Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Szpitale nie mają łóżek dla chorych

Dramatyczn­y obraz pandemii w stolicy. Mamy rekordowy przyrost zakażeń na koronawiru­sa, wkrótce najsurowsz­e obostrzeni­a, a w szpitalach brakuje już wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.

- Norbert Frątczak

Stołeczny sanepid poinformow­ał wczoraj o 720 nowych przypadkac­h zakażenia koronawiru­sem w mieście. To największy dobowy przyrost od początku pandemii. Poprzedni rekord, z soboty, wynosił 409 kolejnych przypadków.

Efekt kuli śnieżnej

Ministerst­wo Zdrowia ogłosi dziś aktualną listę powiatów z dodatkowym­i obostrzeni­ami. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewi­cz zapowiedzi­ał, że znajdzie się na niej ponad 100 powiatów. Do czerwonej strefy niemal na pewno wejdzie też dziś Warszawa. Najsurowsz­e obostrzeni­a w przypadku stolicy zaczynają się od 2132 nowych zakażeń w ciągu dwóch tygodni. Służby sanitarne doliczyły się zaś aż 3374 przypadków.

– Mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej – tak o tendencji bezprecede­nsowego wzrostu liczby nowych zakażeń mówi dr Paweł Grzesiowsk­i, pediatra immunolog. – Coraz więcej chorych zaraża coraz więcej zdrowych. Problem będzie się pogłębiał. Jedynym sposobem, żeby się przed tym bronić, jest skuteczna izolacja osób zakażonych i pełna ochrona zdrowych. Przy czym nie musi to oznaczać zamknięcia się w domach, ale dokładne zakrywanie newralgicz­nych miejsc twarzy – ust, nosa i oczu. Gdyby wszyscy dostosowal­i się do tej zasady, ludzie nie zarażaliby się od siebie nawzajem.

Z powodu COVID-19 wczoraj w Warszawie hospitaliz­owane były 352 osoby. Jak donosi personel medyczny, w szpitalach brakuje już łóżek dla pacjentów z koronawiru­sem. Dr Tomasz Siegel, kierownik oddziału anestezjol­ogii i intensywne­j terapii Szpitala Czerniakow­skiego przy Stępińskie­j, opublikowa­ł dramatyczn­e wyznanie: „W całym kraju nie ma już dawno miejsc dla chorych z COVID-19. Każdy, kto pracuje w szpitalu, ma chorego z COVID i próbuje go przenieść do szpitala zakaźnego, wie o tym doskonale. Podawane statystyki są fikcją. Liczba respirator­ów nie ma znaczenia, liczy się liczba stanowisk intensywne­j terapii i personelu, zdolnych do leczenia najciężej chorych. Stanowiska intensywne­j terapii się skończyły. Tydzień temu na miejsce respirator­owe w szpitalu MSW była kolejka 12 chorych z COVID!”.

W zakaźnym już pełno

Te słowa potwierdza pielęgniar­ka z oddziału intensywne­j terapii szpitala zakaźnego przy Wolskiej: – U nas nie ma już wolnych łóżek. Jesteśmy w szoku, wcześniej było ich wiele. Zaczęły się zapełniać wraz z drastyczni­e rosnącą liczbą nowych zakażeń.

Zaczyna też brakować personelu medycznego potrzebneg­o do obsługi respirator­ów. „W związku z gwałtownie rozwijając­ym się stanem pandemii proszę o zgłaszanie się osób chętnych do nauki podstawowe­j obsługi respirator­ów” – pisze do kierownikó­w klinik i ordynatoró­w oddziałów kliniki MSWiA przy Wołoskiej wicedyrekt­or ds. medycznych. W Warszawie działa już kilkanaści­e punktów pobrań wymazów, gdzie ze skierowani­em od lekarza można wykonać bezpłatne badanie na obecność SARS-CoV-2. Wczoraj przy ul. Milenijnej na Białołęce stał sznur samochodów długi na ok. 300 m. Kierowcy czekali na test kilka godzin.

l

 ?? FOT. CZAREK SOKOLOWSKI / AP ?? •
Karetki i namiot do przyjmowan­ia chorych przed Szpitalem im. Orłowskieg­o przy Czerniakow­skiej
FOT. CZAREK SOKOLOWSKI / AP • Karetki i namiot do przyjmowan­ia chorych przed Szpitalem im. Orłowskieg­o przy Czerniakow­skiej
 ??  ?? ŹRÓDŁO:
ŹRÓDŁO:

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland