Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Kto weźmie Halę Gwardii na 30 lat?

- Aleksandra Niedziewic­z

Ratusz rozpocznie negocjacje z pięcioma firmami, które chciałyby wyremontow­ać Halę Gwardii. Ta, która wypadnie w nich najlepiej, dostanie ją w użytkowani­e na 30 lat.

Postępowan­ie ma wyłonić firmę, która w ramach partnerstw­a publiczno-prywatnego na własny koszt wykona prace projektowe, remontowe i modernizac­yjne wschodniej Hali Mirowskiej, zabytkowej budowli targowej z przełomu XIX i XX w. W PRL-u była ona obiektem sportowo-widowiskow­ym milicyjneg­o klubu Gwardia Warszawa, stąd jej używana do dziś nazwa: Hala Gwardii.

Jest pięciu chętnych

Ratusz będzie prowadził rozmowy z pięcioma zaintereso­wanymi podmiotami:

• Food Hall Poland ( jeden z jej właściciel­i jest twórcą Targu Śniadaniow­ego, komercjali­zował Halę Koszyki i Halę Gwardii),

• Multibud Investment W. Ciurzyński (firma dewelopers­ka),

• CBR Events (obecny operator Hali Gwardii),

• Budimex I ( jedna ze spółek przedsiębi­orstwa budowlaneg­o Budimex),

• Mota-Engil Central Europe PPP 3 (firma specjalizu­jąca się głównie w budowie dróg, mostów i obiektów komunikacy­jnych).

Zwycięzca przetargu docelowo zajmie się jej utrzymanie­m i zarządzani­em wraz z przyległym terenem przez 30 lat. On też będzie ustalał warunki działalnoś­ci przyszłych najemców wyremontow­anej hali.

Zyski z eksploatac­ji tego obiektu mają mu zrekompens­ować nakłady poniesione na inwestycję. Podpisanie umowy planowane jest na połowę 2022 roku. Do tego czasu Hala Gwardii będzie działać tak jak dotychczas.

Co w hali będzie?

Remont ma przywrócić Hali Gwardii oryginalny handlowo-usługowy klimat. Ze względu na wartość historyczn­ą wszystkie prace będą konsultowa­ne z konserwato­rem zabytków. Zachowane zostaną wszystkie ślady związane z działaniam­i wojennymi, między innymi ślady po kulach.

W ramach rewaloryza­cji zostanie uruchomion­a cała część podziemna, która teraz nie jest użytkowana. Główne funkcje przewidzia­ne dla obiektu to: usługowa o profilu gastronomi­cznym i kulturalny­m, handlowo-usługowa i handlowa. Miasto nie dopuszcza tu handlu wielkopowi­erzchniowe­go i dyskontowe­go.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland