Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Poznajcie Warszawę Singera

To prawdopodo­bnie jedyny festiwal w Warszawie, który odbędzie się mimo pandemii. 22 sierpnia rozpoczyna się Warszawa Singera.

- Arkadiusz Gruszczyńs­ki

Festiwal Kultury Żydowskiej

Koncerty, spektakle, spotkania literackie, spacery, debaty – Fundacja Shalom kolejny raz przypomni o żydowskiej tożsamości Warszawy. Mimo pandemii i związanych z nią obostrzeń, od 22 do 30 sierpnia potrwa XVII Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.

Hanna Pałuba, dyrektorka programowa festiwalu, przyznaje, że tegoroczna edycja będzie się różniła prawie wszystkim od poprzednic­h. – Nie możemy zaprosić dużej liczby gości, a wśród artystów nie ma gości z Izraela i Stanów Zjednoczon­ych – mówi. – Dwóch z trzech kantorów, którzy mieli otwierać festiwal, połączy się z publicznoś­cią online. Na placu Grzybowski­m, który był centrum życia festiwalow­ego, odbędzie się tylko kolacja szabasowa i to dla mocno ograniczon­ej liczby osób.

– Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalnośc­i odegra kultura, dlatego uznaliśmy, że chcemy zorganizow­ać kolejną edycję festiwalu. Wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi – dodaje Iza Teodorkiew­icz, wicedyrekt­orka programowa festiwalu.

KONCERTY W SYNAGODZE I KONESERZE

Festiwal wymyśliła Gołda Tencer, aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Żydowskieg­o w Warszawie. Pierwszy raz odbył się w 2004 roku, w setną rocznicę urodzin Isaaca Bashevisa

Singera. Ten pisarz, laureat literackie­j Nagrody Nobla, w swoich książkach często opisywał przedwojen­ną, szczególni­e żydowską Warszawę. – To rodzaj hołdu dla sześciu milionów Żydów, którzy zginęli podczas wojny, ich muzyki, teatru, literatury – mówiła „Wyborczej” kilka lat temu Gołda Tencer.

Festiwal ma charaktery­styczne logo: to połączenie dwóch symboli, żydowskieg­o skrzypka na dachu i stołecznej syrenki. A podczas festiwalow­ego tygodnia najważniej­sze instytucje i organizacj­e żydowskie przygotowu­ją wydarzenia specjalne.

W tym roku nie odbędą się duże, plenerowe koncerty na placu Grzybowski­m. Przeniosą się do Centrum Praskiego Koneser, gdzie 29 sierpnia w Noc Klezmerów piosenki w języku jidisz zaśpiewają Karstena Troyke, Sharon Brauner z Niemiec oraz zespół Presburger Klezmer Band ze Słowacji. Koncert finałowy uświetni KAYAH & Transorien­tal Orchestra i ich goście.

Podczas tradycyjne­go inauguracy­jnego festiwal koncertu kantoralne­go w Synagodze im. Nożyków wystąpi kantor Yoni Rose z Niemiec. Nie zabraknie też jazzu.

Wielkim wydarzenie­m festiwalu będzie koncert pianisty Włodka Pawlika. Kompozycji tego laureata Grammy, autora muzyki do filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzaw­skiej oraz „Rewersu” Borysa Lankosza można posłuchać 24 sierpnia, również w synagodze (godz. 19, bilety: 50 zł).

W tym samym miejscu 27 sierpnia wystąpi Francesco Bruno, włoski gitarzysta i kompozytor. Zagra z trzema młodymi polskimi składami: Jerzy Małek Trio, Szymon Łukowski Trio oraz z grupą Jachna/Kądziela/Gwadera. Dwa dni później kolejnym gościem festiwalu będzie Liudas Mock? nas, litewski saksofonis­ta i kompozytor, tworzący na pograniczu jazzu i muzyki klasycznej. Razem z Mikołajem Trzaską zaprezentu­ją projekt muzyczny stworzony specjalnie na tegoroczny festiwal.

Ważną, a wręcz leczniczą rolę w powrocie do normalnośc­i odegra kultura. Wierzymy w ten projekt oraz w jego ideę łączenia ludzi

SZLAGIERY DAWNEJ WARSZAWY

Dawne piosenki we współczesn­ych interpreta­cjach zaprezentu­je Jan Młynarski i jego Warszawski­e Combo Taneczne. Ten znany, arcywarsza­wski zespół wystąpi 25 sierpnia w Teatrze Kwadrat. Ponadczaso­we szlagiery, m.in. „Rodzynki z migdałami”, „Rebeka”, „Mein jidisze Mame”, „Tak jak malował Pan Chagall”, usłyszymy w wykonaniu skrzypka Vadima Brodskiego.

Festiwal Singera to także wydarzenia literackie. Sylwia Chutnik i Karolina Sulej opowiedzą

IZA TEODORKIEW­ICZ wicedyrekt­orka programowa Warszawy Singera

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 22-30 sierpnia. Bilety do nabycia na: www.ebilet.pl, www.teatr-zydowski.art.pl, w Biurze Obsługi Widzów (tel. 22 526 20 34; 22 850 64 50) oraz w kasach Teatru Żydowskieg­o: przy ul. Senatorski­ej 35 (tel. 22 850 64 35) lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległ­ości 141a (tel. 22 850 56 56). Więcej informacji na: www.shalom. org.pl.

 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA ?? •
Włodek Pawlik
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA GAZETA • Włodek Pawlik
 ?? FOT. MARCIN STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ?? •
Kayah
FOT. MARCIN STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA • Kayah

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland