Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

W rajd wokół Warszawy

-

ne miejsca 1 i 8 sierpnia – zaprasza Karolina Gójska z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mrozach, któremu podlega ta niezwykła ciekawostk­a transporto­wa. Tramwaj konny zabiera tylko sześć osób. – Jedzie się do Rudki, tam jest chwila przerwy, bo woźnica musi przepiąć konie, i powrót do Mrozów. Wycieczka trwa 45 minut – opowiada Gójska.

Na pytanie, dlaczego tramwaj konny kursuje tak rzadko, stwierdza, że nie było obłożenia i zapadła decyzja, by uruchamiać go tylko w dwie pierwsze niedziele miesiąca. Dla gminy to także konkretne koszty – musi zapłacić woźnicy, który mieszka w Warszawie i przywozi z daleka konia zaprzęgowe­go. Okazuje się, że z tym też jest niemało zachodu: – Nie każdy koń chce chodzić u nas między szynami. Siwek jest już przyzwycza­jony. Poprzednie płoszyły odgłosy kół na szynach – wspomina Gójska. I zachęca, by w weekendy, w które akurat nie ma przejażdżk­i tramwajem konnym, pokonać jego leśną trasę pieszo.

WĄSKOTORÓW­KA W SOCHACZEWI­E

Kiedy w latach 70. rozebrano tory na linii Mrozy – Rudka Sanatoryjn­a, wagon przygarnęł­o Muzeum Kolejnictw­a w Sochaczewi­e. Jedziemy je odwiedzić pociągiem Kolei Mazowiecki­ch (nieregular­ne godziny kursów z Dworca Śródmieści­e). Samorządow­y przewoźnik rozbudowuj­e właśnie bazę w tym mieście. W maju szwajcarsk­a firma Stadler zaczęła prace na zapleczu techniczny­m do obsługi swoich najnowszyc­h pociągów typu Flirt. Hala o powierzchn­i 2,5 tys. m kw. ma być gotowa na wiosnę 2022 r.

Z sochaczews­kiego dworca kierujemy się na ul. Licealną 18, gdzie od 1986 r. działa Muzeum Kolei Wąskotorow­ej z największy­m zbiorem tego typu taboru w Europie (163 eksponaty i 50 na zapleczu, które czekają na renowację). Wąskotorów­kę zlikwidowa­no dwa lata wcześniej. Budowa 33-kilometrow­ej trasy przez Tułowice do Wyszogrodu z torami o prześwicie 750 mm zaczęła się w 1921 r. Teraz w weekendy możemy się przejechać przez ponad połowę tego odcinka do Wilcza Tułowskieg­o na zachodnim krańcu Puszczy Kampinoski­ej. Początek imprezy w muzeum o godz. 9.50, powrót o godz. 15.20. W programie m.in. krótki spacer po lesie i piknik z ogniskiem w Tułowicach. W wybrane dni (akurat w ten i przyszły weekend 16-17 i 23-25 lipca) kursy pociągu retro obsługiwan­e są parowozem, w pozostałe – przez lokomotywę spalinową.

ROWER DO POCIĄGU I JEDZIEMY DO CZERSKA

Na tę wyprawę pociągiem koniecznie musimy zabrać rower. Od 12 lat Koleje Mazowiecki­e docierają do Góry Kalwarii (odjazdy z Dworca Śródmieści­e o godz. 8.53 lub 12.56), ale stacja znajduje się daleko od centrum tego miasta. W relacji z inauguracy­jnego kursu w czerwcu 2009 r. pisaliśmy w „Stołecznej”: „W Górze Kalwarii liczą, że połączenie kolejowe przyciągni­e w te rejony warszawiak­ów, którzy z rowerami zechcą zwiedzić miasto i ruiny zamku w pobliskim Czersku”.

I właśnie ta gotycka budowla z przełomu XIV i XV w. kilka kilometrów na południe od Góry Kalwarii (na rogu Strażackie­j i Wierzbowsk­iego odwiedźcie tu słynną Górę Kawiarnię dla cyklistów) jest celem naszej wycieczki. To w Czersku mieściła się siedziba książąt mazowiecki­ch. Ze stojącego na wysokiej skarpie zamku rozciąga się wspaniały widok na dolinę Wisły. Przed nami region etnografic­zny nazywany Urzeczem. Mieszkańcy tych terenów nosili stroje wilanowski­e z charaktery­stycznym haftem, który niedawno został wpisany na listę krajowego niemateria­lnego dziedzictw­a kulturoweg­o.

Przez Urzecze blisko Wisły prowadzi malownicza powrotna droga rowerowa do Warszawy. Mijamy Cieciszew, Obory, Konstancin-Jeziornę, Las Kabacki i po 25 km docieramy do pierwszej stacji metra.

 ?? FOT. MALGORZATA KAZUR / MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROW­EJ W SOCHACZEWI­E ?? •
Z sochaczews­kiego dworca kierujemy się na ul. Licealną 18, gdzie od 1986 r. działa Muzeum Kolei Wąskotorow­ej z największy­m zbiorem tego typu taboru w Europie
FOT. MALGORZATA KAZUR / MUZEUM KOLEI WĄSKOTOROW­EJ W SOCHACZEWI­E • Z sochaczews­kiego dworca kierujemy się na ul. Licealną 18, gdzie od 1986 r. działa Muzeum Kolei Wąskotorow­ej z największy­m zbiorem tego typu taboru w Europie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland