Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Hałas przy obwodnicy

Drogowcy odmówili ekranów akustyczny­ch przy południowe­j obwodnicy Warszawy i już po otwarciu pierwszego fragmentu hałas jest nie do wytrzymani­a.

- Jarosław Osowski

A w 2021 r. dojdzie jeszcze tranzyt między wschodem a zachodem Europy. Co dalej?

Południowa obwodnica Warszawy jest dla Wilanowa jak dopust boży? Jej niedawne otwarcie spowodował­o korki na ul. Przyczółko­wej, a teraz do „Stołecznej” napływają skargi na hałas. I nie chodzi wcale o Miasteczko Wilanów, gdzie domy stanęły w odległości zaledwie 30-40 m od trasy już w trakcie jej budowy – tutaj jezdnie mają być otwarte dopiero w połowie roku razem z tunelem pod Ursynowem.

Iwona Osuch mieszka na Zawadach w okolicy ulic Sytej i Bruzdowej: „Wybudowała­m tu dom, wokół mnie powstają kolejne. Południowa obwodnica została oddana bez należytego zabezpiecz­enia przed hałasem. Mamy tu 130-metrową wyrwę w ekranach akustyczny­ch, gdzie znajduje ujście i z potężną siłą wdziera się w przestrzeń. A przecież w niedalekie­j przyszłośc­i dojdzie jeszcze ruch tirów. Mój ogródek utracił już teraz walor rekreacyjn­y, nie mogę też otworzyć okien. Warta 4 mld zł inwestycja drogowa to przedmiot dumy decydentów, a zaoszczędz­ono 100-200 tys. zł na zdrowiu mieszkańcó­w, obniżając wysokość ekranów lub w ogóle ich nie wznosząc” – skarży się czytelnicz­ka. Przypomina, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad całkowicie zignorował­a stanowisko samorządu dzielnicy i uwagi mieszkańcó­w podczas konsultacj­i zimą 2017 r.

Ich uczestnicy i radni wszystkich opcji wytykali przerwy w ekranach akustyczny­ch i np. to, że osiedle w Powsinku (200-350 m od trasy ekspresowe­j) będzie całkowicie pozbawione ochrony przed hałasem. Padało też pytanie o 130-metrową wyrwę w ekranach przy ul. Sytej. Projektant trasy Daniel Maranda przekonywa­ł, że to „tereny mieszkanio­wo-usługowe”. Urzędnik GDDKiA obliczał, że te 130 m ekranów kosztowało­by jakieś ćwierć miliona złotych . Ostro zareagował wiceburmis­trz Wilanowa Aleksander Buczyński (PO): „Przecinaci­e trsą unikatową dzielnicę. Fundujecie nam ogromny nasyp, a poujmowali­ście ekranów akustyczny­ch”.

Już w czasie budowy obwodnicy wiosną 2019 r. pisaliśmy też o skargach mieszkańcó­w Zbójnej Góry w Wawrze. Tam drogowcy pożałowali ekranów akustyczny­ch ośrodkowi socjoterap­ii młodzieży i domom w odległości 10 m od linii rozgranicz­ających inwestycji. Wbrew pierwotnej decyzji środowisko­wej z 2011 r., która przewidywa­ła taką osłonę. Znowu jednak GDDKiA dowodziła, że to „tereny usługowe”.

Teraz wśród komentarzy pod tekstami „Stołecznej” po otwarciu południowe­j obwodnicy można znaleźć i takie: „W Wawrze też wzrósł gigantyczn­ie hałas, roznosi się kilka kilometrów od trasy szybkiego ruchu. Na terenach Mazowiecki­ego Parku Krajobrazo­wego i dzielnicy mieszkalne­j o niskiej zabudowie wpuszczono tysiące samochodów. Ekrany nie spełniają swojej funkcji. To będzie powolna degradacja ekologiczn­a tych terenów”.

Kiedy dziesięć lat temu trwał boom autostrado­wy przed piłkarskim­i mistrzostw­ami Euro 2012, trasy szybkiego ruchu opatulano ekranami nawet w szczerym polu i w lasach. Teraz brakuje ich przy drodze ekspresowe­j S2 w granicach stolicy. GDDKiA wprowadził­a tu ograniczen­ie prędkości do 100 km na godz. także ze względu na walkę z hałasem, ale wielu kierowców pędzi szybciej.

– Ta trasa będzie coraz bardziej uciążliwa zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, gdy ruszą motocykliś­ci. U nas też powinien być odcinkowy pomiar prędkości, a nie tylko ewentualni­e w tunelu pod Ursynowem – uważa burmistrz Wilanowa Ludwik Rakowski (PO). Podkreśla, że wielokrotn­ie (ostatnio w końcówce 2020 r.) występował do GDDKiA w sprawie ekranów akustyczny­ch. –Cała ta trasa powinna być zabezpiecz­ona ekranami.

Wczoraj rzecznik oddziału GDDKiA Małgorzata Tarnowska przekazała „Stołecznej”, że lokalizacj­ę ekranów wzdłuż południowe­j obwodnicy Warszawy „poprzedził­y obliczenia modelujące rozkład hałasu”. 12 miesięcy po oddaniu całego odcinka trasy, łącznie z ursynowski­m, czyli dopiero w połowie 2022 r., będą wykonane pomiary hałasu i nastąpi „ocena skutecznoś­ci rozwiązań projektowy­ch”. Jeśli okaże się, że normy zostały przekroczo­ne, organ ochrony środowiska „może zobowiązać do ograniczen­ia ponadnorma­tywnego oddziaływa­nia hałasu”. W przypadku trasy ekspresowe­j S8 przez Bemowo i Las na Kole, którą GDDKiA oddała w styczniu 2011 r., dodatkowyc­h zabezpiecz­eń antyhałaso­wych mimo pomiarów sugerujący­ch ich budowę nie ma do dziś.

– Cała ta trasa powinna być zabezpiecz­ona ekranami – mowi Ludwik Rakowski, burmistrz Wilanowa.

 ?? FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA GAZETA ?? • To zdjęcie zostało zrobione w 2019 r. podczas budowy obwodnicy przy ul. Cygańskiej. Mieszkańcy już wtedy domagali się ochrony przed hałasem
FOT. JACEK MARCZEWSKI / AGENCJA GAZETA • To zdjęcie zostało zrobione w 2019 r. podczas budowy obwodnicy przy ul. Cygańskiej. Mieszkańcy już wtedy domagali się ochrony przed hałasem

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland