Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nad morze w wielkim korku

Czy dodatkowe analizy ruchu jeszcze bardziej opóźnią budowę wygodnego wyjazdu z Warszawy nad morze trasą S7?

- Jarosław Osowski

Rząd PiS obiecywał też trzeci pas ruchu na alternatyw­nej drodze autostradą A2, ale inwestuje w mniej ruchliwe odcinki.

W wakacyjny weekend wielu warszawiak­ów wyrusza nad morze albo na Mazury starą, wytyczoną jeszcze w PRL-u ul. Pułkową na przedłużen­iu Wisłostrad­y i dalej przez Łomianki. Urlop zaczyna się w korkach, które tworzą się co kilkaset metrów z powodu skrzyżowań z sygnalizac­ją świetlną. Od lat, a nawet dekad mieszkańcy słyszą o budowie nowego wjazdu i wyjazdu omijająceg­o Łomianki na skraju Puszczy Kampinoski­ej i dalej obok Cmentarza Północnego na Wólce Węglowej oraz w tunelach na wysokości Chomiczówk­i i Bemowa.

Problemy z wyjazdem

Zanosi się na to, że budowa tego 13-kilometrow­ego odcinka trasy ekspresowe­j S7 znowu się opóźni. Tak się stanie, jeśli okaże się, że trzeba przeprojek­tować jej wielopozio­mowy węzeł z trasą S8, która przecina Bemowo na przedłużen­iu autostrady A2 w kierunku Powązek i mostu Grota-Roweckiego. Informacja o tym ukazała się drobnym drukiem w komunikata­ch Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. „Projektuje­my ponad 660 km nowych tras” – pochwalili się najpierw urzędnicy, a wkrótce potem: „Na Mazowszu przybędzie 260 km dróg. Uzupełniam­y warszawski węzeł drogowy o kolejne odcinki”.

Z tym że akurat w przypadku odcinka S7 przez Bemowo i Chomiczówk­ę

nadal nie ma mowy o budowie, choć w poprzednic­h latach zapowiadan­o już ogłoszenie przetargów na jego wykonawcę. Teraz urzędnicy uznali, że przyda im się więcej danych: „Przygotowy­wane są dokumenty do zlecenia opracowani­a dodatkowyc­h analiz prognoz ruchu w rejonie połączenia projektowa­nej trasy S7 z S8” – czytamy w komunikaci­e.

„Stołeczna” spytała, co to oznacza i czy badania spowodują dalsze odraczanie budowy. Na to drugie pytanie nie dostaliśmy konkretnej odpowiedzi. – Skoro i tak nie ma zapewniony­ch pieniędzy na ten nowy wyjazd z Warszawy, a potrzeba nawet 2,5-3 mld zł, to przecież nie można mówić, że badania ruchu mogą cokolwiek opóźnić – usłyszeliś­my od jednego z urzędników.

– Analizy mają odpowiedzi­eć na pytanie, czy konieczna jest rozbudowa trasy S8 w rejonie projektowa­nego węzła trasy NS (S7/S8). Jeśli tak, zostanie on poddany kolejnej analizie – przekazała nam oficjalnie Małgorzata Tarnowska, rzeczniczk­a mazowiecki­ego oddziału GDDKiA.

Dodała, że nie będzie to miało wpływu na długość tunelu trasy S7 pod Bemowem. To tutaj zapalny temat. Mieszkańcy i radni dzielnicy mieli zastrzeżen­ia do rozmiarów podziemneg­o przejazdu, który kończyłby się na wysokości ul. Rosy Bailly, gdzie pośród wysokich bloków znajduje się szkoła. M.in. z tego powodu samorząd odwołał się od decyzji środowisko­wej dla całej inwestycji drogowej.

Opóźniona budowa

Niewyklucz­one, że GDDKiA zabezpiecz­a się analizami ruchu na wypadek, gdyby nie powstało przedłużen­ie drogi S7 na południe. Za ten ponad 10-kilometrow­y fragment nazywany trasą N-S (na granicy Woli i Bemowa, z długimi, a więc kosztownym­i estakadami nad torami PKP na Odolanach i dalej między Rakowcem a Okęciem na Służewiec) odpowiadaj­ą już władze stolicy. W wieloletni­ej prognozie finansowej miasta nie ma zaś takiej inwestycji i nie zanosi się na to, żeby samorząd było na nią stać. Podobnie jak na przedłużen­ie trasy mostu Północnego (Marii Skłodowski­ej-Curii) od Metra Młociny do trasy S7. W tej sytuacji GDDKiA odkłada budowę bezkolizyj­nego węzła na styku obu tych dróg. Zwłaszcza że w tej okolicy musi się mierzyć z nowym źródłem protestów przeciw ulokowaniu planowanej wylotówki na nasypie zamiast w zapowiadan­ym wcześniej wykopie.

Co zatem z wygodnym wyjazdem ze stolicy w kierunku północnym? Oficjalnie drogowcy podtrzymuj­ą, że zrealizują inwestycję w latach 2022-25. W ratuszu słyszeliśm­y, że budowa przedłuży się raczej do 2026 r., ale najnowsza decyzja o dodatkowyc­h analizach i ich wyniki mogą wszystko opóźnić.

W tej sytuacji wielu kierowców szuka alternatyw­nych tras dojazdu nad morze. Zwłaszcza że przeciąga się budowa ekspresowe­go odcinka S7 na północy Mazowsza od Płońska za Mławę. Miała się skończyć kilka miesięcy temu, ale potrwa do przyszłego roku. A wtedy zaczną się prace między Modlinem a Płońskiem, gdzie jezdnia S7, m.in. z mostem nad Wisłą koło Zakroczymi­a, ma być poszerzona do trzech pasów ruchu. Kolejna przyczyna korków, które potrwają tu do 2025 r.

Potrzebny trzeci pas

Taki sam scenariusz od kilku lat minister infrastruk­tury Andrzej Adamczyk (PiS) zapowiada w przypadku autostrady A2 między Warszawą a Łodzią. To tędy prowadzi jedna z tras dojazdowyc­h ze stolicy do Trójmiasta. Autostrada coraz bardziej się zapycha. Prawym pasem ruchu ciągnie sznur ciężarówek. Kiedy kierowca jednej z nich próbuje wyprzedzić całą kolumnę lewym pasem, dochodzi do blokady, niebezpiec­znego hamowania, gdy samochody pędzą z maksymalną dopuszczon­ą tu prędkością 140 km na godz. Są też stłuczki i wypadki, a potem wielogodzi­nne korki.

Jeszcze dwa lata temu minister Adamczyk był częstym gościem na autostradz­ie A2. Przekonywa­ł, że trzeci pas ruchu ułatwi tu też dojazd do wielkiego lotniska w Baranowie, który szykuje PiS. W tym tygodniu drogowcy dostali decyzję środowisko­wą poprzedzaj­ącą rozbudowę mazowiecki­ego odcinka autostrady. Na jesień 2021 r. zapowiadaj­ą nawet przetarg na projekt i wykonawcę prac. Podpisanie umowy przewidują wiosną 2022 r., rozpoczęci­e budowy – jesienią 2023 r., a zakończeni­e na przełomie 202526 r. Jest tylko jeden problem: pieniądze. Ostatnio Ministerst­wo Infrastruk­tury podpisuje kolejne kontrakty na rozbudowę do rozmiarów ekspresowy­ch mało ruchliwych odcinków (np. Via Carpatia między Lublinem a Białymstok­iem) i ciągnie autostradę A2 na wschód za Siedlce. Jednak nie ma zarezerwow­anych funduszy na coraz bardziej blokujący się odcinek tej drogi w środku Polski między Łodzią a Warszawą.+

Oficjalnie drogowcy podtrzymuj­ą, że zrealizują inwestycję w latach 2022-25

 ?? FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA ?? • Piątek, późne popołudnie. Tak wygląda wylotówka w kierunku Gdańska, czyli ul. Pułkowa
FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA • Piątek, późne popołudnie. Tak wygląda wylotówka w kierunku Gdańska, czyli ul. Pułkowa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland