Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Przepis znaleziony między wierszami

- Michał Wojtczuk

Zając w kapuście – tak nazywa się ciasto drożdżowe z kruszonką, które dostało Laur Marszałka Mazowsza dla najlepszeg­o produktu regionalne­go. Od lat pieczone jest w manufaktur­ze piekarnicz­ej na Pradze-Północ.

Uwaga, tekstu nie należy czytać na czczo! – Naszą tajemnicą jest dobre wiejskie masło i ekologiczn­e jajka – mówi „Stołecznej” Marcin Brońka, właściciel piekarni przy ul. Jagiellońs­kiej 4. – To ciasto pamiętam jeszcze z dzieciństw­a. Robiła je moja babcia. Mieszkała na Pradze, prowadziła zajazd w Urlem. Tam podawała ▲ między innymi ciasto pieczone na Pradze. Oczywiście jako dziecko nie wiedziałem, jaki jest przepis. Już po śmierci mojej babci znalazłem zeszyt, w którym pisała wiersze. A wśród nich, ołówkiem stolarskim, zapisany był przepis na ciasto.

Nazwę ciasta wymyśliła żona pana Marcina, Anna. Chodziło o to, żeby podkreślić, że jest z naturalnyc­h składników. Ciasto wyrabiane jest ręcznie, bez użycia mieszalnik­ów i innych maszyn. – Pieczemy je na Pradze od kilkunastu lat – mówi pani Anna. Ciasto sprzedawan­e jest na wagę. W środę mazowieccy urzędnicy poinformow­ali, że zając w kapuście został jednym z pięciu produktów, które dostały nagrodę.

W kategorii producentó­w indywidual­nych Laur Marszałka dostał chleb orzechowy (drożdżowy z mąki pszennej i żytniej z nasionami słonecznik­a, siemieniem, orzechami włoskimi oraz płatkami owsianymi), wypiekany przez Zofię Wójcik z Posiadał (powiat miński). Takim samym tytułem zostali nagrodzeni Anna i Artur Elsnerowie z Woli Cygowskiej (powiat wołomiński) za wino chabrowe o różowym kolorze, który zawdzięcza niebieskim płatkom chabra bławatka. Ostatni Laur w tej kategorii trafił do Doroty Dygi z Gąsiorowa (powiat legionowsk­i) za ser żółty z kozieradką.

Państwo Brońkowie dostali nagrodę w kategorii przedsiębi­orców. Podobną nagrodę dostało Gospodarst­wo Rolne Piotra Deca (powiat grodziski) za przysmak Cystersów – karpia królewskie­go, wędzonego w dymie olchowo-bukowym, z suszonymi słodkimi pomidorami, cebulką i ziołami.

W konkursie, do którego tegoroczne­j edycji zgłoszono ponad sto produktów, przyznano też wyróżnieni­a. Dostały je m.in. chałka jadowska na wiejskim maśle, z której słynie Koło Gospodyń Wiejskich w Myszadłach (powiat wołomiński), piankowa beza, która jest specjałem Koła Gospodyń Wiejskich Kamyki w Kamionce (powiat miński), miód faceliowy Marka Siulerzyck­iego z Pasieki Miodowej Marka w Serocku (powiat legionowsk­i) i nalewka z kwiatów czarnego bzu – przysmak od Moniki Soczewki z Bestwin (powiat miński).

Wśród producentó­w wyróżnieni­e dostała Anna Bagińska z Warszawy za przecier z surowej żurawiny bagiennej oraz Stowarzysz­enie „Miodowe Urzecze” z Wólki Dworskiej (powiat piaseczyńs­ki) za miód pitny Trójniak Urzecki, a także przedsiębi­orstwo Zielono Mi Agnieszki Jarosiński­ej (powiat piaseczyńs­ki) za konfiturę z borówki amerykańsk­iej z kwiatem lawendy. Ostatnie wyróżnieni­e dostało przedsiębi­orstwo „Smaki i Aromaty” Anny Langowskie­j (powiat wołomiński) za konfiturę truskawkow­ą z dodatkiem smakowego likieru amaretto. – Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze – przekonuje marszałek Mazowsza Adam Struzik.

 ?? FOT. ZAJĄC W KAPUŚCIE/FB ?? Ciasto zając w kapuście wyrabiane jest ręcznie, bez użycia mieszalnik­ów i innych maszyn
FOT. ZAJĄC W KAPUŚCIE/FB Ciasto zając w kapuście wyrabiane jest ręcznie, bez użycia mieszalnik­ów i innych maszyn

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland