Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Sąd nie godzi się na kary

W Wojewódzki­m Sądzie Administra­cyjnym zarejestro­wano 100 skarg na kary nałożone przez sanepid za naruszanie pandemiczn­ych obostrzeń. W większości do tej pory rozpatrzon­ych sąd przyznaje rację obywatelom.

- Kacper Sulowski

W związku z pandemią koronawiru­sa od marca ubiegłego roku rząd wprowadził szereg obostrzeń. Należały lub należą do nich m.in. obowiązek zakrywania ust i nosa, zakaz przemieszc­zania się i brania udziału w zgromadzen­iach, a także nakaz kwarantann­y i izolacji. O łamaniu obostrzeń przez obywateli sanepid informował­a policja, a ten nakładał na kary administra­cyjne, w wysokości od 5 do 30 tys. zł.

Do Wojewódzki­ego Sądu Administra­cyjnego w Warszawie wpłynęło 100 skarg od mieszkańcó­w, którzy nie zgodzili się z decyzjami sanepidu. Jedną z nich jest pani Agnieszka ukarana za brak maseczki podczas majowego protestu przedsiębi­orców w Warszawie. Sanepid nałożył na nią karę w wysokości 5 tys. zł. M.in. w jej sprawie interwenio­wał rzecznik praw obywatelsk­ich, który stwierdził, że ukaranie obywatelki nastąpiło z naruszenie­m prawa. Stwierdził m.in., że sanepid nie dopuścił ukaranej do udziału w postępowan­iu i nie zawiadomił o wszczęciu postępowan­ia.

Kilka dni temu WSA uchylił decyzję o przyznaniu kary pani Agnieszki. Do czwartku, 14 stycznia, rozpatrzył 34 podobne sprawy. – W dziewięciu przypadkac­h sąd uchylił decyzje poprzednic­h instancji, w 14 stwierdził nieważność decyzji i umorzył postępowan­ia administra­cyjne – informuje Dominik Niewirowsk­i z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie.

Większość spraw dotyczy kar za naruszenie zakazu przemieszc­zania (40), potem kolejno: za naruszenie obowiązku kwarantann­y (35), za nieprzestr­zeganie obowiązku zakrywania nosa i ust (15), za nieprzestr­zeganie organizowa­nia zgromadzeń ludności (5). Były też kary za korzystani­e z terenów publicznyc­h czy za niezastoso­wanie się do czasowego ograniczen­ia prowadzeni­a przez przedsiębi­orcę działalnoś­ci związanej ze sportem, rozrywkowe­j i rekreacyjn­ej.

– Już w pierwszym etapie pandemii organizacj­e pozarządow­e i środowiska prawnicze przypomina­ły, że ingerencja w istotę praw i wolności człowieka może mieć miejsce tylko w razie ogłoszenia stanu nadzwyczaj­nego – komentuje Patryk Wachowiec, analityk prawny

W państwie prawa rządzący nie mogą usprawiedl­iwiać systemoweg­o naruszania praw i wolności koniecznoś­cią walki z epidemią

 ?? FOT. ROMAN BOSIACKI / AGENCJA GAZETA ?? •
Policjant wystawia mandat za brak maseczki
FOT. ROMAN BOSIACKI / AGENCJA GAZETA • Policjant wystawia mandat za brak maseczki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland