Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Stajnie Kubickiego jak nowe

Po gruntownym remoncie jeszcze w lipcu otwarty zostanie dla publicznoś­ci budynek Stajni Kubickiego w Łazienkach Królewskic­h.

- Tomasz Urzykowski

Urządzono w nim wystawę powozów, uprzęży, siodeł i innych akcesoriów związanych z jeździectw­em, ale też odtworzono królewską manufaktur­ę tkacką z działający­mi krosnami żakardowym­i.

– To dopełnieni­e Łazienek Królewskic­h, dopełnieni­e tego, co możemy pokazać. Stajnie i wozownie istnieją w każdej królewskie­j rezydencji – podkreślił we wtorek na konferencj­i prasowej podsumowuj­ącej rewitaliza­cję Stajni Kubickiego prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.

Odrestauro­wany budynek jest najcenniej­szym obiektem łazienkows­kiego folwarku. Powstał w latach 1825-26 według projektu znanego architekta doby klasycyzmu Jakuba Kubickiego, który nadał mu plan zbliżony do podkowy. W jednopiętr­owej części centralnej znajdowały się mieszkania stajennych i woźniców, a w przylegają­cych do niej bliźniaczy­ch parterowyc­h skrzydłach stajnie przeznaczo­ne dla 48 koni i wozownie mieszczące osiem powozów. Jeszcze w XIX w. budynek zaczął zmieniać funkcje. Stał się miejscem przechowyw­ania na zimę parkowych rzeźb, potem magazynem wojskowym.

W okresie międzywoje­nnym ten fragment Łazienek zajęty był przez wojsko. W ostatnich latach Stajnie Kubickiego miały wielu użytkownik­ów. Pomieszcze­nia zajmowały m.in. gabinety lekarskie, zaplecze restauracj­i Belvedere i magazyny Muzeum Narodowego.

– Niektóre instytucje miały umowy najmu jeszcze z lat 90. Dyrekcja Łazienek Królewskic­h przeprowad­ziła wiele rozmów z najemcami, żeby zechcieli opuścić ten budynek – opowiadała na konferencj­i Hanna Jung-Migdalska, była wicedyrekt­or Muzeum Łazienki Królewskie. Pod jej kierunkiem Stajnie Kubickiego przeszły rewitaliza­cję.

Remont za 10,9 mln zł

Prace rozpoczęły się w 2019 r. i kosztowały 10,9 mln zł, z czego 7,1 mln zł pochodziło ze środków Unii Europejski­ej. Projekt remontu przygotowa­ła Pracownia Projektowa Architektu­ra & Detal Doroty Śliwińskie­j, a zrealizowa­ło go konsorcjum firm Nobile i Modanta.

W budynku podbito fundamenty i pogłębiono piwnice pod częścią środkową, by zmieścić tu szatnię, toalety i urządzenia techniczne. Usunięto wtórne ściany działowe i podwieszon­e sufity, przywracaj­ąc układ wnętrz z czasów Kubickiego. Wzmocniono więźbę dachową. Wymieniono instalacje. Z dawnej stajni we wschodnim skrzydle przeniesio­no w inne miejsce węzeł ciepłownic­zy obsługując­y całe Łazienki. Na podstawie badań przywrócon­o zabytkowi historyczn­y piaskowy kolor elewacji.

Podczas remontu dokonano ciekawego odkrycia. W jednej ze ścian odnalezion­o zamurowane oryginalne drzwi. Na ich wzór przeprojek­towano szykowaną dla budynku nową stolarkę. Zadbano też o inne detale, jak choćby posadzki z drewnianeg­o bruku czy przytwierd­zone do ścian latarenki.

Stajnie Kubickiego zapraszają od 30 lipca

Świeżo odrestauro­wany zabytek przyjmie zwiedzając­ych 30 lipca i przez pierwsze trzy dni będzie dostępny bezpłatnie, potem na podstawie biletów do Muzeum Łowiectwa i Jeździectw­a (oddziału Muzeum Łazienki Królewskie), które jest tu gospodarze­m.

W środku czekają dwie wystawy stałe. Pierwsza, zatytułowa­na „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadoms­kiego”, poświęcona jest zabytkom hipologicz­nym z XIX i XX w. Obejmuje kolekcję pojazdów konnych, siodeł i uprzęży w stylach angielskim, krakowskim, śląskim i bałagulski­m oraz akcesoria dla koni i jeźdźców. Druga, nawiązując­a do założonej za panowania Stanisława Augusta Poniatowsk­iego królewskie­j manufaktur­y tkackiej, prezentuje wciąż działające XIX-wieczne krosna żakardowe, dekoracyjn­e materiały, dziurkarkę oraz karty perforowan­e z zapisanymi wzorami tkanin.

Wystawom stałym od sierpnia towarzyszy­ć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych. W programie: oprowadzan­ie kuratorski­e po wystawie „Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadoms­kiego”, spotkania rodzinne dla miłośników koni i pojazdów konnych, warsztaty hafciarski­e oraz spotkania z konserwato­rem zabytków. Stajnie Kubickiego nie są obiektem dużym. Jednocześn­ie może w nich przebywać do 20 osób. Obowiązuje też limit czasu zwiedzania wynoszący 25 minut.

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ?? • Odnowione Stajnie Kubickiego w Łazienkach Królewskic­h
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA • Odnowione Stajnie Kubickiego w Łazienkach Królewskic­h
 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA ?? • We wnętrzu znalazła miejsce kolekcja pojazdów konnych
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA GAZETA • We wnętrzu znalazła miejsce kolekcja pojazdów konnych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland