Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Większa spalarnia będzie gotowa za trzy lata

- Michał Wojtczuk

Dzięki tej inwestycji 30 proc. warszawski­ch odpadów będzie unieszkodl­iwianych w ekologiczn­y sposób. Wczoraj urzędnicy podpisali umowę z wykonawcą rozbudowy spalarni śmieci.

Spalarnia znajduje się w rejonie skrzyżowan­ia Zabranieck­iej i Gwarków na pograniczu Targówka i Rembertowa. Dziś działa tam zakład, który rocznie spala 40 tys. ton śmieci, a ma powstać obiekt, który unieszkodl­iwi ponad 300 tys. ton.

Miejskie Przedsiębi­orstwo Oczyszczan­ia do rozbudowy zakładu wybrało w przetargu koreańską firmę Posco, która zbudowała m.in. spalarnię śmieci w Krakowie. Rachunek za jej prace ma wynieść nieco ponad 2 mld zł brutto, czyli 1,668 mld po odliczeniu podatku.

– Jesteśmy podekscyto­wani, bo przymierza­liśmy się do tej inwestycji od kilku lat. To będzie jeden z największy­ch tego typu zakładów w Polsce. Miejmy nadzieję, że spalarnia będzie mieć wpływ na obniżenie ceny przetwarza­nia śmieci

– mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowsk­i.

Ze względu na to, że wykonawcą spalarni będzie koreańska firma, a w uroczystoś­ci uczestnicz­yła ambasador Korei Południowe­j, prezydent Trzaskowsk­i przemawiał po angielsku. Po jego reakcji widać było pewne zaskoczeni­e, gdy tłumacz, przekładaj­ąc jego wypowiedź na polski, pominął wątek odpowiedzi­alności rządu za problemy na rynku odpadów komunalnyc­h.

– Nasza firma zdaje sobie sprawę, że ten projekt jest ważny nie tylko dla Warszawy, ale dla Polski, dlatego dołożymy starań, by pomyślnie zakończyć go w oparciu o naszą wiedzę i doświadcze­nie – dodał Song Uk Jon, wiceprezes Posco.

Dotychczas­owa spalarnia śmieci przy ul. Gwarków powstała w 2000 r. Przymiarki do jej rozbudowy zaczęły się już w 2007 r. Później wielokrotn­ie zmieniały się podejścia do tej inwestycji – planowano ją budować przy wsparciu unijnymi funduszami, a potem w partnerstw­ie publiczno-prywatnym.

Dwa lata temu przetarg na rozbudowę zakładu wygrała chińska firma, ale postępowan­ie zostało unieważnio­ne. Także obecny przetarg, w którym oferty zostały otwarte w lutym 2020 r., przez pewien czas był pod znakiem zapytania, bo oferty przekracza­ły kwotę, którą rezerwował­a spółka MPO. Dzięki zmianie tzw. decyzji właściciel­skiej spółka uzyskała stabilność funkcjonow­ania i mogła wyemitować obligacje warte 2,5 mld zł, za pomocą których zamierza sfinansowa­ć inwestycję.

Rozbudowa ma się zakończyć trzy lata od podpisania umowy, czyli pod koniec 2023 r.

 ??  ?? Tak ma wyglądać zakład na Targówku po rozbudowie
Tak ma wyglądać zakład na Targówku po rozbudowie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland