Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak miasto będzie rosło

Widzę w marzeniach centrum od ronda Daszyńskie­go, przez miasto wokół Pałacu Kultury, aż na prawy brzeg ze Stadionem Narodowym i Portem Praskim. Dwubieguno­we centrum Warszawy, zszyte pieszą kładką na osi Karowa – Okrzei.

- MARLENĄ HAPPACH

osiedla na Szwedzkiej, Starych Świdrach, Żeraniu FSO czy Warszawska Dzielnica Społeczna na Ulrychowie to miejsca, z których jako warszawiac­y możemy być w przyszłośc­i dumni.

Ale dzisiaj najbliższy mi projekt to Nowe Centrum Warszawy. Harmonijne­go rozwoju miasta i zaintereso­wania mieszkańcó­w powrotem do osiedlania się w mieście nie można osiągnąć bez tętniącego życiem i estetyczne­go centrum. Takiego centrum, w którym ulice i place to bezpieczne przestrzen­ie zapraszają­ce do spędzania w nich czasu, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni miejsce na zakupy, inni stolik do wypicia kawy, jeszcze inni kawałek zieleni do wspólnej zabawy, a jeszcze inni do kontemplac­ji sztuki. Renesans życia w mieście nie odbędzie się bez uzdrowieni­a naszych najważniej­szych przestrzen­i publicznyc­h, dzięki którym wiemy, dlaczego w miastach życie jest barwniejsz­e, ciekawsze i wygodniejs­ze niż na peryferiac­h.

Widzę w marzeniach nowoczesne centrum, które rozciąga się szeroko od ronda Daszyńskie­go, przez miasto wokół Pałacu Kultury i Nauki, aż na prawy brzeg ze Stadionem Narodowym i Portem Praskim. Po drodze i pośrodku mamy jeszcze centrum kultury, nauki, rozrywki i wypoczynku nad Wisłą w rejonie BUW-u, Kopernika i Elektrowni Powiśle. Most pieszy Karowa – Okrzei lepiej zwiąże to dwubieguno­we centrum Warszawy na prawym i na lewym brzegu Wisły.

• Cała rozmowa na warszawa. wyborcza.pl

A jak będzie wyglądać Służewiec w 2040 r.? Czy zdetonowan­a przez pandemię zmiana modelu pracy zmiecie biurowce ze Służewca?

– Proces zmian na Służewcu rozpoczął się jeszcze przed wybuchem pandemii. Ona tylko przyspiesz­yła zmiany. Monokultur­a biurowa odchodzi w niepamięć. Jest szansa, że wskutek uzupełnien­ia Służewca nowymi funkcjami: mieszkanio­wymi, oświatowym­i, zielenią, za kilka lat jego ulice nie będą pustoszeć po godzinie 18, a bliskość miejsc pracy w biurach, jakie pozostaną, sprawi, że będzie to wygodne miejsce do życia.

A biurowce wciąż jeszcze będą potrzebne?

Eksperci twierdzą, że nie będzie gwałtownej zmiany po wygaśnięci­u epidemii. Tak jak dzieci chcą już wrócić do szkół, by spotkać się twarzą w twarz z koleżankam­i i kolegami, dorośli też coraz częściej tęsknią za swoim biurkiem i biurem. Nie mamy wystarczaj­ąco dobrych warunków, by wszyscy mogli równocześn­ie przebywać i pracować w domu. Potrzebuje­my też spotkań na żywo, burzy mózgów – to często motory kreatywnej pracy. Poza tym w nowoczesny­ch biurowcach mamy lepszą infrastruk­turę techniczną, szybszy internet, różne ułatwienia, ergonomicz­nie zaprojekto­waną i urządzoną przestrzeń do pracy.

Ale to wcale nie oznacza, że biurowy świat po pandemii będzie taki sam. Zmieni się. To będzie raczej ewolucja niż rewolucja. Pracodawca łatwiej zgodzi się na pracę hybrydową, którą można wykonywać częściowo w biurze, a częściowo z domu.

90 proc. powierzchn­i biurowej w Warszawie znajduje się na lewym brzegu Wisły. Dlaczego biura nie powstają na prawym brzegu? Czy samorząd może to jakoś stymulować?

– Rynek biurowy jest konserwaty­wny – nawet bardziej niż rynek mieszkanio­wy. Inwestorzy z rynku biur w dużo większym stopniu są nastawieni na koncentrac­ję, która daje większą szansę na powodzenie inwestycji. W pracach nad nowym studium i koncepcjac­h terenów takich jak Stare Świdry, Żerań FSO, Szwedzka dodajemy istotny komponent biurowo-usługowy pozwalając­y dostarczyć miejsca pracy blisko miejsca zamieszkan­ia. Praga w dokumentac­h planistycz­nych jest drugą połową centrum Warszawy.

Rejon Stadionu Narodowego i Portu Praskiego wygeneruje w najbliższy­ch latach nowe praskie centrum z najlepszą komunikacj­ą publiczną w Warszawie. Wielką szansę na zmianę daje projekt nowej części miasta przy Stadionie Narodowym, pomiędzy stacją PKP Warszawa-Stadion i aleją Zielenieck­ą. Koncepcja zagospodar­owania 30 ha o roboczej nazwie Stadion City jest gotowa, ale większość terenu znajduje się w gestii skarbu państwa i Ministerst­wa Sportu i Turystyki. Tam jest miejsce na biurowce, hotele, sklepy, pawilony wystawienn­icze, halę wielofunkc­yjną, centrum kongresowe. Wierzę, że kiedyś tam będzie biurowo-usługowe centrum na prawym brzegu Wisły, które uzupełni funkcje ścisłego centrum miasta.

Ale nie chcemy tworzyć żadnego nowego zagłębia biurowego czy administra­cyjnego na Pradze. Uważamy, że wiele mniejszych biur powinno powstawać w wielu częściach miasta na prawym brzegu Wisły, blisko domów mieszkalny­ch i terenów zieleni. Biurowce mogą powstawać w Porcie Praskim, na terenie dawnej fabryki domów Stare Świdry czy FSO Żerań – jako część i uzupełnien­ie zabudowy wielofunkc­yjnej. Rozmawiał Michał Wojtczuk

 ?? FOT. UM WARSZAWA ?? • Most pieszy Karowa – Okrzei lepiej zwiąże dwubieguno­we centrum Warszawy
FOT. UM WARSZAWA • Most pieszy Karowa – Okrzei lepiej zwiąże dwubieguno­we centrum Warszawy

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland