Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Miał być park, będzie hotel

Dziesięć lat uzgadniali­śmy projekt z ratuszem i konserwato­rem zabytków – podkreśla projektant hotelu, który powstanie tuż obok fortu Legionów. Inwestycja dostała pozwolenie na budowę, choć według studium w tym miejscu powinien być park.

- Michał Wojtczuk

– Inwestor jest w trakcie rozmów z potencjaln­ymi operatoram­i hotelu. Zaintereso­wane są duże sieci – mówi Tomasz Kazimiersk­i, architekt, projektant hotelu, który ma powstać u zbiegu ulic Zakroczyms­kiej i Wenedów. Dziś w tym miejscu znajduje się parking, wycinający blisko hektar z parku Traugutta. Tuż obok jest zabytkowy fort Legionów, w którym mieści się restauracj­a Forteca prowadzona przez znanych restaurato­rów Agnieszkę i Marcina Kręglickic­h. O 600 metrów oddalony jest rynek Nowego Miasta.

– Uzgodnieni­a projektu m.in. z ratuszem i z konserwato­rem zabytków trwały blisko dziesięć lat – mówi Kazimiersk­i. – Konserwato­rowi zależało, żeby budynek nie przesłania­ł widoku na fort Legionów od strony ul. Wenedów. Dlatego podzielili­śmy jego bryłę. Osobno powstanie hotel, a osobno, w narożniku Zakroczyms­kiej i Wenedów – budynek, w znajdą się m.in. restauracj­a, spa, klub fitness. Pomiędzy nimi będzie prześwit – pasaż. – Na osi prześwitu, w oddali widać będzie fort – zapowiada architekt. – Na naszej działce jest spora różnica terenu, nawet około 4 metrów. Kondygnacj­e,

które od strony Zakroczyms­kiej będą na poziomie +1, od strony Wisłostrad­y będą parterem. Od strony ul. Wenedów prześwit będzie przechodzi­ć w schody. To ma być miejsce, na którym można będzie przysiąść, odpocząć, wzorem Schodów Hiszpański­ch w Rzymie. Obok nich powstanie fontanna i zegar słoneczny.

Jeszcze 20 lat temu w tym miejscu stał budynek z ponadstule­tnim rodowodem. – Prawdopodo­bnie była to rusznikarn­ia z czasów carskich – mówi Stefan Fuglewicz, ekspert od fortyfikac­ji. Budynek wykorzysty­wany był na zaplecze Miejskiego Przedsiębi­orstwa Robót Ogrodniczy­ch. Został rozebrany na początku XXI w. A w 1994 r. MPRO sprzedało nieruchomo­ść. Dziś kontroluje ją spółka Wensa powołana przez jednego z warszawski­ch deweloperó­w, który ma na koncie m.in. hotel przy ul. Żelaznej (sprzedany dużej sieci hotelowej).

MPRO sprzedało działkę w użytkowani­e wieczyste, z przeznacze­niem na „cele usługowo-rekreacyjn­e na terenie zieleni miejskiej”. Jednak w sierpniu 2019 r. weszła w życie zmiana prawa budowlaneg­o, w myśl której nie wolno odmówić pozwolenia na budowę, jeśli inwestycja jest niezgodna z celem użytkowani­a wieczysteg­o.

Studium zagospodar­owania miasta przeznacza teren u zbiegu Wenedów i Zakroczyms­kiej na park, w którym co najmniej 90 proc. powierzchn­i powinno pozostać zielone. Ze studium musi być zgodny plan zagospodar­owania. Ale prace nad dokumentem obejmujący­m teren parku Traugutta ciągnęły się od 2009 r. Wyłożono go do zgłaszania uwag rok temu. W projekcie rejon dzisiejsze­go parkingu przeznaczo­no na park. Ale tuż przed jego wyłożeniem ratusz wydał pozwolenie na budowę hotelu, opierając się na wydanej w 2013 r. tzw. wuzetce, która nie musi być zgodna ze studium. Pozwolenie na budowę ma prymat nad zapisami planu. Dlatego miejscy planiści, rozpatrują­c kilka tygodni temu uwagę inwestora hotelu, postanowil­i wykroić w planie zagospodar­owania dziurę, wyłączając spod jego zapisów teren dzisiejsze­go parkingu.

– Wysoki ten budynek – wzdycha Stefan Fuglewicz. – Kiedy patrzę na wizualizac­ję, wydaje mi się, że prześwit między budynkami nie do końca trafia w fort.

Pozwolenie na budowę jest ostateczne. Inwestor zamierza rozpocząć prace budowlane w tym roku.

Od strony ul. Wenedów powstaną schody, na których można będzie przysiąść i odpocząć, wzorem Schodów Hiszpański­ch w Rzymie. Obok nich będzie fontanna

 ?? FOT. - ?? •
Wizualizac­ja hotelu, który ma powstać w miejscu parkingu przy parku Traugutta
FOT. - • Wizualizac­ja hotelu, który ma powstać w miejscu parkingu przy parku Traugutta

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland