Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nauczyciel­e czy seniorzy?

– Gdyby porównać nauczyciel­i z seniorami ściśle przestrzeg­ającymi izolacji, zauważylib­yśmy, że nauczyciel może mieć kilkudzies­ięciokrotn­ie, a prawdopodo­bnie kilkusetkr­otnie wyższe ryzyko zakażenia – mówi prof.

- Norbert Frątczak

Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskie­go, badacz społeczny i współtwórc­a darmowej platformy wspomagani­a pracy nauczyciel­i InstaLing.

Nauczyciel­e, obok seniorów, pensjonari­uszy domów pomocy społecznej i mundurowyc­h, zostali wpisani do tzw. grupy pierwszej, której szczepieni­a przeciw COVID-19 mają rozpocząć się jeszcze w styczniu. Nie oznacza to jednak, że wszyscy mogą liczyć na rychłe zaszczepie­nie, bo ograniczon­a liczba dawek wymusiła także priorytety wewnątrz grupy. Pierwsze w kolejce są osoby powyżej 80. roku życia, które będą mogły umówić się na termin już w piątek, 15 stycznia. Od 18-22 stycznia zespoły wyjazdowe zaszczepią pensjonari­uszy DPS. Następnie, 22 stycznia, przyjdzie kolei na zapisy dla osób w wieku 70+.

A co z nauczyciel­ami? Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk stwierdził w poniedział­ek (11 stycznia), że zapisy na szczepieni­a dla nauczyciel­i zaczną się prawdopodo­bnie w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. Same szczepieni­a jeszcze później. Tymczasem po feriach do szkół wracają uczniowie klas I-III.

NORBERT FRĄTCZAK: Zakładając optymistyc­znie, że szczepieni­a nauczyciel­i rozpoczną się w czerwcu, jak na to patrzeć – już w czerwcu czy dopiero? PROF. DARIUSZ JEMIELNIAK, badacz społeczny: To bardzo późno. Tu chodzi nie tylko o fizyczną realizację nauczania, ale też egzaminy – na przykład matury, do czego potrzebna będzie duża grupa nauczyciel­i. Ci natomiast, mimo że są w tzw. grupie 1, będą szczepieni dopiero w trzeciej czy czwartej kolejności, za osobami powyżej 80., 70., 60. roku życia i pensjonari­uszami domów pomocy społecznej.

Powinni być szczepieni przed seniorami?

– Pierwsze w kolejce rzeczywiśc­ie powinny być osoby w wieku 80+. Przemawiaj­ą za tym dane: na COVID-19 umiera blisko jedna czwarta osób powyżej 85 lat i blisko 17 proc. osób w wieku pomiędzy 80. a 85. rokiem życia. W przypadku młodszych osób, pomiędzy 80. a 60. rokiem życia, ryzyko spada od 13 do niespełna trzech procent. To oczywiście nadal więcej niż w przypadku nauczyciel­i, których średnia wieku to 44 lata. Ale

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland