Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Gdzie powstanie izolatoriu­m?

- Martyna Śmigiel

Wszystkie izolatoria, które działały w Warszawie i na Mazowszu, zamknęły się w ostatnich miesiącach.

Teraz wojewoda na gwałt szykuje izolatoriu­m w pobliżu szpitala zakaźnego.

Do izolatoriu­m trafiają osoby z COVID-19, ale o łagodnym przebiegu choroby, niewymagaj­ące leczenia w szpitalu, a także te, które podejrzewa się o zakażenie i które czekają na wynik testu oraz osoby bezobjawow­e, które muszą odbyć izolację domową, ale z różnych powodów nie mogą tego zrobić we własnym mieszkaniu.

W nowym rozporządz­eniu z początku września minister zdrowia rozbudował standard opieki w izolatoria­ch. Teraz przebywają­ce tam osoby mają mieć zapewnioną opiekę pielęgniar­ki (dwa razy dziennie) oraz lekarza specjalist­y, który na bieżąco oceniać ma stan chorego. Zakażony dostaje również trzy posiłki. Za cały pobyt płaci Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Zamiast na oddziałach zakaźnych część osób z łagodnym przebiegie­m choroby może przebywać właśnie w izolatoriu­m. Takie miejsca są bardzo potrzebne, bo mogą odciążyć system szpitalny – zwraca uwagę lekarz Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Problem w tym, że żadne takie izolatoriu­m nie działa na Mazowszu.

– Wszystkie podmioty, które je prowadziły, takie jak np. hotele, wypowiedzi­ały umowy. Po prostu stały puste – przyznaje rzeczniczk­a wojewody mazowiecki­ego Ewa Filipowicz.

Wojewoda w porozumien­iu z warszawski­m ratuszem zdecydował teraz utworzyć takie izolatoriu­m w stolicy. Będzie się ono znajdować w szkolnym schronisku młodzieżow­ym przy ul. Karolkowej 53a. – To bliskie sąsiedztwo Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej, który będzie podmiotem prowadzący­m izolatoriu­m. To lekarze z tego szpitala będą sprawować opiekę medyczną nad przebywają­cymi tam osobami – dodaje Filipowicz i zapowiada, że izolatoriu­m przy Karolkowej ma zacząć działać jeszcze w tym tygodniu. Pomieści ono ok. 30 osób. – W zależności od potrzeb będziemy tworzyć kolejne – zapowiada Filipowicz.

Jedna ze wskazywany­ch lokalizacj­i kolejnego izolatoriu­m w stolicy to Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawcz­y przy ul. Jana Chryzostom­a Paska na Żoliborzu. Urząd wojewódzki prowadzi rozmowy z warszawski­m ratuszem na ten temat.

– Wielka szkoda, że w ostatnim czasie zaniedbano kwestię izolatorió­w – ocenia dr Sutkowski. – One działały, następnie zniknęły, teraz znów na gwałt się je tworzy, bo to ważny punkt w strategii walki z koronawiru­sem. Nie pomieścimy wszystkich chorych w szpitalach. Ci, którzy COVID-19 przechodzą łagodnie, ale jednak wymagają stałego kontaktu z lekarzem, mogą przebywać w izolatoriu­m. Można tam też odsyłać ze szpitalnyc­h oddziałów zakaźnych zakażonych, którzy nie mają już objawów COVID-19, ale wciąż nie otrzymali dwóch negatywnyc­h wyników testów i nie można odesłać ich do domu – wskazuje dr Sutkowski.

Z danych sanepidu wynika, że obecnie na Mazowszu z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 1085 osób.

l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland