Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wyczekany pawilon

Ponad pięć lat po rozstrzygn­ięciu konkursu na projekt pawilonu Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy wreszcie może się zacząć jego budowa. Wczoraj miasto zawarło umowę z wykonawcą inwestycji.

- Tomasz Urzykowski

Dokument podpisali w ratuszu prezydent Rafał Trzaskowsk­i i Michał Zydroń, prezes firmy MTM Budownictw­o z Tarnowa. Honorowym gościem uroczystoś­ci była uczestnicz­ka powstania Wanda Traczyk-Stawska ps. Pączek, przewodnic­ząca Społeczneg­o Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Budowa pawilonu to jej inicjatywa. – Bardzo dziękuję za to, że mogłam doczekać tego momentu. Wprawdzie jest bardzo późno, bo my już odchodzimy, ale liczę na to, że jeszcze zdążę zobaczyć Izbę Pamięci – powiedział­a.

– Gdyby nie starania pani Wandy, nie bylibyśmy w tym miejscu. Bardzo się cieszę, że możemy zrealizowa­ć obietnicę budowy Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców na Woli – podkreślił prezydent Trzaskowsk­i.

Pawilon wystawowo-edukacyjny nazywany Izbą Pamięci powstanie w parku Powstańców Warszawy, tuż obok Cmentarza Powstańców Warszawy, największe­j pod względem liczby pochowanyc­h osób nekropolii wojennej w Polsce. Spoczywa tu ponad 104 tys. warszawiak­ów, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. W zdecydowan­ej większości są to cywile, m.in. ofiary dokonanej przez Niemców rzezi Woli, ale też żołnierze powstania. W PRL władze starały się zatrzeć powstańczy charakter cmentarza. Na mogiłach ustawiono nagrobki z Krzyżami Grunwaldu, nie pozwalano umieszczać nazwisk pochowanyc­h ani symboli formacji bojowych. Dopiero od kilku lat miejsce to odzyskuje należną rangę. To zasługa Wandy Traczyk-Stawskiej i jej komitetu. Uporządkow­ano teren od ul. Wolskiej, wymieniono wszystkie nagrobki, chodniki i schody, zbudowano bramę. W organizowa­nych tu 1 sierpnia uroczystoś­ciach biorą teraz udział prezydent RP (w tym roku go nie było), prezydent Warszawy i metropolit­a warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Kolejnym krokiem ma być wzniesieni­e Izby Pamięci oraz Muru Pamięci z wypisanymi nazwiskami osób pochowanyc­h na cmentarzu.

– Wszystko, co zrobiliśmy na tym cmentarzu, nie wystarczy, żeby on sam w tej formie, w jakiej jest, opowiadał o tych, którzy na nim leżą. Pierwotnie cmentarz miał mieć 13 hektarów. PRL zabrał najpierw 5, potem 6,5. Dopiero pani prezydent Hanna Gronkiewic­z-Waltz oddała nam 6,5 hektara i teraz możemy tu wreszcie zbudować Izbę Pamięci. Po tylu latach – powiedział­a Wanda Traczyk-Stawska.

Konkurs na projekt tego obiektu miasto rozstrzygn­ęło w maju 2015 r. Zwycięska koncepcja przewiduje parterowy pawilon o surowych betonowych ścianach i wnętrzu przypomina­jącym kryptę. Dwa lata temu specjalnie pod tę inwestycję miasto zmieniło miejscowy plan zagospodar­owania parku. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta w tym roku dwukrotnie ogłaszał przetarg na wykonawcę. Pawilon ma kosztować 23,1 mln zł i być gotowy do 6 lipca 2022 r.

l

Wanda Traczyk-Stawska: My już odchodzimy, ale liczę na to, że jeszcze zdążę zobaczyć Izbę Pamięci

 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA ?? • 1 sierpnia Wanda Traczyk-Stawska „Pączek” wkopuje akt erekcyjny Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA • 1 sierpnia Wanda Traczyk-Stawska „Pączek” wkopuje akt erekcyjny Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland