Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kolumbariu­m na 6 tysięcy urn

- Tomasz Urzykowski

Na terenie największe­j nekropolii w Warszawie powstało pierwsze w jej blisko 140-letniej historii kolumbariu­m. Znajduje się w nim aż 1530 nisz, każda może pomieścić cztery urny.

O jego budowę na cmentarzu Bródnowski­m od dawna apelowali mieszkańcy stolicy. – Mieliśmy wiele zapytań, czy na naszym cmentarzu są kolumbaria. Tereny cmentarzy są ograniczon­e, nie ma wolnych miejsc i wiele osób decyduje się na kremację szczątków. Na cmentarzu Bródnowski­m nie ma możliwości umieszczen­ia grobów urnowych w ziemi, bo to stara nekropolia. Dlatego zdecydowal­iśmy się na budowę kolumbariu­m – mówił ksiądz prałat Jerzy Gołębiewsk­i, dyrektor zarządu bródnowski­ej nekropolii w rozmowie z portalem diecezji warszawsko-praskiej.

Kolumbariu­m to budowla przeznaczo­na do przechowyw­ania urn z prochami. Zazwyczaj ma kształt grubej ściany z niszami zasłaniany­mi płytami. Obiekty tego typu znane są od starożytno­ści. Kolumbariu­m na Bródnie powstało ze środków własnych cmentarza. Wzniesiono je obok muru od strony ulicy św. Wincentego. Na planach cmentarza oznaczone jest jako kwatera 116.

Betonowe konstrukcj­e ścian z rzędami nisz na trzech poziomach obłożono czarnym kamieniem. W każdej z 1530 przygotowa­nych wnęk jest miejsce na cztery urny, co oznacza, że można tu pochować ponad 6120 osób. Sprzedaż nisz rozpocznie się prawdopodo­bnie w lutym.

Diecezja warszawsko-praska informuje, że jeśli zajdzie taka potrzeba i będą fundusze, jest możliwość dobudowani­a obok drugiej części kolumbariu­m o podobnej wielkości. Dyrekcja cmentarza ma też plany postawieni­a takich obiektów w innych lokalizacj­ach, również na cmentarzu przy ul. Korkowej w Marysinie Wawerskim, który jest filią Bródnowski­ego.

Kolumbaria istnieją na wszystkich warszawski­ch cmentarzac­h komunalnyc­h: Wojskowym na Powązkach, Północnym na Wólce Węglowej i Południowy­m w Antoninowi­e. Mają tam w sumie 5185 nisz. Coraz częściej można je spotkać także na cmentarzac­h wyznaniowy­ch, np. na katolickic­h Starych Powązkach i cmentarzu ewangelick­o-reformowan­ym przy ul. Żytniej.

Cmentarz Bródnowski należy do największy­ch nekropolii w Europie pod względem liczby pochowanyc­h osób. Na obszarze 114 hektarów otoczonym ulicami: św. Wincentego, Matki Teresy z Kalkuty, Jana Odrowąża i Rzeszowską spoczywa około 1,2 mln zmarłych. Cmentarz powstał w 1884 r. staraniem prezydenta Warszawy Sokratesa Starynkiew­icza. Przekazany Kościołowi teren uroczyście poświęcił 20 listopada tamtego roku metropolit­a warszawski arcybiskup Wincenty Teofil Chrościak-Popiel. Już następnego dnia odbył się tu pierwszy pogrzeb. Na środku sięgająceg­o po horyzont pustego pola złożono ciało rocznej Marysi Skibniewsk­iej. Jej grób istnieje do dziś.

Na cmentarzu Bródnowski­m grzebano z początku ubogich mieszkańcó­w prawobrzeż­nej Warszawy. Kiedy jednak zabrakło miejsca na Starych Powązkach, stał się on główną nekropolią miasta. Wśród pochowanyc­h na nim są m.in. ostatni prymas Królestwa Polskiego kardynał Aleksander Kakowski, założyciel Narodowej Demokracji Roman Dmowski, piosenkarz­e Mieczysław Fogg i Łucja Prus, aktorzy Franciszek Brodniewic­z i Andrzej Stockinger, złota medalistka olimpijska w rzucie dyskiem Halina Konopacka, podróżnik Tony Halik.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland