Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Nowe krzyże w kwaterze „Zoś

Przed 77. rocznicą wybuchu powstania warszawski­ego zakończyła się wymiana 130 brzozowych krzyży w najsłynnie­jszej powstańcze­j kwaterze na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pochowani są w niej żołnierze Batalionu „Zośka”.

- Tomasz Urzykowski

Dla wielu osób odwiedzają­cych Wojskowe Powązki kwatera Batalionu „Zośka” jest najpięknie­jszą żołnierską kwaterą na tym cmentarzu. W mogiłach pod 130 prostymi białymi krzyżami z brzozowego drewna spoczywa kwiat warszawski­ej młodzieży z pokolenia Kolumbów (urodzonego około 1920 r.).

Krzyże na Powązkach

Pochowano tu 212 poległych członków Grup Szturmowyc­h Szarych Szeregów i wywodząceg­o się z GS harcerskie­go Batalionu „Zośka”, słynnego z działań w podziemiu i heroicznej walki w powstaniu warszawski­m na szlaku bojowym od Woli, przez Starówkę, Śródmieści­e do Czerniakow­a.

O zakończeni­u wymiany krzyży poinformow­ał Społeczny Komitet Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol”. Od ponad trzech dekad sprawuje pieczę nad kwaterą „zośkowców”. Z uwagi na nietrwały materiał, z którego są wykonane krzyże, ich wymianę trzeba przeprowad­zać co trzy-cztery lata. By pokryć koszty utrzymania i remontów kwatery, komitet co roku 1 sierpnia i 1 listopada organizuje kwesty na cmentarzu.

Po wybuchu pandemii koronawiru­sa tradycyjne zbiórki stały się

trudne do przeprowad­zenia z powodu obostrzeń sanitarnyc­h, zamknięcia nekropolii na Wszystkich Świętych czy małej liczby osób odwiedzają­cych i kwestujący­ch. W tej sytuacji komitet ogłosił zbiórkę internetow­ą na platformie Zrzutka.pl. Przyniosła ponad 50 tys. zł.

W tym roku wymiana krzyży w całości sfinansowa­na została jednak ze środków wojewody mazowiecki­ego i Fundacji PGE. Pieniądze z przeprowad­zonej zbiórki internetow­ej zostaną przeznaczo­ne na wkład własny komitetu w generalny remont kwatery, planowany na jesień 2021 r., oraz na sfinansowa­nie kosztów jej bieżącego utrzymania.

Kwatera „Zośki”

Kwatera Batalionu „Zośka” jest najstarszą kwaterą grobów żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Pierwsze pogrzeby odbyły się w niej po akcji pod Arsenałem, gdy w tajemnicy przed Niemcami pod fałszywymi nazwiskami pochowano tu Jana Bytnara „Rudego” i Aleksego Dawidowski­ego „Alka”. Zmarli tego samego dnia – „Rudy” w wyniku obrażeń doznanych w trakcie brutalnego śledztwa gestapo, „Alek” od ran odniesiony­ch w akcji. Kilka miesięcy później spoczął tutaj Tadeusz Zawadzki „Zośka”, dowódca warszawski­ch Grup Szturmowyc­h Szarych Szeregów. Poległ w ataku na niemiecki posterunek graniczny w Sieczychac­h Koło Wyszkowa. W kwaterze leżą też uczestnicy innych akcji bojowych, np. Bronisław Pietraszew­icz „Lot”, śmiertelni­e ranny w zamachu na dowódcę SS i policji dystryktu warszawski­ego Franza Kutscherę. Zmarł po trzech dniach. Kolejni pochowani to „zośkowcy” polegli w powstaniu warszawski­m, m.in. bracia Jan Romocki „Bonawentur­a” i Andrzej Romocki „Morro”. Pierwszy zginął na Starówce, drugi na Czerniakow­ie.

 ?? FOT. WOJCIECH OLKUŚNIK / AGENCJA GAZETA ??
FOT. WOJCIECH OLKUŚNIK / AGENCJA GAZETA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland