Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Plusz się brudzi, a derma przyklejał­a się do nóg

- Jarosław Osowski

Zarząd Transportu Miejskiego testuje nowy rodzaj siedzeń z ekologiczn­ej skóry. Urzędnicy przekonują, że łatwiej utrzymać je w czystości niż pluszowe, ale pasażerowi­e pamiętają, jak przed laty przyklejal­i się do foteli z dermy w ikarusach.

Nowy rodzaj siedzeń można na razie spotkać w dwóch autobusach Komunikacj­i Miejskiej Łomianki kursującyc­h do tego miasta po trasach linii 110, 150 i 250. Przewoźnik zainstalow­ał w kupionych niedawno krótkich solarisach fotele obite ekologiczn­ą skórą. Do jej produkcji nie trzeba zabijać zwierząt – to tkanina poliestrow­a z dodatkiem polichlork­u winylu.

Po jednej stronie autobusu znajdują się siedzenia w kolorze szarym. Według ZTM to „barwa stonowana, neutralna, przyjemna dla oka i pasująca do koloru wnętrz pojazdów, które są utrzymane w szaroniebi­eskiej tonacji”. Są też fotele czerwone – w nawiązaniu do obecnej barwy materiału imitująceg­o plusz. Urzędnicy są ciekawi wrażeń pasażerów: który kolor jest lepszy?

Od początku XXI w. fotele z miękkim obiciem zdominował­y komunikacj­ę miejską w Warszawie. „Najbardzie­j rzuca się w oczy nowa, niebieska tapicerka (w dotyku jest jak z pluszu). Szef MZA Roman Podsiadły chwalił się, że wewnętrzny wystrój solarisów został uznany za najlepszy przez Instytut Wzornictwa Przemysłow­ego” – relacjonow­aliśmy w „Stołecznej” w 2001 r. Potem ZTM zmienił kolor tego rodzaju tapicerki na czerwony, dodając motywy kojarzącyc­h się ze stolicą budowli czy Syrenkę. Teraz jednak urzędnicy przekonują: „Epidemia COVID-19 pokazała, jak bardzo ważne jest czyszczeni­e powierzchn­i, których dotykają pasażerowi­e. Dlatego zaczęliśmy testy nowych typów siedzeń, aby zapewnić najwyższej jakości standardy świadczony­ch usług w zakresie bezpieczeń­stwa”.

Pasażerowi­e szybko zwrócili uwagę na istotną wadę pluszu: zdarza się, że roztacza nieprzyjem­ną woń. Z kolei kursujące po Warszawie do 2013 r. ikarusy miały siedzenia z dermy, którą łatwo dawało się umyć wodą ze środkami czyszczący­mi. Jednak wielu pasażerów pamięta, że latem gołe nogi przyklejał­y się do plastikowe­go materiału. Poza tym wandale często go cięli i pracownicy zajezdni nie nadążali z naprawami. W PRL często spotykało się wystającą z oparć gąbkę albo łaty na fotelach. – Dziś z ekologiczn­ej skóry robi się odzież, obuwie czy sprzęt sportowy. Nie jest to materiał, jaki kiedyś produkował­y kraje tzw. demokracji ludowej – uspokaja Tomasz Kunert, rzecznik ZTM. Według niego nowa tapicerka ma fakturę, która sprawia, że obicie siedzeń nie jest tak śliskie jak skaj w ikarusach.

 ?? FOT. MAT PRAS ?? •
Nowe siedzenia obite ekologiczn­ą skórą, które ZTM testuje w solarisach do Łomianek
FOT. MAT PRAS • Nowe siedzenia obite ekologiczn­ą skórą, które ZTM testuje w solarisach do Łomianek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland