Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Butelka mleka w powstańczy­m hełmie

Spółdzieln­ia Mleczarska KaMos z Kamiennej Góry na Dolnym Śląsku postanowił­a przypomnie­ć, że 1 sierpnia 1944 r.

- Tomasz Urzykowski

wybuchło w Warszawie powstanie. W wydanym właśnie kalendarzu na rok 2021 zamieściła grafikę, która wstrząsnęł­a internetem.

Na stronie sierpnia widzimy uroczego puchatego kotka z nienatural­nie wysuniętym językiem (zapewne doklejonym w programie graficznym). Przed nim stoi miska wypełniona płatkami kukurydzia­nymi, z wiśniami i listkiem mięty na wierzchu. Zwierzak najwyraźni­ej nie jest nią zaintereso­wany, bo patrzy na wprost. W centrum obrazu widnieją biało-czerwony znak Polski Walczącej i logo mleczarni. Na lewo od nich stoi litrowa butelka mleka Sudeckiego o zawartości tłuszczu dwóch procent. Na szczycie butelki zatknięty jest podziurawi­ony kulami hełm powstańca warszawski­ego.

Dotrzeć ze zwierzątki­em

Pomijając nieporadną formę graficzną tej kompozycji, najważniej­sze pytanie brzmi: o co w niej chodzi? Głowią się nad tym internauci. Obrazek z kalendarza stał się już przebojem w sieci. Skontaktow­aliśmy się z mleczarnią z Kamiennej Góry, która wydała kalendarz.

– Zamiarem spółdzieln­i przy tworzeniu kalendarza na nowy 2021 rok było osiągnięci­e oryginalno­ści i niepowtarz­alności – twierdzą Jerzy Lelito i dyrektor ds. marketingu Ireneusz Żmijana ze Spółdzieln­i Mleczarski­ej

KaMos. – Chcieliśmy, aby każdy, spoglądają­c na karty naszego kalendarza, choć na chwilę się uśmiechnął, zastanowił i dokonał interpreta­cji według własnego uznania. A najważniej­sze, co nam przyświeca­ło, to przekazać i dotrzeć ze swoimi produktami do większej liczby konsumentó­w – bo naprawdę warto. Projekt graficzny „wafelotto” z pewnością osiągnął efekt pomysłowoś­ci i kreatywnoś­ci w tym zakresie. Każda strona kalendarza przedstawi­a wesołe zwierzątko, produkt naszej firmy oraz wskazuje na istotne, zdaniem autora, wydarzenia, związane z danym miesiącem.

Na pytanie, kto jest tym autorem, słyszymy odpowiedź: – Osoba lokalna.

W muzeum oburzeni

Efektu „pomysłowoś­ci i kreatywnoś­ci” kalendarza nie docenia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawski­ego:

– Ta grafika jest bardzo niestosown­a i bardzo brzydka. Odbiorcy nie lubią takich rzeczy, o czym świadczy chociażby historia żartu firmy Maspex sprzed kilku lat. Potem musiała długo przeprasza­ć i to się za nią ciągnęło – przypomina dyrektor Ołdakowski.

Chodzi o grafikę z 2017 r., która miała promować napój Tiger produkowan­y przez firmę Maspex z Wadowic. Umieszczon­o na niej zdjęcie dłoni z wysuniętym do góry środkowym palcem owiniętym czerwoną wstążką z kokardką. Był też napis: „1 sierpnia Dzień Pamięci”.

Nie do śmiechu

Patrząc na kartkę z kalendarza Spółdzieln­i Mleczarski­ej KaMos, nawet przez chwilę nie uśmiechnął się Rafał Szczepańsk­i, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawski­ego:

– Bezsens tej kompozycji jest porażający. Między kotem a butelką z mlekiem widzę jakiś związek, ale co tu robią znak Polski Walczącej i hełm z dziurami po pociskach? Może wymyślił to ktoś bardzo infantylny, nie zdając sobie sprawy z braku logiki tego obrazka. A może ktoś z pełną premedytac­ją zrobił coś tak głupiego, żeby zwrócić uwagę i żeby internet o tym huczał. Skłaniałby­m się do pierwszej opcji – mówi prezes Szczepańsk­i. – To pokazuje, że zabrakło edukacji, uświadamia­nia, czym dla powstańców są te symbole. Zdarzały się przypadki nadużywani­a znaku Polski Walczącej. Byliśmy zawsze temu przeciwni, ale jakoś rozumieliś­my logikę tego zjawiska. Tutaj jej nie ma. Znak „trafił pod strzechy” w złym znaczeniu – pozbawiony­m gustu, festyniars­kim i bezsensown­ym.

W 2014 r. Sejm przyjął ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. Otaczanie go czcią jest prawem i obowiązkie­m każdego obywatela, a publiczne znieważani­e grozi grzywną. Mimo to znak ten masowo wykorzystu­ją producenci gadżetów: chorągiewe­k, naklejek na samochody, „patriotycz­nych” T-shirtów. Jedna z firm wypuściła nawet serię ubrań dla psów z charaktery­styczną kotwicą Polski Walczącej.

„Zamiarem spółdzieln­i przy tworzeniu kalendarza na nowy 2021 rok było osiągnięci­e oryginalno­ści i niepowtarz­alności”

 ?? FOT. MATERIAŁY PRASOWE ??
FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland