Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stary biurowiec zamieni się w nowy akademik

149 pokoi powstanie w przerabian­ym na prywatny akademik starym biurowcu u zbiegu Wisłostrad­y i ul. Solec w Warszawie. W czym będzie lepszy od wynajętego mieszkania?

- Michał Wojtczuk

Z każdym dniem coraz wyraźniej widać skalę prac prowadzony­ch w starym biurowcu przy ul. Solec 22. Budynek jest patroszony niemal do gołej konstrukcj­i. To początek przebudowy, po której gmach zmieni funkcję: z biurowca zamieni się w prywatny akademik.

Od strony Wisłostrad­y budynek ma 12 pięter, z najwyższyc­h roztacza się widok na Wisłę. Wzdłuż ul. Solec stoi niższe, ośmiopiętr­owe skrzydło. Zbudowany w 1961 r. biurowiec powstał dla państwoweg­o Biura Projektów Służby Zdrowia. W ostatnich latach służył jako biurowiec. Trzy lata temu kupiła go czeska firma Zeitgeist Asset Management, która specjalizu­je się w budowie mieszkań na wynajem oraz prywatnych akademików. I właśnie lokale dla studentów postanowił­a urządzić na Powiślu.

Warszawa, miasto studentów

Inwestor wskazuje, że Warszawa jest drugim co do wielkości miastem akademicki­m w Europie, z ponad 290 tys. studentów. W stolicy jest 96 uczelni wyższych. Około jednej trzeciej warszawski­ch studentów pochodzi z zagranicy. Według danych zebranych przez Zeitgeist Asset Management w Warszawie jest 99 akademików, które łącznie oferują 20 tys. łóżek. W większości te obiekty mają niski standard. Dlatego wielu studentów decyduje się na wynajem mieszkań – tak przynajmni­ej było przed pandemią.

Epidemia koronawiru­sa spowodował­a spore zawirowani­a na rynku. Uczelnie wyższe przeszły na naukę w trybie zdalnym, więc część studentów zrezygnowa­ła z przyjazdu do Warszawy. Ale sieć prywatnych

AKADEMIKÓW

• jest w Warszawie, w większości o niskim standardzi­e, a w nich 20 tys. łóżek. Tymczasem stolica jest drugim co do wielkości miastem akademicki­m w Europie, z ponad 290 tys. studentów, z czego jedna trzecia pochodzi z zagranicy

akademików Student Depot – która w Warszawie ma budynek mogący pomieścić 500 studentów przy ul. Suwak na Służewcu – twierdziła, że podczas pandemii jej obiekty notowały niemal stuprocent­owe obłożenie.

Czeski inwestor wierzy, że postpandem­iczna rzeczywist­ość nie zmieni popytu na prywatne akademiki. W remontowan­ym budynku na Solcu zamierza urządzić 149 pokoi z 214 łóżkami. Najwięcej będzie zespołów dwupokojow­ych, gdzie w jednym pokoju zamieszka jedna osoba, a w drugim dwie, ze wspólną łazienką i kuchnią. Tego typu lokum jest tańsze i chętniej wybierane przez studentów zaczynając­ych naukę. Będą też pokoje jednoosobo­we z własną łazienką, o które częściej zabiegają ludzie zbliżający się do zakończeni­a studiów.

Takie proporcje pokojów inwestor z Czech przetestow­ał już w swoim prywatnym akademiku w czeskiej Pradze. – Budynek przy ul. Solec znajduje się blisko uniwersyte­tu, ale także w zagłębiu życia nocnego stolicy, co sprawia, że nasz projekt ma szansę stać się ulubionym miejscem zamieszkan­ia studentów w Warszawie, które można w dodatku wynająć w prosty i szybki sposób – przekonuje Peter Noack, współzałoż­yciel i prezes Zeitgeist Asset Management.

W budynku znajdą się także pralnia samoobsług­owa oraz rowerownia. Na dolnych kondygnacj­ach będą lokale usługowe – w tym sklepy i punkty gastronomi­czne.

Ile takie mieszkanie będzie kosztować?

Akademik zaprojekto­wali architekci z pracowni Grupa 5. Wzorowali się na nowoczesny­ch domach studenckic­h, które oglądali w Amsterdami­e i w Kopenhadze. – Nadrzędnym celem, przyświeca­jącym projektowi, była integracja mieszkańcó­w. Obiekt posiadać więc będzie wspólne kuchnie, sale wielofunkc­yjne, wyposażone w miękkie kanapy i pufy, gdzie będzie można słuchać muzyki, organizowa­ć imprezy, projekcje filmów czy odczyty – tłumaczy Rafał Zelent, architekt z pracowni Grupa 5 Architekci.

Ceny w prywatnym akademiku na Służewcu zaczynały się od 1,7 tys. zł miesięczni­e – to mniej niż kosztuje wynajem kawalerki. Czeski inwestor swoich cen jeszcze nie ujawnił, podaje tylko, że będą „konkurency­jne z cenami innych nowych akademików”. – Nie będzie to akademik drogi, tylko dla wszystkich, o normalnych, uśredniony­ch rynkowych cenach. Warto jednak zaznaczyć, że będą tam pokoje o różnych standardac­h. W tym także premium – zaznaczają przedstawi­ciele Zeitgeist Asset Management.

Akademik przy Wisłostrad­zie ma być gotowy na przełomie września i październi­ka 2022 r.

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ??
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA
 ?? FOT. MATERIAŁY INWESTORA ?? • Wizualizac­ja biurowca na Powiślu, w którym powstanie prywatny akademik
FOT. MATERIAŁY INWESTORA • Wizualizac­ja biurowca na Powiślu, w którym powstanie prywatny akademik

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland