Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kolejowa lista

Warszawa opleciona siecią nowych torów nie tylko do lotniska w Modlinie, ale dalej w kierunku Płocka, a na południu do Konstancin­a-Jeziorny i Mszczonowa – tak wyglądają plany kolejarzy na lata 20. i 30. Co z tego rzeczywiśc­ie powstanie?

- Jarosław Osowski

Kolejarze do perfekcji opanowali wizjonerst­wo i planowanie. Mnożą się projekty, takie jak np. krajowy, przystanko­wy, a jeden ma plus w nazwie. Ich ogłaszanie to okazja do narad i konferencj­i, często z udziałem polityków. Tym razem było inaczej: z suchego komunikatu rządowej spółki PKP Polskie Linie Kolejowe dowiadujem­y się, że przed weekendem zaczęły się konsultacj­e pod hasłem liczącym aż 15 wyrazów. W skrócie chodzi o to, co planuje kolej do 2030 r., a jak się nie uda, to jeszcze w kolejnej dekadzie. Zwykle nie udaje się dotrzymywa­ć terminów remontów i modernizac­ji, a całkiem nowych odcinków powstaje jak na lekarstwo. Teraz torów ma przybywać na potęgę. Chętni mogą składać uwagi do 6 listopada.

– Konsultacj­e są obowiązkow­e przed nowym budżetem Unii Europejski­ej na lata 2021-27. Dla całej sieci kolejowej będą powstawały analizy środowisko­we – słyszymy w spółce PKP PLK. Nasz rozmówca przyznaje: – Oczywiście nie wszystko musi być zrealizowa­ne, w dużej części to zbiór pobożnych życzeń, który służy potem propagandz­ie. Choć wiele z tych planów powtarza się od lat, część inwestycji z pewnością byłaby przydatna pasażerom czy w ruchu towarowym.

Lista projektów ponadregio­nalnych liczy 120 pozycji. Wśród nich modernizac­ja najbardzie­j obciążonej w kraju warszawski­ej linii średnicowe­j, z którą kolejarze nie zdążyli się uporać podczas poprzednie­go i obecnego budżetu UE (na lata 2005-12 i 2013-20). Jak pisaliśmy, na razie prace za ponad 2 mld zł ograniczaj­ą się do Dworca Zachodnieg­o. W weekend Budimex zamknął tam peron 6, żeby wytyczyć dojazd dla maszyn. Przebudowa całej stacji ma potrwać trzy lata, a podstawowe roboty na linii średnicowe­j aktualnie rozłożone są do 2027 r.

W kolejowych planach na nową dekadę znajdujemy też rozbudowan­e o dodatkowe tory trasy wyjazdowe ze stolicy:

przez Wawer w kierunku Lublina (prace za Otwockiem trwają od 2017 r., w grudniu ma być oddany drugi tor do Pilawy);

przez Rembertów, Wesołą i Sulejówek do Mińska Maz. i Siedlec;

przez Służewiec i Piaseczno w kierunku Radomia (kilka lat temu skończyła się uciążliwa modernizac­ja tego odcinka) z odnogą do Konstancin­a-Jeziorny;

nowy wyjazd z Dworca Wschodnieg­o bezpośredn­io przez Targówek Fabryczny i Ząbki w kierunku Białegosto­ku;

skrót z Warszawy w kierunku Olsztyna i Gdańska na odcinku Legionowo – Nasielsk omijający Nowy Dwór Maz. i Modlin;

modernizac­ja linii obwodowej z Gołąbek przez Jelonki do Dworca Gdańskiego;

poprawa przepustow­ości odcinków Warszawa – Sochaczew i Grodzisk Maz. – Skierniewi­ce.

Pociągi dalekobież­ne w końcu mają się rozpędzać do 200-230 km na Centralnej Magistrali Kolejowej ze stolicy na Śląsk i do Krakowa. Dalej do Zakopanego ekspresem do

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland