Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Koniec sezonu Veturilo, ale pedałujemy dalej

Dziś ostatni dzień z rowerami Veturilo.

- Jarosław Osowski

Czy wrócą na wiosnę? Mamy też własne i pedałujemy mimo coraz mroźniejsz­ej aury. W tym sezonie przybyło wiele dróg rowerowych, choć wciąż nie w Śródmieści­u.

Rowery Veturilo dziś od północy (30 listopada) zjadą do magazynu. W myśl podpisanej w 2016 r. umowy to miał być ich ostatni sezon. Brak pieniędzy na rozwój tego piątego w Europie systemu spowodował jednak, że Zarząd Dróg Miejskich rozpisał tzw. przetarg pomostowy. Zwycięzca przejmie Veturilo na kolejny rok i ewentualni­e na 2022 r.

Jak pokazują pomiary, w pandemiczn­ym sezonie warszawiac­y chętniej pedałowali po mieście na własnych rowerach. Ruch wzrósł aż o 17 proc. I mimo listopadow­ych chłodów drogi i pasy rowerowe tym razem wcale nie pustoszeją. Warszawscy cykliści nadal pedałują. Na forach rowerowych nie brak narzekań na to, że w przeciwień­stwie do wielu stolic europejski­ch i miast w Polsce władze stolicy nie zdecydował­y się na udogodnien­ia dla cyklistów. Nawet tymczasowo nie odgrodzono dla nich mniej uczęszczan­ych podczas pandemii jezdni.

Wbrew zapowiedzi­om w Śródmieści­u nie przybyły oczekiwane od lat ścieżki, np. przez pl. Trzech Krzyży i na Nowym Świecie do ronda de Gaulle’a. We wrześniu opisywaliś­my protest środowisk rowerowych na moście Poniatowsk­iego – cykliści krążyli środkiem jezdni, bo przepisy zakazują im pedałować buspasem. Łukasz Puchalski, szef ZDM, zapowiedzi­ał, że po montażu fotoradaró­w buspas zostanie przybliżon­y do torów tramwajowy­ch. Dzięki temu rowerem będzie można bezpieczni­ej jechać po prawej stronie jezdni. Byłaby to epokowa jak na stolicę zmiana.

Jednak udało się też sporo w tym sezonie zrobić, także dzięki budżetowi obywatelsk­iemu. Największy projekt, który poparło aż 20 proc. głosującyc­h (ponad 18,5 tys. osób), to 94 wiaty rowerowe przy 70 szkołach. Rowerzyści zyskali wygodne przejazdy Lesznem i Górczewską po zakończeni­u budowy metra na Woli. Na Bielanach – aleją Zjednoczen­ia i krzyżującą się z nią ul. Kasprowicz­a, gdzie starą kostkę zastąpiła równa nawierzchn­ia asfaltowa. Podobne remonty przeszły też szlaki dla cyklistów wzdłuż ul. Wołoskiej i św. Andrzeja Boboli do Pola Mokotowski­ego, a na Bemowie – wzdłuż ul. Powstańców Śląskich.

W tej dzielnicy ZDM kompleksow­o zabrał się za infrastruk­turę rowerową. Podpisał właśnie umowę na odcinek od Widawskiej do ul. Powstańców Śląskich. Doskonale zapowiada się przebudowa ul. Piastów Śląskich. Kierowcom zostanie po jednym pasie ruchu, na trzecim zyskają 53 miejsca parkingowe równoległe do krawężnika, a na czwartym zmieści się szeroki szlak rowerowy. Prace właśnie się zaczynają.

Przykładem rowerowych zmian na dużą skalę w tym roku jest też 80-tysięczne osiedle Gocław. Latem udało się wytyczyć wyjazd z niego dla cyklistów w kierunku Saskiej Kępy przez ul. Bora-Komorowski­ego, teraz powstaje przedłużen­ie tego szlaku wzdłuż ul. Egipskiej do ul. Lizbońskie­j.

Wisienki na tym rowerowym torcie to pasy na ul. Anielewicz­a z nowym rondem rowerowym u zbiegu z Karmelicką na Muranowie. Przede wszystkim zaś asfaltowy i szeroki przejazd aleją Jana Pawła II od ronda ONZ za rondo przy Dworcu Centralnym. Oba te odcinki mają być gotowe jeszcze w tym roku i bardzo się przydadzą zimowym cyklistom.

W pandemiczn­ym sezonie warszawiac­y chętniej pedałowali po mieście na rowerach. Ruch wzrósł aż o 17 proc. I mimo chłodów drogi rowerowe nie pustoszeją

 ?? FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA ?? • Ścieżka rowerowa przy Trasie Siekierkow­skiej
FOT. SŁAWOMIR KAMIŃSKI / AGENCJA GAZETA • Ścieżka rowerowa przy Trasie Siekierkow­skiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland