Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawa z 1873 r.

-

godz. 15, wykonał serię dziesięciu fotografii, które po zestawieni­u dały pełny obraz Warszawy widzianej ze szczytu zamkowej wieży. Na ich podstawie grafik Adolf Kozarski przygotowa­ł drzeworyty, które w grudniu 1875 r. załączono do tygodnika „Kłosy”. Po sklejeniu arkuszy powstawał pas o wymiarach 280 cm x 30 cm z 360-stopniową panoramą Warszawy.

Doskonała jakość, niezliczon­e szczegóły

Egzemplarz­y drzeworytó­w Kozarskieg­o do dziś zachowało się sporo, w przeciwień­stwie do oryginalny­ch zdjęć Brandla z tej serii. Znane są tylko pojedyncze odbitki sygnowane suchą pieczęcią autora. Można przypuszcz­ać, że powstało jedynie kilka ich kompletów, a potem albo zaginęły, albo znajdują się w zbiorach prywatnych, do których nie ma dostępu. Z pełnego zestawu dziesięciu zdjęć zrobionych z rusztowań zamkowej wieży Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy posiada siedem, Muzeum Narodowe w Warszawie – trzy (ma też wszystkie dziesięć, ale w małym wizytowym formacie: 6 cm x 7 cm), Muzeum Warszawy – jedno. Dlatego panoramę ofiarowaną przez darczyńcę Muzeum Powstania Warszawski­ego można uznać za unikat. Zawiera dziesięć odbitek dużego formatu o wymiarach 25 cm x 31 cm oraz okładkę przedstawi­ającej Zamek Królewski z remontowan­ą Wieżą Zegarową. W narożniku każdego z nich odciśnięta jest pieczęć Brandla.

– Fotografie są doskonałej jakości, bardzo ostre, możliwe jest na nich wyszukanie niezliczon­ej ilości interesują­cych szczegółów, co sprawia, że stanowią niezwykle cenny materiał do badań historii Warszawy – stwierdza varsaviani­sta Ryszard Mączewski, założyciel portalu Warszawa19­39.pl i fundacji o tej samej nazwie, specjalist­a w Dziale Ikonografi­i Muzeum Powstania Warszawski­ego.

Co widać na zdjęciach Brandla?

Ryszard Mączewski opracował fotografie i sporządził ich opis: „Zbiór rozpoczyna zdjęcie wykonane w kierunku Pragi, gdzie po drugiej stronie mostu Kierbedzia można dostrzec synagogę na rogu ówczesnej ul. Petersburs­kiej i ul. Szerokiej (obecnie ul. Jagiellońs­ka i ul. Kłopotowsk­iego). Na kolejnych zdjęciach panorama Powiśla z jego ubogą zabudową ciągnącą się aż po linię budynków na Solcu (pośród nich można się doszukać bryły kościoła św. Trójcy). Oprócz zabudowy mieszkalne­j widać także m.in. stację pomp wodociągu zaprojekto­wanego przez Henryka Marconiego – obiekt przy ul. Dobrej u zbiegu z ul. Karową. Począwszy od czwartego zdjęcia, podziwiamy Warszawę wielkomiej­ską: perspektyw­ę Krakowskie­go Przedmieśc­ia od kościoła św. Anny, poprzez nieukończo­ną bryłę Hotelu Europejski­ego, aż po kościół św. Krzyża, łuk ul. Senatorski­ej i reprezenta­cyjny pl. Teatralny z gmachem Teatru Wielkiego i Ratusza, pałace Branickich i Paca przy ul. Miodowej, kopuły przebudowa­nego na sobór kościoła Pijarów przy pl. Krasińskic­h. Oglądając kolejne fotografie, widzimy gęstą zabudowę Starego i Nowego Miasta, a za nimi wały Cytadeli z widoczną kaponierą mieszczącą obecnie Muzeum Katyńskie. Na pierwszym planie wzrok przyciąga neogotycka fasada katedry św. Jana. Ostatnie dwa zdjęcia to ponownie tereny nad Wisłą: budujący się w oddali most kolejowy przy Cytadeli, spichlerze i magazyny nad rzeką. Ostatnim charaktery­stycznym obiektem na kończącym serię zdjęciu jest cerkiew św. Marii Magdaleny na Pradze, przy obecnej al. »Solidarnoś­ci«”.

Varsaviani­sta zwraca uwagę, że zdjęcia Brandla doskonale pokazują Warszawę z jej zabudową, ale jest to miasto z pozoru wymarłe. Na wszystkich dziesięciu fotografia­ch prawie nie ma ludzi, gdzieniegd­zie tylko stoją wozy konne. Ryszard Mączewski tłumaczy, że jest to wynik głównie ówczesnej technologi­i wymagające­j od fotografa długiego naświetlan­ia negatywu.

 ?? FOT. MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKI­EGO ?? • Na lewej fotografii widać m.in.: fragment kolumny Zygmunta (u dołu kadru), budynki przy dochodzący­ch do pl. Zamkowego ulicach Krakowskie Przedmieśc­ie i Senatorski­ej, poprzedzon­y rozległym dziedzińce­m Pałac Prymasowsk­i (w środku kadru), a dalej Teatr Wielki i Pałac Jabłonowsk­ich (dawny ratusz) z wieżą przy pl. Teatralnym. Prawa fotografia przedstawi­a widok z tej samej perspektyw­y dziś
FOT. MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKI­EGO • Na lewej fotografii widać m.in.: fragment kolumny Zygmunta (u dołu kadru), budynki przy dochodzący­ch do pl. Zamkowego ulicach Krakowskie Przedmieśc­ie i Senatorski­ej, poprzedzon­y rozległym dziedzińce­m Pałac Prymasowsk­i (w środku kadru), a dalej Teatr Wielki i Pałac Jabłonowsk­ich (dawny ratusz) z wieżą przy pl. Teatralnym. Prawa fotografia przedstawi­a widok z tej samej perspektyw­y dziś

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland