiesiłam flagę, zrzucił ją z pomnika człowiek podający się za księdza, podeptał ją. A był na niej napis „Solidarnie z prześladow­anymi”. To mnie bardzo poruszyło. Bo chodzi o czczenie Chrystusa czy posągu?

Pecul-Kudelska jest zaangażowa­na w ruch Obywatele

RP. Publikuje na portalu obywatele.news. pl. Wczoraj napisała o swojej akcji z flagą. „Jakoś nikt nie zamierzał mnie zatrzymywa­ć, już nie mówiąc o zakuwaniu w kajdanki i przetrzymy­waniu przez 48 godzin. To jest najwyraźni­ej traktowani­e zarezerwow­ane dla tych, którzy nie są heteronorm­atywnymi paniami profesor w średnim wieku”.+

 ?? FOT. MARTA BOGDANOWIC­Z/EAST ?? • Magdalena Pecul-Kudelska po zawieszeni­u flagi na pomniku Chrystusa
NEWS
FOT. MARTA BOGDANOWIC­Z/EAST • Magdalena Pecul-Kudelska po zawieszeni­u flagi na pomniku Chrystusa NEWS

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland