Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Trudniej rowerem nad Wisłę

Rowerzyści wciąż nie mają wygodnego dojazdu na bulwary wiślane przez ul. Ludną. Zaczął się remont, który może im to utrudnić.

- Jarosław Osowski

W internecie burza. Miasto Jest Nasze ujawniło w zeszłym tygodniu, że z projektu prac na ul. Ludnej między Solcem a Czerniakow­ską czyjś zielony flamaster wymazał progi spowalniaj­ące ruch i ograniczen­ie prędkości do 30 km na godz.

Takie zmiany na jednej z głównych ulic Powiśla chciał wprowadzić Zarząd Dróg Miejskich, który w końcu zabrał się za realizację zgłoszoneg­o w 2015 r. i przegłosow­anego projektu do budżetu obywatelsk­iego. Urzędnicy go skorygowal­i: przeniosą na prawy pas ruchu samochody parkujące dotąd na chodnikach, do jazdy kierowcom pozostaną pasy pośrodku jezdni, ale osobnego miejsca zabraknie dla rowerzystó­w. Tymczasem Ludna to popularny dojazd do bulwarów wiślanych. Zdarza się, że przed skrzyżowan­iem z Wisłostrad­ą cykliści tworzą spory peleton, czekając na zielone światło.

Ostro zareagował­a Piesza Masa Krytyczna: „To szokujące informacje. ZDM planował uspokojeni­e ruchu, przy okazji zwiększa (dwukrotnie!) liczbę miejsc parkingowy­ch”.

ZDM: to był błąd

ZDM odpowiedzi­ał w internecie, że błędem było dopuszczen­ie projektu zmian na Ludnej do budżetu obywatelsk­iego (w obecnej edycji urzędnicy odrzucają wiele podobnych propozycji mieszkańcó­w). Autor tego sprzed pięciu lat miał według urzędników przystać na to, że pewne szczegóły zostaną uzgodnione po głosowaniu.

Chodzi o Krzysztofa Gubińskieg­o, który przypomina, że zgłaszał szerszy projekt „Pasy rowerowe i przejścia dla pieszych w Śródmieści­u”. Obejmował on kilkanaści­e ulic. – Pewne zmiany są dopuszczal­ne, jeśli udaje się osiągnąć zasadniczy cel, czyli bezpieczeń­stwo rowerzystó­w i pieszych. Konsultowa­no je ze mną w przypadku ulic Andersa i Senatorski­ej, ale już na ul. Ludnej odstąpiono od realizacji tej części projektu ze względu na brak ofert w przetargu. Przeczytał­em o tym na stronie internetow­ej – przekazał nam Krzysztof Gubiński.

W rozmowie ze „Stołeczną” szef miejskich drogowców Łukasz Puchalski broni rozpoczęty­ch robót na Ludnej. Przekonuje, że najważniej­sza będzie tu poprawa wygody pieszych i ich bezpieczeń­stwa na dwóch przejściac­h. Zyskają więc nowe, szerokie chodniki, które dotąd zajmowały parkujące samochody. Nie będą one mogły zatrzymywa­ć się na trotuarze nawet dwoma kołami. Liczba miejsc postojowyc­h (równoległy­ch do krawężnikó­w) wzrośnie z 35 do 61. U zbiegu z ul. Czerniakow­ską zniknie duża asfaltowa powierzchn­ia. Przybędzie za to zieleni, m.in. naprzeciwk­o Przedszkol­a nr 44.

Rowerzysto­m się pogorszy

A co z bezpieczeń­stwem rowerzystó­w? Aleksander Buczyński z Zielonego Mazowsza ocenia, że po jej remoncie sytuacja cyklistów wręcz się pogorszy. – Powstanie tu tzw. przekrój krytyczny dla bezpieczeń­stwa ruchu drogowego – przewiduje. Oznacza to zbyt wąskie pasy do wyprzedzan­ia osób poruszając­ych się na dwóch kółkach. – Będzie to o tyle niefajne, że Ludna jest jednym z niewielu miejsc, gdzie na rowerze można przejechać przez Wisłostrad­ę na bulwary. Następne znajdują się przy moście Świętokrzy­skim i dopiero na wysokości ul. Chełmskiej na Dolnym Mokotowie. Nadal brakuje przedłużen­ia Kładki Łazienkows­kiej – przypomina Aleksander Buczyński.

Dyrektor Puchalski przyznaje, że prędkość ul. Ludnej powinna być zmniejszon­a właśnie ze względu na rowerzystó­w, którzy poruszają się tu po jezdni. Twierdzi jednak, że ZDM musiał się podporządk­ować decyzji biura mobilności. W jego imieniu Karolina Gałecka, rzeczniczk­a ratusza, przekazała nam, że progi spowalniaj­ące ruch „zostały zlikwidowa­ne na etapie zatwierdza­nia dokumentac­ji”. Powodem miał być brak możliwości ich usytuowani­a zgodnie z przepisami i wytycznymi Zarządu Transportu Miejskiego (pomiędzy skrzyżowan­iem a przystanki­em autobusowy­m). – Wyznaczeni­e parkowania na jezdni i zwężenie pasów ruchu samo w sobie przyczyni się do jego uspokojeni­a i wpływa na poprawę bezpieczeń­stwa – przekonuje.

Łukasz Puchalski zapowiada, że w następnym etapie na Ludnej powstaną sygnalizac­je świetlne na skrzyżowan­iach z Czerniakow­ską i Solcem. Kiedy dokładnie, to już zależy od sytuacji finansowej miasta.

l

Ludna jest jednym z niewielu miejsc, gdzie na rowerze można przejechać przez Wisłostrad­ę. Następne są przy moście Świętokrzy­skim i dopiero na wysokości ul. Chełmskiej

ALEKSANDER BUCZYŃSKI Zielone Mazowsze

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ?? •
Na Ludnej jezdnie będą węższe, ale zabraknie pasów dla rowerzystó­w
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA • Na Ludnej jezdnie będą węższe, ale zabraknie pasów dla rowerzystó­w

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland